VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Před 30 lety bylo v Litomyšli otevřeno Portmoneum Josefa Váchala

Sberatel.info

2. August, 2023

Zvenku vcelku nenápadně vyhlížející budova návštěvníky překvapí bohatou až démonickou výmalbou vnitřních prostor a nábytku. Vytvořil ji Josef Váchal v letech 1920 až 1924 na zakázku pro svého obdivovatele, litomyšlského tiskaře a sběratele umění Josefa Portmana.

Na stěnách domku i nábytku vypodobnil mnoho duchovních a náboženských témat. Z jejich přátelství ale později sešlo, Váchal dokonce v Krvavém románu, ve kterém vzdává poctu brakovému žánru, vytvořil postavu škudlivého hraběte Portmona, jenž přebývá v Portmoneu. Kvůli tomuto dílu ale bývá Váchalovo jméno často spojováno s Litomyšlí.

Váchal proslul především jako tvůrce unikátních autorských knih. Pro knihy Krvavý román, Mor v Korčule, Ďáblova zahrádka, Přírodopis strašidel nebo Šumava umírající a romantická vytvořil vlastní jedinečné písmo, které vždy navrhl, odlil či vyřezal, vysázel, knihu ilustroval nejčastěji barevnými dřevoryty, dílo pak svázal a kolportoval.

Milovník mystiky, okultismu a magie a obdivovatel baroka tyto knihy vydával jen v několika málo exemplářích. Jeho tvorba, vyrůstající ze vzrušené představivosti, nočních děsů a snů, přinášela v českém umění ojedinělý a zcela nový obraz vnitřního světa nespoutaného vizionáře.

Jeden z nejpozoruhodnějších českých umělců první poloviny 20. století žil v zapomenutí bezmála 30 let, jeho dílo bylo fakticky na indexu až do roku 1989. Od konce druhé světové války až do své smrti v roce 1969 žil jako osamělý podivín ve Studeňanech u Jičína na statku u své družky, výtvarnice Anny Mackové. Několik dní před smrtí mu byl přiznán titul zasloužilého umělce, přitom do velké výstavy na Staroměstské radnici v prosinci 1966 žil v nuzných poměrech a zapomenutí a prakticky od konce druhé světové války netvořil.

Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic jako nemanželské dítě, jeho otcem byl Josef Šimon Aleš-Lyžec, bratranec Mikoláše Alše. Vychovávaly ho střídavě matka a babička z otcovy strany. Někdy kolem roku 1903 ho otec přivedl mezi spiritisty. Záliba v hermetismu ho pak držela až do smrti. V Praze se vyučil vazačem knih a pak studoval malbu u Aloise Kalvody a Rudolfa Béma, v roce 1908 si otevřel první ateliér.

V roce 1924 vydal Váchal v 17 exemplářích Krvavý román, knihu, která se později stala jeho nejslavnější a byla zdramatizována a zfilmována. Když ho předčítal Mackové, poznamenala si: “Vtipné jako vše, co V. napíše a nakreslí. Měl dělat ex libris, které by mu zaplatili, to nedělá. Ale nějakou legraci zadarmo, k tomu má vždy chuti dost.”

V roce 1931 vydal Váchal monumentální cyklus dřevorytů Šumava umírající a romantická, o tři roky později spolu s Mackovou Receptář barevného dřevotisku, kterého se tehdy prodal jediný výtisk za 16.000 Kčs.

Ve 30. letech Váchalovo dílo výtvarní kritici přehlíželi, Váchalova tvorba ale neměla velký ohlas ani u průměrných návštěvníků výtvarných síní, které odrazovala zejména zobrazovaná témata: smrt, utrpení, šílenství či válka.

V polovině šedesátých let bylo Váchalovo dílo znovu objeveno. Váchal ale už se světem zúčtoval a odmítal návrhy na uspořádání výstav, přesto se ho podařilo Anně a jejím přátelům přemluvit: v roce 1966 uspořádali soubornou výstavu na Staroměstské radnici. Macková zemřela 4. května 1969 v novopacké nemocnici, o šest dní později svou družku následoval i Váchal. Oba jsou pochováni na hřbitově v Radimi nedaleko Studeňan.

Portmoneum vlastní od roku 2016 Pardubický kraj, který ho koupil od dědiček Ladislava Horáčka. Budovu spravuje Regionální muzeum v Litomyšli. Vloni ji navštívilo přes 8000 lidí. Od března 2017 je zde otevřena nová stálá expozice, která se věnuje Váchalově i Portmanově životu a zdůrazňuje spolupráci mezi oběma muži. Od podzimu 2019 bylo muzeum uzavřeno kvůli generální rekonstrukci za 9,5 milionu korun, znovu se otevřelo v červnu 2020 novou výstavou Krvavý román Josefa Váchala.

Více se o Portmoneu dozvíte zde.

ČTK, foto: Museum Josefa Váchala

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Regionální muzeum Skuteč

  Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

  Skuteč, Pardubický kraj

  https://muzeum.skutec.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags