VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Za Kájou Saudkem můžete letos vyrazit do Litomyšle

Sberatel.info

8. February, 2023

Návštěvníky Regionálního muzea v Litomyšli čeká letos ještě šest nových výstav. Největším magnetem zřejmě bude expozice nazvaná Kája Saudek – král českého komiksu. Další dvě výstavy se uskuteční v Pormoneu, muzeu Josefa Váchala, které pod Regionální muzeum spadá.

Průřezová výstava Káji Saudka (1935–2015), významného českého malíře a výjimečného komiksového kreslíře, bude zahájena 12. května. Kromě obrázkových příběhů budou vystaveny plakáty, obrazy, ilustrace pro známé filmy nebo tvorba pro dospělé. Saudkovo výtvarné dílo doplnilo kromě filmů i populárně-naučný televizní seriál Okna do vesmíru, ilustroval též řadu knih a časopisů, mezi nimi i několik z pera Jaroslava Foglara.

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891.

Zájem si nejspíše získá i výstava Po stopách nejstarších zemědělců s podtitulem Neolit na Litomyšlsku a Moravskotřebovsku ve světle nejnovějších nálezů. Od 21. září představí způsob života v mladší době kamenné, kam patří i nedávno objevený rondel u Nedošína u Litomyšle, který má středoevropský význam. Expozice se zaměří na úlohu dálkových komunikačních tras, po kterých byly dopravovány různé komodity.

Muzeum také během roku vystaví fotografie města od Miroslava Škrdly z let 1970 až 1975 nebo historické kočárky, hračky a dobovou módu. Dětem bude věnována expozice Megaherna a koncem dubna pro ně i jejich rodiče muzeum připraví víkendovou výstavu železničních modelů a kolejišť.

V přízemí Portomonea se nachází stálá expozice představující tři muže spojené s historií domu – Josefa Portmana, Josefa Váchala a Ladislava Horáčka. Největší pozornost zaslouží malované místnosti od Josefa Váchala a jím vyřezávaný a malovaný nábytek. Jedná se o jediný dochovaný interiér, který Josef Váchal takto vyzdobil, a proto se Portmoneum může chlubit, že se jedná o unikátní památku celoevropského významu.

Do Portomonea muzeum připravuje dva výtvarné projekty. Jedním z nich budou díla Zbyňka Hraby, grafika pracujícího technikou vícebarevného linorytu. Ve svých tiscích zachycuje krajinné výseky lesních a horských zákoutí většinou šumavských, což je dáno jeho ovlivněním prací Josefa Váchala a okouzlením a fascinací přírodou vůbec. V plánu jsou také vizuální instalace Aleše Hvízdala, Marka Volfa a dalších autorů pod názvem Jeden duch lepší než deset doktorů.

Více informací zde.

ČTK, ilustrační foto: Česká pošta a Regionální muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags