VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Kde uvidíte všechny známky s Jamesem Bondem na jednom místě? Jen na letošním Sběrateli!

Sberatel.info

10. August, 2023

Originály poštovních známek z celého světa s tematikou filmů s agentem 007 v hlavní roli si budou moct detailně prohlédnout návštěvníci podzimního veletrhu Sběratel. Výstava „James Bond na poštovních známkách“ bude veřejně představena vůbec poprvé.

Výstava je součástí přehlídky sběratelských unikátů Praga Piccola, která tradičně veletrh Sběratel provází. Ten letos na výstavišti PVA Expo Praha proběhne od 8. do 9. září.

Autorem výstavy, která čítá 31 listů, je respektovaný filatelista Milan Černík, který každou vystavenou známku opatřil vysvětlujícími texty a výslednou kompozici zasadil do formátu klasického filatelistického exponátu.

„Sestavil jsem „nevážný“ filatelistický exponát, jen tak pro radost, podle zásady „to, co se mi líbí, je správně“. Asi by neuspěl v konkurenci jiných exponátů, které dodržují výstavní regule. Ale filatelie není jenom top úroveň, pro laika nezáživná a většinou nesrozumitelná. Filatelie je hobby, kde si každý sbírá co a jak chce (i když to nemůže na „opravdových“ výstavách vystavit),“ říká k motivaci, dát dohromady právě toto téma, Milan Černík. A dodává: „Existuje široká škála, toho co vystavovat – můžeme shromažďovat drahé speciality, v aukcích přeplácet nudné unikáty anebo se můžeme bavit s barevnými obrázky s tématy, která nám jsou blízká.“

Původní inspirací byla pro autora výstavy britská Královská pošta, která vydala sérii známek se všemi představiteli James Bonda a k tomu ještě aršíkové vydání se záběry z jednotlivých filmů. Mimo jiné i s jeho oblíbenou scénou, kde Pierce Brosnan ve filmu Zlaté oko řádí s tankem T-80BV v ulicích Petrohradu.

Následně se mu podařilo zdokumentovat všech 25 bondovek, které jsou pokládané za oficiální (plus jednu tzv. neoficiální, která vznikla mimo společnost Eon Productions), a to většinou díky poštovním agenturám bývalých francouzských kolonií.

„Bohužel, je trochu paradoxní, že například Jamajka nebo Bermudy do svých emisních plánů nezařadily nic, i když se zde část příběhů opravdu odehrává (a totéž neudělaly ani Severní Korea,  či Kuba…), říká v žertu s narážkou na země, kterých se pravidelně rekrutují bondovští padouši, Milan Černík.   „Ale kupodivu se zapojila i Republika Komi, která vydala Sophii Marceau v roli Electry King ve filmu Jeden svět nestačí,“ komentuje své pátrání po „poštovní historii“ spojené s Jamesem Bondem.

„Kdo kromě filatelistů ví, kde se tato zemička skrývá?,“ směje se.  „Neřeším legitimitu těchto vydání, zda Togo nebo Burundi porušují autorská práva, ani jestli jsou to známky určené pro poštovní potřebu.“

Na somálských známkách tak najdeme krásnou Halle Berry v plavkách z filmu Dnes neumírej, a také popravčí křeslo tzv. garrote, na kterém má být Bond popraven (Jeden svět nestačí). Sice jde o nástroj středověký, ale ve Španělsku byl používaný až do roku 1959 a Andorra se až v roce 1990 stala poslední zemí, která oficiálně zrušila trest smrti garrotováním.

Anebo Lotus Esprit přeměněný na ponorku (Agent který mne miloval) na známkách Malediv. „Málokdo ví, že James Bond opravdu existoval a Republika Mali vydala aršík pří příležitosti 25. výročí úmrtí skutečného Jamese Bonda, velkého ornitologa, A v jedné scéně ve filmu Dnes neumírej si Bond prohlíží jeho knihu nazvanou “Ptáci Západní Indie”.  Znovu opakuji, je to nevážný exponát, který má především pobavit a možná trochu zaujmout. Ale třeba právě tohle může být cesta, jak filatelii zpopularizovat,“ zve na výstavu Milan Černík.

Autora výstavy „James Bond na poštovních známkách“ Milana Černíka můžete na veletrhu Sběratel potkat také osobně a to na stánku jeho firmy P.A.C. Auction č.402.

red, foto: výstava „James Bond na poštovních známkách“

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • Muzeum psacích strojů

  Muzeum se sbírkou historických psacích strojů. e-mail: [email protected]

  Česká Kamenice, Ústecký kraj

 • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

  Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  https://www.muzeum-myto.cz/cs...
 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags