VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Londýnská dílna vyrábí globy podle přání klientů. Někteří na nich chtějí měnit hranice, nebo vymazat celé státy

Sberatel.info

9. September, 2019

Brit Peter Bellerby byl zklamán, když nemohl najít takový globus, jaký by mohl darovat, a tak se rozhodl, že si jeden vyrobí. Nevěděl, že se z toho stane jeho poslání a že bude uspokojovat milovníky globů z celého světa. Během deseti let se z jeho společnosti Bellerby and Co stal výrobce vyhledávaných globů vyráběných na zakázku, které přitahují státníky, nadnárodní společnosti i soukromé sběratele.

ěNikdo nevyrábí takové globy, jako jsou ty naše – podle přání zákazníka,” řekl Bellerby agentuře AFP. Jeho dílna o téměř 400 metrech čtverečních je skryta v jedné tiché londýnské uličce.

Jsou zde spousty globů, které vyrábí jeho tým o dvanácti lidech složený z ilustrátorů, malířů, kartografů, rytců a dalších expertů na práci s dřevem. Nad jejich hlavami se na prádelních šňůrách suší série papírových pásů.

Vše začalo náhodou v roce 2008, kdy chtěl otci k osmdesátinám darovat pěkný globus. “O takovéto kariéře jsem nesnil, ale jsem opravdu hrdý na to, co se nám podařilo,” říká Bellerby. Zpočátku vyráběl jen hrstku globů ročně v nedalekém obchůdku. Od té doby už ale jeho firma ročně vyrábí 600 globů, z nichž jsou některé určeny pro velké domy nebo k vystavení na palubě jachet.

Modely a jejich ceny jsou různé, ale je třeba počítat přinejmenším s 1200 librami (skoro 34.000 Kč) za jeden. Ty nejdražší mohou stát až 79.000 liber (2,2 milionu Kč).

Bellerbyho učni potřebují asi rok, aby se naučili řemeslo a byla jim svěřena výroba vzácných globů.

globus3

Jiná firma pak dodává neposkvrněné globy z pryskyřice nebo kompozitních materiálů. Jde o jedinou etapu výroby, která se nerealizuje v Bellerbyho dílně.

Poté ilustrátoři a kartografové se zákazníkem pracují měsíce a někdy i roky na motivech, které se objeví na mapách. Požadavky na kresby jsou rozmanité, od zvířecích zobrazení až po parníky.

K přenesení kontur na zvláštní papír, který se ponoří do vody a pak vytáhne, se používají tlakové válce s inkoustem. Ten může vydržet 80 až 200 let. Pak se papír opatrně rozstříhá, ručně se maluje a pokládá na globus, kde je nakonec lakován nebo matován.

Globus se pak umísťuje na dřevěnou osu připevněnou na malou desku, nebo stále častěji na podstavec, jenž umožňuje s ním pohybovat a podle potřeby vidět všechny jeho strany.

Výroba může trvat několik týdnů až 18 měsíců, podle rozměrů. Zákazník může sledovat proces krok za krokem na instagramovém účtu společnosti.

Největší globus o průměru 127 centimetrů byl inspirován globy americké armády za druhé světové války, které byly určeny pro prezidenta Franklina Delano Roosevelta a britského premiéra Winstona Churchilla.

Bellerby také zjistil, že se kartografie může ocitnout na minovém geopolitickém poli a že také jména zemí se mění.

Například celníci v Indii krátce zkonfiskovali globus, protože nebyli spokojeni se způsobem, jakým byla nakreslena hranice mezi jejich vlastí a Pákistánem. Mnoho zákazníků také požadovalo, aby na mapě nebyl Izrael, což Bellerby zdvořile odmítl. “Problém s kartografií je v tom, že každá země má vlastní představu o světě,” říká Bellerby.

Více o firmě zde – https://bellerbyandco.com/

 

ČTK, foto: archiv firmy 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Tags