VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Je budoucnost kryptoměn v bankovkách?

Sberatel.info

20. října, 2021

Krypto bankovky jsou novým fenoménem, který se rychle šíří nejen mezi znalci finančních trhů. Jedná se o bankovky, které jsou propojeny s elektronickou sítí a jejich hodnotu je možné využít také ve světě kryptoměn. Zatím není jasné, jestli se tento projekt ujme a bude využíván v běžném životě, nebo jestli zůstane pouze zajímavým experimentem a exempláře skončí v rukou sběratelů, jako připomínka jedné éry.

Návrhy na tyto hybridní bankovky byly vytvořeny již v roce 2017. Takzvané “cryptobanknotes” jsou vytvořeny pomocí nejaktuálnějších technologií, bez využití prostředků, které by mohly být hacknuty, případně jinak elektronicky napadeny. Projekt tak funguje především na principu QR kódů a mnoha bezpečnostních klíčů a ověření.

K fungování bankovek bude zapotřebí specializovaný software, který zvládne nejen ověřit pravost a platnost bankovky, ale také usnadnit proces provedení samotné platby a přesunu peněz. Bankovky má být možné předávat z ruky do ruky a manipulovat s nimi jako s klasickou hotovostí, zároveň je ale proveditelné v případě potřeby převést jejich hodnotu na elektronický účet. Tím bude bankovka trvale znehodnocena a nepůjde už znova použít. Každá z těchto bankovek totiž obsahuje odnímatelnou folii, která zakrývá soukromý klíč pro převod hodnoty bankovky na účet. Bankovka bez této folie již nepůjde použít, protože nebude mít žádnou nominální hodnotu.

Jedny z prvních krypto bankovek představil už v roce 2018 programátor John McAfee, vynálezce jednoho z nejpoužívanějších antivirových softwarů.

Ašoch, zroj: coinworld.com, euro.cz; Foto: coinworld.com

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Vysočiny Pelhřimov

  Muzeum se zajímavou dramaturgií, na jehož webových stránkách si například můžete stáhnout zdarma knihu "Umění kýče", jež mapuje úspěšnou výstavu, která zde proběhla.

  Pelhřimov , Vysočina

  www.muzeumpe.cz/
 • Muzeum rekordů a kuriozit

  Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

  Pelhřimov, Vysočina

  www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky