VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nejstarší dochované Audi na světě si Němci zapůjčili z Prahy

Sberatel.info

30. dubna, 2019

Nejstarší dochovaný automobil značky Audi na světě, který vlastní Národní technické muzeum (NTM) v Praze, odcestoval do Německa. Vůz vyrobený v roce 1911 je součástí výstavy v ingolstadtském Audi Museum Mobile, která připomíná 150 let od narození automobilového konstruktéra Augusta Horcha. Automobilů Audi z období před první světovou válkou se ve světě zachovalo jen několik málo kusů.

Nejstarší existující automobil Audi je součástí sbírek NTM již půl století. Vůz, který byl vyrobený před 108 lety v saském Cvikově (Zwickau), se dochoval ve výjimečně původním a kompletním stavu. Jeho první majitel, Paul Pallme-König ze severočeského Kamenického Šenova, ho totiž na začátku první světové války v obavě před zabavením rozebral a uložil na půdu svého domu. Tam zůstal po více než 40 let. Automobil byl opětně zkompletován, až po smrti svého majitele, kdy se stal součástí muzejních sbírek.

Otevřený čtyř až pětimístný vůz je vybavený vodou chlazeným čtyřdobým motorem o objemu 2,6 litru, který měl výkon 19 kilowatt. Automobil díky němu dosahoval maximální rychlosti 75 kilometrů v hodině.

Dějiny firmy Audi jsou spojeny se jménem konstruktéra Augusta Horcha. Ten svůj první vůz postavil již v roce 1900 v Kolíně nad Rýnem, později dílnu přesunul do Cvikova. Po rozchodu se svými obchodními společníky si Horch v roce 1909 založil vlastní továrnu. Protože značka Horch zůstala jeho bývalým společníkům, použil pro pojmenování svých vozů rozkazovací způsob latinského slovesa audire, tedy naslouchej.

Velkou hospodářskou krizi se továrně podařilo překonat díky spojení s automobilkami Horch, Wanderer a DKW. Znakem takto vzniklé automobilky Auto Union se staly čtyři propojené kruhy, které zdobí chladiče automobilů Audi dodnes.

ČTK, foto: muzeum 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Zámek Berchtold

  Muzeum se sbírkou bankovek a mincí.

  Kunice, Středočeský kraj

  www.zamekberchtold.cz/muzeum/...
 • Motomuzeum Sezemice

  Muzeum motocyklů zaměřené především na 70. a 80. léta.

  Sezemice, Pardubický kraj

 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky