VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Český unikát, díky kterému se nikde neztratíte, má vlastní poštovní známku

Sberatel.info

11. května, 2021

Systém turistických značek vychází v podobě nové přítiskové známky, to znamená, že zákazník si může na sousední kupon nechat vytisknout vlastní motiv. V Česku je nejhustší a nejdokonalejší síť turistických značek na planetě.

Autorem fiktivní mapy s turistickými značkami je výtvarník Mikuláš Kavan. Upravené tiskové listy obsahují 7 kusů známek a 8 kuponů; zbývajících 6 kuponů pak tvoří kompaktní celek s jedním velkým grafickým motivem. Část nákladu je vytištěna s prázdnými kupony, na něž budou dodatečně zhotovovány personalizované přítisky.

Nominále je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v ceně  19 Kč. Tisklo se plnobarevným ofsetem v nákladu 98 000 kusů známek.

Značení turistických tras má v České republice dlouholetou tradici. První pěší turistická trasa vznikla 11. května 1889, kdy „označovací družstvo“ spojilo červenou značkou Štěchovice a Svatojánské proudy.

Podle údajů z r. 2016 je u nás zhruba 40 000 km značených cest, což vzhledem k rozloze státu představuje první místo v Evropě.

Pěší trasy jsou na území České republiky značeny pásovými značkami, které se skládají ze tří vodorovných pruhů. Prostřední pás určuje barvu značené trasy. Červená značí dálkovou nebo hřebenovou trasu, modrá významnější trasu, zelená místní trasu a žlutá krátkou nebo spojovací cestu. Na koncích značených tras najdete značku koncovou.

Dobré jméno českých turistických značkařů je známo i za hranicemi naší země, tzv. pásové značky české provenience najdete třeba v Rumunsku, Bulharsku, Albánii, na Ukrajině, v Brazílii a v letech 2016-17 studenti brněnské Mendelovy univerzity vyznačili cca 20 km turistických tras i na Filipínách na ostrově Negros.

Českým značkařům patří zřejmě ještě jeden světový unikát. Značkařů je asi 1400 a pracují zcela dobrovolně a bez nároku na mzdu.

Více informací najdete na https://kct.cz/turisticke-znaceni

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky