VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Havlíčkově Brodě vystavuje zlatý a stříbrný poklad

Sberatel.info

16. März, 2016

Více než tři stovky zlatých a stříbrných mincí z doby třicetileté války mohou lidé vidět v havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny. Mince uložené v keramické nádobě našel v létě náhodný nálezce v lese na okraji pole poblíž Horních Rápotic u Humpolce. Podle ředitele muzea Jiřího Jedličky patří mezi největší novodobé poklady nalezené na území Kraje Vysočina.

Kromě historické ceny je podle Jedličky unikátní zejména skutečnost, že poctivý nálezce poklad předal muzeu. “Předpokládáme, že 90 procent podobných nálezů lidé neodevzdají,” řekl Jedlička ČTK.

Nalezený poklad obsahuje 341 mincí, z toho 55 zlatých. Ve vitríně je jich vystaveno 321, zbytek zkoumá Puncovní úřad, jenž stanoví ryzost a cenu kovu. V polovině ledna by měli odborníci z o Národního muzea stanovit jejich historickou hodnotu. “Podle předběžných odhadů má poklad hodnotu kovu kolem 250.000 korun, historická však bude v řádu milionů korun,” poznamenal Jedlička.

Podle Olgy Čermákové z krajského oddělení památkové péče má nálezce ze zákona nárok na nálezné. “O jeho výši teď probíhá správní řízení. Zjišťuje se cena kovu i kulturně historická hodnota nálezu, posudky vystaví Puncovní úřad a Národní muzeum,” řekla Čermáková.

Mince pocházejí z období třicetileté války. Nejstarší jsou z druhé poloviny 16. století, většina jich byla ražena v první polovině 17. století. V pokladu jsou zastoupeny mince holandské, španělské, rakouské a polské, jsou mezi nimi také mince ze Sedmihradska a z Osmanské říše z území Egypta. “To ale ještě neznamená, že vlastník byl cizinec. Mince byly v té době běžně v oběhu i na našem území,” uvedl Jedlička.

Podle jedné z hypotéz mohl být vlastníkem mincí měšťan nebo obchodník se suknem z Humpolce, jenž nechtěl mít peníze v neklidné době třicetileté války uložené doma. Muzeum chce podle Jedličky ve spolupráci s krajskou knihovnou požádat veřejnost, aby zkusila vymyslet příběh osvětlující původ pokladu.

Mince mohou lidé vidět do 17. ledna za neprůstřelným sklem v expozicích Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě jako součást poslední zastávky putovní výstavy Poklady Vysočiny. Výstava, která je kolektivním dílem všech muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina, končí 28. února. Mince se po stanovení historické hodnoty stanou součástí sbírek havlíčkobrodského muzea.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • filatelienumismatikaostatní

    Burda Auction

    79. mezinárodní online aukce vzácných poštovních známek, autografů, mincí a bankovek.

    17.05.2025 - 17.05.2025

    Praha

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • MIF International Money Fair Jaro

    Největší veletrh bankovek v Evropě.

    02.05.2025 - 04.05.2025

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/ab...
  • Veronafil jaro

    Největší sběratelská akce v Itálii.

    22.05.2025 - 24.05.2025

    Verona, Itálie

    https://www.veronafil.it...
  • 28. světový veletrh olympijských sběratelů

    Mezinárodní setkání sběratelů olympijských předmětů.

    30.05.2025 - 01.06.2025

    Praha, Česká republika

    https://www.olymp-sport....
  • Bratislavské zberatel´ské dni

    Největší veletrh sběratelství na Slovensku.

    06.06.2025 - 07.06.2025

    Bratislava, Slovensko

    https://www.incheba.sk/v...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum másla

    Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

    Máslovice, Středočeský kraj

    www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
  • Muzeum panenek a medvídků

    Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

    Troskovice, Liberecký kraj

    www.muzeumpanenek.cz/...
  • Národní technické muzeum

    Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.ntm.cz
  • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

    Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

    Starý Rožmitál, Středočeský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Schlagwörter