VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V budově pivovaru jsou k vidění lunety Mikoláše Alše i jeho práce pro pivo Braník

Sberatel.info

6. August, 2026

Muzeum v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku vystavuje v budově pivovaru lunety Mikoláše Alše. V minulosti mělo tato velkoformátová díla ve sbírkách, později skončila uskladněná ve Velvarech. Současná výstava je první veřejnou prezentací těchto monumentálních kreseb o šířce 240 až 430 centimetrů.

„Lunety se do sbírek Krajinského muzea v Kralupech nad Vltavou dostaly v roce 1933. Přestože se v letech 1933 až 1936 opakovaně jednalo o jejich vystavení, k realizaci nikdy nedošlo a díla byla uložena v sejfu místní spořitelny. Po zániku muzea byly na přelomu 50. a 60. let minulého století formálně převedeny do sbírek Středočeské galerie ve Velvarech, kde zůstaly uloženy v papírovém tubusu v depozitáři,” přiblížil příběh vystavovaných děl ředitel muzea Jindřich Bartovanec Havlík.

Symbolicky jsou v prostorech pivovaru vystaveny také etikety pivovaru Braník – právě Mikoláš Aleš je totiž autorem historicky prvního loga a symbolu značky Braník, známého branického rytíře.

Lunety podle vedení muzea přiblížují Alšovu schopnost vyprávět příběhy prostřednictvím obrazu a ukazují jeho mistrovství v práci s historickými a národními motivy.

Kralupské muzeum si letos připomíná 100 let od svého založení. V roce 1926 vznikla Společnost přátel muzea. Širší veřejnosti bylo otevřeno 4. listopadu 1928.

Mikoláš Aleš je jedním z nejvýznamnějších členů takzvané Generace Národního divadla a klasik českého umění 19. století. Náměty čerpal hlavně z národních a slovanských dějin, ale i ze života obyčejných lidí. Byl malířem, kreslířem, ilustrátorem a věnoval se též jevištní a kostýmové tvorbě.

Výstava bude otevřena do 29. srpna.

ČTK, jj, foto: Facebook muzea

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské rozhledy

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Podzimní veletrh Sběratel

    Největší setkání sběratelů poštovních známek, mincí, bankovek a dalšího sběratelstvi ve střední a východní Evropě.

    04.09.2026 - 05.09.2026

    Praha, Česká republika

    https://www.sberatel.inf...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum Kouzlo starých časů

    Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

    Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

    www.kouzlostarychcasu.cz/...
  • Muzeum historických motocyklů

    Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

    Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

    www.muzeummotocyklu.cz...
  • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

    Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

    Dolní Čermná, Pardubický kraj

  • Muzeum domečků, panenek a hraček

    V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

    Litomyšl, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags