VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V rožnovském skanzenu vznikne nová expozice valašských krojů

Sberatel.info

24. května, 2016

Nová expozice mapující tradiční odívání na Valašsku vznikne do podzimu ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Expozice nazvaná "Jak jde kroj, tak se stroj" vznikne v objektu Sušák. Muzeum spravuje jednu z nejrozsáhlejších textilních sbírek v zemi, jde o nejucelenější sbírku tradičních oděvů z Valašska, obsahuje asi 20.000 kusů. Lidé na výstavě uvidí asi tisíc kusů, dalších 15.000 bude digitalizováno a zpřístupněno v online katalogu na internetu, řekl dnes novinářům ředitel muzea Jindřich Ondruš.

“Ta sbírka byla prezentována velmi sporadicky, velmi útržkovitě, protože jsme neměli vhodné prostory,” řekl dnes ČTK Ondruš, podle nějž myšlenka na novou expozici vznikla již před 15 lety. Realizaci muzeu umožnily takzvané norské fondy, které pokryjí 80 procent z nákladů, zbytek uhradí stát. Nová expozice si vyžádá 21 milionů korun, součástí projektu je i digitalizace katalogu textilních sbírkových předmětů a jeho zveřejnění.

Nejstarší kusy ve sbírce pocházejí z 18. století. “Jde o vyšívané rukávce a úvodnice, které jsou dnes již poměrně vzácné. Úvodnici nebo-li úvodní plachtu dostala nevěsta ke svatbě. Když šla k úvodu po skončení šestinedělí,tedy přicházela poprvé znovu do kostela, tak sebe i děťátko zabalila do úvodnice,” řekla ČTK náměstkyně ředitele pro odbornou činnost Eva Románková. Plachta byla většinou krásně zdobená, ženy s ní byly i pohřbívány. Důležitou součástí sbírky jsou také výšivky, dodnes jsou známé zejména výšivky ze sousedního Zubří.

Výstava bude podle Románkové rozdělena do několika částí, jedna bude mapovat vývoj oděvů v čase, od 18. století po současnost, a příležitosti, při kterých se kroje nosily, svatby, pohřby či křtiny. Představeny budou také sociální rozdíly, které se v krojích projevovaly. Lidé uvidí variabilitu krojů, jaké měli lidé možnosti v odívání, zdobení i materiálu.

Ředitel muzea dnes podepsal smlouvu se zhotovitelem expozice, opavskou společností Art Consultancy. Podle jejího jednatele Tomáše Skalíka se již připravuje zajištění vzduchotechniky, následovat bude výroba konstrukcí, osvětlení, instalace vitrín a sbírky. Expozice má být podle Ondruše dokončena na konci října, poté bude následovat asi

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum

  Internetová aukce minci, medailí a bankovek.

  26.04.2021 - 27.04.2021

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum cyklistiky

  Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

  Nové Hrady, Jihočeský kraj

  www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky