VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přerovské Muzeum Komenského otevřelo výstavu věnovanou houbařům

Sberatel.info

7. června, 2017

Především houbařům a jejich vášni je zasvěcena výstava, kterou otevřelo v těchto dnech Muzeum Komenského v Přerově. Expozice s názvem Houby, kam se podíváš! zachycuje houby prostřednictvím školních obrazů, historických maleb, atlasů, ale i na poštovních známkách. Pro muzeum jde letos už o druhou akci na toto téma, předcházel jí celosezonní projekt přírodovědného oddělení muzea s názvem Mykokosmos. Návštěvníky bude nová expozice provázet po celou nadcházející houbařskou sezonu.

Podle kurátorky Jarmily Klímové je nová výstava inspirativní pro návštěvníky, kteří s poznáváním hub teprve začínají. “Výstava zpracovává téma mykologické ilustrace – kreslené podoby hub. Je zaměřena zejména na knižní tvorbu a výukové tabule a podává srozumitelný přehled i ukázky z jejich historie,” uvedla Klímová.

Přerovské muzeum má ve svých sbírkách více než stovku školních obrazů s tématem hub, vznikly od poloviny 19. století až do současnosti. Nechybějí ani cenné historické exponáty. “Nejstarší vystavené tabulky pocházejí ze souboru Obrazy k názornému vyučování od Karla Slavoje Amerlinga z roku 1852. Pozornosti návštěvníků rozhodně neujde šest rozměrných školních obrazů ze 40. let minulého století od malíře Otakara Zejbrlíka, které ukazují hřib, muchomůrku a čtyři přírodní scenérie s mnoha druhy u nás běžných hub,” doplnila Klímová.

Součástí výstavy je také přehlídka atlasů a naučné literatury. Vytvářeli je mykologičtí odborníci sami nebo spolu s výtvarnými umělci; k vidění jsou díla Jana Macků, Františka Smotlachy a jeho syna Miroslava, Rudolfa Vejrycha či Václava Melzera. Návštěvníci si mohou prohlédnout také ilustrace přerovského mykologa Jiřího Polčáka, který stojí za řadou unikátních objevů. Před lety objevil například v Hostýnských vrších zcela nový druh houby. Dostala jméno slzečník papouščí.

V kontrastu s velkými nástěnnými obrazy představuje muzeum i ukázky miniaturních kreseb hub na poštovních známkách. “Do dějin mykofilatelie se zapsaly československé známky s houbami jako jedny z prvních, vznikly v roce 1958. Známky z téměř celého světa si návštěvníci mohou prohlédnout v reálné i zvětšené podobě,” dodala kurátorka.

Expozice Houby, kam se podíváš! je umístěna v prostorách Kaple na zámku, ve kterém muzeum sídlí. Otevřena bude do 1. října, dodali zástupci muzea.

ČTK, ilustrační foto: stamp-search.com

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • IBRA 2021Essen – zrušeno

    Světová výstava poštovních známek

    06.05.2021 - 09.05.2021

    Essen, Německo

    www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky