V srpnu ovládli aukce moto veteráni, prodaly se pětistovky Praga BD či Jawa OHC

Sberatel.info

5. October, 2023

Nového majitele našla na Aukru například ikonická Praga BD 500 5. série či Jawa 500 OHC z roku 1955. Obě se prodaly za ceny nad půl milionu korun. Radost si udělali ale i sběratelé předmětů z dalších oblastí. Například betlém z roku 1928 se prodal za 62 tisíc korun, vzácné a podepsané dílo Bohumila Hrabala pak za téměř 49 tisíc korun

V žebříčku srpnových top aukcí největšího českého online tržiště Aukro se umístily hned dva parádní motocykly. Za 755 000 korun se prodala jedna ze sběratelských ikon, motocykl Praga BD 500 5. série (na úvodním obrázku). Za částku jen o něco nižší – 715 000 korun, si nový majitel koupil motocykl Jawa 500 OHC z roku 1955 bez replik v původním stavu.

Z na Aukru oblíbené numismatiky se aukcí s nejvyšší částkou stala jubilejní sada 4 raritních zlatých mincí vydaná ČNB v roce 1998. Sada s názvem Karel IV. se prodala za 425 000 korun.

Z oblasti starožitnictví a umění se za 350 000 korun prodal olej na plátně od J. M. Navrátila. Dílo vynikajícího krajináře, malíře zátiší či figurálních kompozic bylo po jeho smrti takřka zapomenuto. Nicméně po výstavě v Rudolfinu v roce 1909 se jeho díla stala opět předmětem zájmu historiků umění a následně i sběratelů. „J. M. Navrátil dnes patří k nejvyhledávanějším malířům svého období a jeho díla mají značný investiční potenciál. Prodané dílo bylo restaurováno a přiložené byly dva odborné posudky,“ uvedl Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro.

Fotoaparáty světoznámé optické společnosti Leica z německého Wetzlaru mají bezesporu  sběratelskou hodnotu. V roce 2018 se například prodal jeden z dochovaných prototypů za 2,4 milionů eur. Za starožitný kousek vystavený na Aukru zaplatil nový majitel 192 000 korun.

Český unikát a světová rarita, tak můžeme popsat vzácné přírodní sklo, tektit, zelenkavé lahvové až zelenohnědé barvy, zvaný vltavín. Exemplář bez poškození a ve váze 34,76 g se prodal za 76 500 korun.

Sběratelskou lahůdku přinesla i další aukce. Podepsaný dřevěný zámecký betlém z roku 1928 od řezbáře Antona Wendlera si koupil nový majitel za 62 050. „Prodávající uvedl, že získal betlém od zchudlého šlechtice z historického území Dolní Lužice,“ doplnil Pavel Krejčíř.

Řád republiky s číslem 862 byl posledním uděleným kusem. Nosil ho bývalý ministr František Ondřich a na Aukru se v letošním srpnu prodal za 60 000 korun. Řád s číslem 863 už pak přešel do Národního muzea.

Jen 250 výtisků mělo dílo jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století – Bohumila Hrabala, s názvem Hovory lidí. Dílo, vydané v roce 1956 Spolkem českých bibliofilů, obsahuje dvě ilustrace od Kamila Lhotáka a rovněž podpis samotného autora, se prodalo za 48 600 korun.

V neposlední řadě se prodal starobylý heligon od českého výrobce žesťových dechových nástrojů V. F. Červený, jehož historie se datuje až do roku 1842. „Nástroje V. F. Červený jsou často vyráběny na zakázku dle požadavků hudebníků. Uspokojí ty nejnáročnější hráčské požadavky a právem se řadí do prémiového segmentu,“ dodal Pavel Krejčíř k aukci za 25 100 korun.

Tabulka: TOP 10 nejzajímavějších položek (srpen 2023)

Položka Kategorie Cena (v Kč)
PRAGA BD 500 5.SERIE Auto-moto 755 000
JAWA 500 OHC 01 1955 Auto-moto 715 000
Jubilejní sada zlatých mincí Karel IV. 1998 Sběratelství 425 000
J.M. NAVRÁTIL – POUTNÍCI V HORSKÉ KRAJINĚ Starožitnosti a umění 350 000
Fotoaparát LEICA, Ernst Leitz Wetzlar Compur Sběratelství 192 000
Raritní vltavín – lokalita Paryz Sběratelství 76 500
Dřevěný zámecký betlém z roku 1928 Sběratelství 62 050
MONETA NOVA -ČSSR – Řád republiky, č. 862 Sběratelství 60 000
Bohumil Hrabal “Hovory lidí”  1956 Knihy a časopisy 48 600
Heligon V.F. Červený & synové Hudba a film 25 100

Zdroj: Aukro

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

  • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

    Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

    01.03.2024 - 02.03.2024

    Praha, Česká republika

    www.hobbypraha.cz
  • Jarní veletrh Sběratel

    Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

    22.03.2024 - 23.03.2024

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/jaro...
  • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

    12. ročník mezinárodního veletrhu.

    29.03.2024 - 31.03.2024

    Kuala Lumpur, Malajsie

    www.klinf.co
  • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

    Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

    07.04.2024 - 07.04.2024

    Kroměříž, Česká republika

    www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

  • Veteran arena

    Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

    Olomouc, Olomoucký kraj

    www.veteranarena.cz/cs/...
  • Moravské zemské muzeum

    Muzeum s numismatickou sbírkou.

    Brno, Jihomoravský kraj

  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Retro muzeum Na statku v Brně

    Muzeum prezentuje běžný život z období 50. až 90. let minulého století a vozy a techniku států bývalé RVHP.

    Brno - Dolní Heršpice, Jihomoravský kraj

    www.retromuzeumnastatku.cz...

Tags