VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Bedřich Smetana – sběratelská superstar

Sberatel.info

6. March, 2024

Aktuální 200. výročí narození Bedřicha Smetany strhlo doslova lavinu emise různých sběratelských memorabilí, jež ke kulaté cifře odkazují. O přízeň sběratelů bojují medaile, mince, poštovní známka i 0 euro suvenýrová bankovka.

Česká pošta vydala příležitostný písmenový poštovní aršík „Díla Bedřicha Smetany“.  Autorkou výtvarného návrhu je Renáta Fučíková, rytiny obálky prvního dne (FDC) pak Václav Fajt. Aršík se tiskl ofsetem v nákladu 22 000 kusů, FDC ocelotiskem z ploché desky v nákladu á 2 300 kusů.

Aršík je zajímavý také tím, že nese známky s různým nominále. Je zastoupeno písmeno „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní Obyčejné psaní v ceně 34 Kč, písmeno „E“ určené pro evropské země (44 Kč) i písmeno „Z“ v ceně 50 Kč, jímž se opatřují zásilky do mimoevropských zemí.

Námětem známek jsou díla Bedřicha Smetany – „Vyšehrad“, „Z českých luhů a hájů“ a „Vltava“. Jak píše v tiskových materiálech Česká pošta, všechny tři známky spojuje motiv hudby a zároveň motiv českého lidového umění.

Obálka prvního dne má tři různé podoby. „Smetana s úctou zdravící hejno holubů – představují radost a také staročeskou mírumilovnost“

Na každé ze známek je krajina tematicky přiřazovaná k jedné ze skladeb cyklu Má vlast. Krajiny jsou vytvořeny akvarelem. Lidové motivy jsou zachyceny plošnou barvou. Jde o výšivky z mužského kroje z okolí Litomyšle – Smetanova rodiště. Konkrétně z mužské vesty ušité z bílého plátna s chrpově modrou výšivkou. Chrpově modrá je nejen barvou Smetanova rodného kraje, ale i symbolem hudby a snění.


„Smetana kráčející českým hájem v dobovém cylindru“

Lidové motivy zastoupené stylizacemi tulipánů, růží, kopretin znázorňují zdroje inspirace Bedřicha Smetany a odkazují na jeho vlastenecké smýšlení. Šlahouny rostlin zároveň připomínají výtvarné tvarosloví poloviny 19. století, kdy Smetana tvořil. Na okraji aršíku volně přecházejí do podoby výšivky.

„Smetana naslouchající hukotu vody – ruka u ucha znázorňuje i jeho hluchotu.“

ČNB připomněla Bedřicha Smetanu pamětní stříbrnou mincí

Sběratelskou minci navrhl medailér Jiří Hanuš. Pro lícní stranu zvolil nápis „Má vlast“ zakomponovaný do panoramatu Prahy a Hradčan, pro rubovou portrét Bedřicha Smetany. Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.

Centrální banka vydala pamětní minci s motivem Bedřicha Smetany v celkovém nákladu 21 500 kusů, a to ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7 700 kusů, dalších 13 800 kusů má kvalitu špičkovou, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Společnost České dukáty přichystala pamětní medaili ve formě zlatého dukátu. Autorem zlatého dukátu, který je emitován v počtu 200 kusů, je Vojtěch Dostál.

Česká mincovna razila minci pro ČNB i medaili pro České dukáty a sama nezůstala pozadu – vlastní zlatou půluncovou medaile Bedřich Smetana vyrazila v nákladu pouze 99 kusů. Je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky a jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil návrh medailérky Terezy Eisnerové.

Společnosti Bohemia mincovna a Moje mincovna představily společně pamětní medaili k letošnímu výročí už na sklonku loňského roku. Ražba ve zlatě měla náklad 200 kusů.

A oficiální 0 euro suvenýrovou bankovku pak k výročí přichystalo zámecké informační centrum v Litomyšli, kde se Smetana narodil.  Suvenýrová bankovka byla vytištěna v počtu 10 000 kusů, stojí 80 Kč a v prodeji je v zámeckém centru.

V litomyšlském Infocentru si mohou sběratelé kromě eurobankovky zakoupit také oblíbené turistické známky, turistické vizitky a pamětní medaile, ale i celou řadu propagačních materiálů s motivem Bedřicha Smetany. K dispozici zde bude také turistické razítko vyrobené k této příležitosti.

JJ, foto: archiv firem

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags