VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přerovské Muzeum Komenského otevřelo výstavu věnovanou houbařům

Sberatel.info

7. června, 2017

Především houbařům a jejich vášni je zasvěcena výstava, kterou otevřelo v těchto dnech Muzeum Komenského v Přerově. Expozice s názvem Houby, kam se podíváš! zachycuje houby prostřednictvím školních obrazů, historických maleb, atlasů, ale i na poštovních známkách. Pro muzeum jde letos už o druhou akci na toto téma, předcházel jí celosezonní projekt přírodovědného oddělení muzea s názvem Mykokosmos. Návštěvníky bude nová expozice provázet po celou nadcházející houbařskou sezonu.

Podle kurátorky Jarmily Klímové je nová výstava inspirativní pro návštěvníky, kteří s poznáváním hub teprve začínají. “Výstava zpracovává téma mykologické ilustrace – kreslené podoby hub. Je zaměřena zejména na knižní tvorbu a výukové tabule a podává srozumitelný přehled i ukázky z jejich historie,” uvedla Klímová.

Přerovské muzeum má ve svých sbírkách více než stovku školních obrazů s tématem hub, vznikly od poloviny 19. století až do současnosti. Nechybějí ani cenné historické exponáty. “Nejstarší vystavené tabulky pocházejí ze souboru Obrazy k názornému vyučování od Karla Slavoje Amerlinga z roku 1852. Pozornosti návštěvníků rozhodně neujde šest rozměrných školních obrazů ze 40. let minulého století od malíře Otakara Zejbrlíka, které ukazují hřib, muchomůrku a čtyři přírodní scenérie s mnoha druhy u nás běžných hub,” doplnila Klímová.

Součástí výstavy je také přehlídka atlasů a naučné literatury. Vytvářeli je mykologičtí odborníci sami nebo spolu s výtvarnými umělci; k vidění jsou díla Jana Macků, Františka Smotlachy a jeho syna Miroslava, Rudolfa Vejrycha či Václava Melzera. Návštěvníci si mohou prohlédnout také ilustrace přerovského mykologa Jiřího Polčáka, který stojí za řadou unikátních objevů. Před lety objevil například v Hostýnských vrších zcela nový druh houby. Dostala jméno slzečník papouščí.

V kontrastu s velkými nástěnnými obrazy představuje muzeum i ukázky miniaturních kreseb hub na poštovních známkách. “Do dějin mykofilatelie se zapsaly československé známky s houbami jako jedny z prvních, vznikly v roce 1958. Známky z téměř celého světa si návštěvníci mohou prohlédnout v reálné i zvětšené podobě,” dodala kurátorka.

Expozice Houby, kam se podíváš! je umístěna v prostorách Kaple na zámku, ve kterém muzeum sídlí. Otevřena bude do 1. října, dodali zástupci muzea.

ČTK, ilustrační foto: stamp-search.com

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
 • Muzeum JK Classics

  Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  jkclassics.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky