VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jeden z nejzachovalejších „nanuků“ najdete nově v Motocyklovém muzeu na hradě Kámen

Sberatel.info

17. října, 2019

Expozici motocyklů na hradě Kámen na Pelhřimovsku rozšířil model používaný někdejším Sborem národní bezpečnosti (SNB). Motocykl Jawa lidově zvaný nanuk koupilo muzeum za 450.000 korun od soukromého sběratele. Stroj z roku 1964 se dochoval i s originálním kapotováním, které je ale po letech křehké a znesnadnilo stěhování do expozic. Po renovaci dostal původní modrobílou barvu.

Nový muzejní exponát byl pro SNB postavený na modelu Jawa 360, častěji se používala Jawa 354. Podle soudního znalce už šlo o druhotně osazený rám a vyměněný motor. “Z historických souvislostí víme, že rám motorky ve službě často praskal a byl vyměněn. I motor se čas od času zadřel a měnil se. Obojí se dělalo v opravnách ministerstva vnitra, kam byly dodávány jak rámy, tak motory bez jakýchkoli identifikačních čísel. Teprve druhotně byla čísla vyražena,” řekl Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které Kámen spravuje.

nanuk1 a

 

 

 

 

 

Nanuk měl kapotu, aby chránil řidiče před deštěm a blátem. Nebyl ale podle Hájka konstrukčně nejpovedenější, protože do velké plochy kapoty se opíral vítr a znesnadňoval řízení motorky. “Ti, co na ní jezdili, vzpomínají, že než se to naučili, mnohdy do zatáčky prostě jeli rovně. Když pak policie motorky odprodala, tak většinou první, čeho se lidé zbavovali, byla přední kapotáž včetně kostry, která ji držela,” řekl Hájek.

Na kusu, který je nyní v muzeu, se dochovala celá kapota, kufry, čelní plexisklo i koženková zástěrka, která před vodou a deštěm chránila řidiče v místech, kde kapota kvůli volnosti předního kola chyběla. “Soudní znalec řekl, že je to v podstatě jediná zachovaná zástěrka, kterou viděl,” uvedl Hájek.

Jako muzeum motorek slouží hrad od roku 1974. Vzniklo díky mezinárodnímu motocyklovému závodu, který se na nedalekém Pacovském okruhu konal už v roce 1906. Vedle motorek nabízí Kámen návštěvníkům i prohlídku šlechtických pokojů. Podle Hájka by se ale motorismu mělo v budoucnosti věnovat víc prostoru. Nové expozice by mohl mít hrad do tří let.

ČTK, foto: Jawa

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Muzeum motocyklů Jawa

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Rabakov u Mladé Boleslavi, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Moravské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.mzm.cz/numismaticke-oddeleni/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky