VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Grafika Zdeňka Mézla, Josef Suk a MS v biatlonu nově na poštovních známkách

Sberatel.info

13. února, 2024

Motiv k právě probíhajícímu mistrovství světa v biatlonu nebo portréty grafika Zdeňka Mézla a houslisty Josefa Suka představila na nových známkách Česká pošta.

Příležitostná písmenová poštovní známka k MS v biatlonu, které se letos koná u nás v Novém Městě na Moravě, představila Česká pošta už na podzimním veletrhu Sběratel.

Autorem výtvarného návrhu je Filip Heyduk.  Biatlon je sportovní disciplína, kterou charakterizuje rychlost a přesnost. A právě tyto prvky inspirovaly podle tiskových materiálů pošty autora k výtvarné podobě známek. „Hlavní motiv – stylizované biatlonové terče zachycující závodníky obou disciplín. Umístění stylizovaných terčů je záměrné – na každé známce se protínají dva terče, které pokračují na sousedních známkách, a vytvářejí tak souvislý pás.“

Námět FDC pak vychází ze stylizace terčů, sportovci jsou zachyceni v průhledu kruhového rastru, který vzdáleně připomíná zásahy střelců

Nominále je zastoupeno písmenem „E“, které odpovídá ceně 44 Kč. Tisklo se ofsetem, tiskové listy obsahují 25 + 25 ks známek v soutisku v nákladu 200 000 + 200 000 kusů. FDC pak digitálem v počtu 2 300 kusů.

Autorkou poštovní známky, jež je poctou výjimečnému českému výtvarníkovi Zdeňku Mézlovi, je Marina Richterová.

Ústředním námětem je grafikův portrét, kterému persona z jeho ilustrací k Řeckým mýtům vkládá na hlavu vavřínový věnec. Jak vysvětluje Česká pošta „autorka zobrazila Mézla, jak se sice s lehkým posměchem v tváři od věnce mírně odtahuje, ale je si přesto vědom, že mu po právu náleží. Inspirací pro autorku bylo mnoholeté přátelství se Zdeňkem Mézlem, jejich myšlenkové souznění a společný smysl pro sarkastický humor.“

Námětem FDC je pak fragment větší grafiky Zdeňka Mézla – dřevoryt z roku 1984 ke hře Williama Shakespeara „Jak se vám líbí?“

Na kuponech jsou vojáci a Rusalka z autorských ex libris, na přebalu sešitku pak koláž z fragmentu dvou větších grafik.

Známka nese nominále „B“, stojí tedy 27 Kč a prodává se ve známkovém sešitku po osmi kusech. Celkem bylo v tiskárně v Hradištku vytištěno 64 000 kusů známek a 2 300 obálek prvního dne.

Portrét skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka staršího je dílem nedávno zesnulého výtvarník a autora řady poštovních známek Zdeňka Netopila.

Jak uvádí v tiskových materiálech Česká pošta, zachycená podoba a použitý fragment notového zápisu podle autora nejlépe vyjadřuje Sukovu vnímavou, dobrosrdečnou a přátelskou povahu.

K volbě notového zápisu autora inspirovala údajná schopnost Josefa Suka zapisovat hudební nápady brilantně rovnou do notové osnovy. Notový záznam uvedený na známce je skutečný fragment z Písně lásky pro housle a klavír považovaný hudebními teoretiky za typický příklad Sukova romantického až melancholického projevu.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky