VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V rožnovském skanzenu vznikne nová expozice valašských krojů

Sberatel.info

24. května, 2016

Nová expozice mapující tradiční odívání na Valašsku vznikne do podzimu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Expozice nazvaná "Jak jde kroj, tak se stroj" vznikne v objektu Sušák. Muzeum spravuje jednu z nejrozsáhlejších textilních sbírek v zemi, jde o nejucelenější sbírku tradičních oděvů z Valašska, obsahuje asi 20.000 kusů. Lidé na výstavě uvidí asi tisíc kusů, dalších 15.000 bude digitalizováno a zpřístupněno v online katalogu na internetu, řekl dnes novinářům ředitel muzea Jindřich Ondruš.

“Ta sbírka byla prezentována velmi sporadicky, velmi útržkovitě, protože jsme neměli vhodné prostory,” řekl dnes ČTK Ondruš, podle nějž myšlenka na novou expozici vznikla již před 15 lety. Realizaci muzeu umožnily takzvané norské fondy, které pokryjí 80 procent z nákladů, zbytek uhradí stát. Nová expozice si vyžádá 21 milionů korun, součástí projektu je i digitalizace katalogu textilních sbírkových předmětů a jeho zveřejnění.

Nejstarší kusy ve sbírce pocházejí z 18. století. “Jde o vyšívané rukávce a úvodnice, které jsou dnes již poměrně vzácné. Úvodnici nebo-li úvodní plachtu dostala nevěsta ke svatbě. Když šla k úvodu po skončení šestinedělí,tedy přicházela poprvé znovu do kostela, tak sebe i děťátko zabalila do úvodnice,” řekla ČTK náměstkyně ředitele pro odbornou činnost Eva Románková. Plachta byla většinou krásně zdobená, ženy s ní byly i pohřbívány. Důležitou součástí sbírky jsou také výšivky, dodnes jsou známé zejména výšivky ze sousedního Zubří.

Výstava bude podle Románkové rozdělena do několika částí, jedna bude mapovat vývoj oděvů v čase, od 18. století po současnost, a příležitosti, při kterých se kroje nosily, svatby, pohřby či křtiny. Představeny budou také sociální rozdíly, které se v krojích projevovaly. Lidé uvidí variabilitu krojů, jaké měli lidé možnosti v odívání, zdobení i materiálu.

Ředitel muzea dnes podepsal smlouvu se zhotovitelem expozice, opavskou společností Art Consultancy. Podle jejího jednatele Tomáše Skalíka se již připravuje zajištění vzduchotechniky, následovat bude výroba konstrukcí, osvětlení, instalace vitrín a sbírky. Expozice má být podle Ondruše dokončena na konci října, poté bude následovat asi

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Antwerpfila

  Tradiční filatelistický veletrh.

  02.04.2021 - 03.04.2021

  Belgie

  www.antwerpfila.be
 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Jihočeské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  České Budějovice, Jihočeský kraj

  www.muzeumcb.cz/jihoceske-muzeum/sbirky-...
 • Retro muzeum Na statku v Brně

  Muzeum prezentuje běžný život z období 50. až 90. let minulého století a vozy a techniku států bývalé RVHP.

  Brno - Dolní Heršpice, Jihomoravský kraj

  www.retromuzeumnastatku.cz...
 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky