VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Grafika Zdeňka Mézla, Josef Suk a MS v biatlonu nově na poštovních známkách

Sberatel.info

13. února, 2024

Motiv k právě probíhajícímu mistrovství světa v biatlonu nebo portréty grafika Zdeňka Mézla a houslisty Josefa Suka představila na nových známkách Česká pošta.

Příležitostná písmenová poštovní známka k MS v biatlonu, které se letos koná u nás v Novém Městě na Moravě, představila Česká pošta už na podzimním veletrhu Sběratel.

Autorem výtvarného návrhu je Filip Heyduk.  Biatlon je sportovní disciplína, kterou charakterizuje rychlost a přesnost. A právě tyto prvky inspirovaly podle tiskových materiálů pošty autora k výtvarné podobě známek. „Hlavní motiv – stylizované biatlonové terče zachycující závodníky obou disciplín. Umístění stylizovaných terčů je záměrné – na každé známce se protínají dva terče, které pokračují na sousedních známkách, a vytvářejí tak souvislý pás.“

Námět FDC pak vychází ze stylizace terčů, sportovci jsou zachyceni v průhledu kruhového rastru, který vzdáleně připomíná zásahy střelců

Nominále je zastoupeno písmenem „E“, které odpovídá ceně 44 Kč. Tisklo se ofsetem, tiskové listy obsahují 25 + 25 ks známek v soutisku v nákladu 200 000 + 200 000 kusů. FDC pak digitálem v počtu 2 300 kusů.

Autorkou poštovní známky, jež je poctou výjimečnému českému výtvarníkovi Zdeňku Mézlovi, je Marina Richterová.

Ústředním námětem je grafikův portrét, kterému persona z jeho ilustrací k Řeckým mýtům vkládá na hlavu vavřínový věnec. Jak vysvětluje Česká pošta „autorka zobrazila Mézla, jak se sice s lehkým posměchem v tváři od věnce mírně odtahuje, ale je si přesto vědom, že mu po právu náleží. Inspirací pro autorku bylo mnoholeté přátelství se Zdeňkem Mézlem, jejich myšlenkové souznění a společný smysl pro sarkastický humor.“

Námětem FDC je pak fragment větší grafiky Zdeňka Mézla – dřevoryt z roku 1984 ke hře Williama Shakespeara „Jak se vám líbí?“

Na kuponech jsou vojáci a Rusalka z autorských ex libris, na přebalu sešitku pak koláž z fragmentu dvou větších grafik.

Známka nese nominále „B“, stojí tedy 27 Kč a prodává se ve známkovém sešitku po osmi kusech. Celkem bylo v tiskárně v Hradištku vytištěno 64 000 kusů známek a 2 300 obálek prvního dne.

Portrét skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka staršího je dílem nedávno zesnulého výtvarník a autora řady poštovních známek Zdeňka Netopila.

Jak uvádí v tiskových materiálech Česká pošta, zachycená podoba a použitý fragment notového zápisu podle autora nejlépe vyjadřuje Sukovu vnímavou, dobrosrdečnou a přátelskou povahu.

K volbě notového zápisu autora inspirovala údajná schopnost Josefa Suka zapisovat hudební nápady brilantně rovnou do notové osnovy. Notový záznam uvedený na známce je skutečný fragment z Písně lásky pro housle a klavír považovaný hudebními teoretiky za typický příklad Sukova romantického až melancholického projevu.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Moravské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.mzm.cz/numismaticke-oddeleni/...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Filmové muzeum Milana Wolfa

  Muzeum se sbírkou vzácných kinematografických exemplářů. e-mail: [email protected]

  Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky