VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Seriál: Dobrodruh paleo – geologie, o kterém psal i Jan Neruda

Sberatel.info

15. února, 2019

Doktor a profesor geologie, paleontologie a v dobrém smyslu dobrodruh, který by mohl být nazýván Emilem Holubem v paleo – geologii. Tak charakterizuje Otakara Feismantla, mimo jiné geologa na Indickém geologickém ústavu v Kalkatě a vrchního odborného redaktora v Ottově naučném slovníku v dalším pokračování seriálu o „osobnostech zapsaných v historii geologie, mineralogie, paleontologie a montanistiky“ náš přední mineralog a soudní znalec Karel Mařík. Autora můžete osobně poznat na nadcházejícím veletrhu Geosvět, kde bude bezplatně poskytovat znalecké služby.

Otakar Feismantl (20. listopad 1848, Stará Huť u Berouna nebo Hýskov – 10. únor 1891, Praha) byl synem Karla Feismantla (1819 – 1885), znamenitého geologa a paleontologa, který by si v tomto přehledu zasloužil podobné umístění. Vystudoval medicínu a nějaký čas byl i lékařem, leč na naléhání otce (kterého asi nebylo příliš zapotřebí), vystudoval i geologii a paleontologii.

V r. 1873 se podílel na výstavě ve Vídni, věnované uhelným útvarům v Rakousko uherské monarchii a zároveň se stal asistentem geologického ústavu ve Vratislavi, kde působil do konce r. 1874. Do této doby stačil vydat okolo 30 odborných pojednání, věnovaných převážně kamenouhelným lokalitám v Čechách, většinou i s litografickými tabulemi nálezů. To svědčí o pracovním tempu, které však nikterak nepoznamenalo kvalitu odvedené práce. V tomto pro něj hraničním roce 1874 je díky vysoké odbornosti jmenován geologem na Indickém geologickém ústavu v Kalkatě. Zde působil do r. 1882(3) a úspěšně uplatnil své dříve nabyté „kamenouhelné“ znalosti.

Po dokončení tamních úkolů vrátil se do Čech se jmenováním profesorem mineralogie a geologie na Pražské technice, kde pracoval až do své smrti.

Titulní list k výsledkům fytopaleontologických nálezů v Indii z r. 1879

Titulní list k výsledkům fytopaleontologických nálezů v Indii z r. 1879

Proslavil se i v Austrálii a Tasmánii

Profesor Otakar Feismantel proslavil nejen jméno svoje, ale i naši vlast monumentálním (4 svazky) díle, „The fossil flora of the Gondwana system“,  vytvořeným systematickou prací v Indii. Na základě studia zaslaných vzorků z Austrálie vydal se stejným ohlasem (1878-9) „Palaeozoische und mesozoische Flora des östl. Australiens“, vyznamenané první cenou za vědecké práce v Melbourne, později úspěch zopakoval a podle studia vzorků z Tasmánie vydal Uhlonosné útvary v Tasmánii. Obě poslední díla sloučil do kompletu s poněkud květnatým titulem „Geological and palaeontological relations of the coal and plantbearing beds of palaeozoic and mesozoic age in Eastern Australia and Tasmania“, vydaným v Sydney 1891.

Jeho aktivity ani po návratu domů nebraly konce, vydával četná odborná pojednání i vlastní zdařilé kresby z cest po Indii v tehdejších dosažitelných odborných časopisech, jak cizích, tak českých, psal do populárních a vlasteneckých periodik, byl vrchním odborným redaktorem v Ottově naučném slovníku. V Praze r. 1887 vydal spisek Osm let ve východní Indii. Patřil mezi neudržitelné nadšence, kterým je rodná hrouda malá a mohl by být nazýván Emilem Holubem v paleo – geologii.

„Majíť učenci žízeň po vědě nenasytnou, a čím více vědí, tím více žízní“

Janu Nerudovi, který svého času vydával k současným, ale i dřívějším literárním velikánům krátké a typické portrétní charakteristiky, Otakar Feismantel neunikl a posteskl si: „Škoda, že nemohu z Feistmantlových spisů citovat ani jediného verše! Důvod: on žádných veršů nepíše ….. Domnivam se, že Feistmantel byl přirodozpytcem už několik let před svým narozením ….. teď navštívil mladý učenec náš zase Prahu. Ale jen nakrátko, Feistmantel půjde brzy zas do Hindostanu zpět. Majíť učenci žízeň po vědě nenasytnou, a čím více vědí, tím více žízní. V Hindostanu závodí Feistmantel s proslulými vědátory anglickými — »věda je jako moře, nese tisíce korábů, a plovou podle sebe, v přátelství — i v nepřátelství«.

Karel Mařík, www.gemsmarik.com

Předcházející díly seriálu najdete zde:

https://www.sberatel.info/serial-velikani-geologie-mineralogie-paleontologie-a-montanistiky-cech-moravy-a-slovenska-muz-ktery-objevil-zelezne-hory/

https://www.sberatel.info/od-stradoveku-po-soucasnost-zakladatele-mineralogie-cech-moravy-slovenska/

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Retro muzeum Na statku v Brně

  Muzeum prezentuje běžný život z období 50. až 90. let minulého století a vozy a techniku států bývalé RVHP.

  Brno - Dolní Heršpice, Jihomoravský kraj

  www.retromuzeumnastatku.cz...
 • Zámek Kynžvart

  Metternichova sbírka kuriozit

  Kynžvart, Karlovarský kraj

  www.zamek-kynzvart.cz/zamecke-sbirky.php...
 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky