VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nejdražší česká známka stála 8 milionů, světová skoro 200 milionů

Sberatel.info

16. března, 2018

Rakousko-uherská světlezelená známka na žilkovaném papíře s obráceným přetiskem Pošta československá 1919, považovaná za nejvzácnější československou známku, se v dražbě společnosti Burda Auction prodala nakonec za 7,8 milionu korun (bez aukční přirážky). Odhadovaná cena byla přitom pět až sedm milionů. Známka byla součástí sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka, který ji koncem 90. let získal za 2,6 milionu korun. Její původní nominální hodnota byla čtyři koruny.

Vítěz aukce zůstal v anonymitě, ale jak řekl v rozhovoru portálu ceskenoviny.cz  dnes už bývalý majitel známky, stala se podle jeho názoru majetkem německého aukčního domu Gärtner. Ten je hlavním aukčním partnerem Světové výstavy poštovních známek Praga 2018, která proběhne od 15. do 18. srpna v Praze. Pokud je to pravda, mohli by se její návštěvníci, vedle už ohlášené nejslavnější známky světa – Modrého Mauritia, zblízka podívat i na aktuálně nejdražší československou známku.burda 2

V třídenní aukci se ale dražily i jiné zajímavé položky, například zahraniční známky a dopisy za pět milionů korun. Za hnědou padesátilibrovou známku z Keni a Ugandy zaplatil zájemce milion.

V nabídce bylo přes 1000 položek, známek, sad, celých sbírek, dopisních obálek nebo novin z celého světa. Vydražily se tři pětiny z nich, zájem nebyl zejména o dražší známky s vyvolávací cenou v desítkách tisíc korun.

Nevydražily se například dvanáctiblok modrých amerických známek s portrétem George Washingtona s vyvolávací cenou 100.000 korun nebo červený a modrý Maruricius v sadě za 200.000 korun.

Za tři z nabízených známek kupující dali přes 100.000 korun. Vydražily se dva spojené červené známky Mauricius za 125.000 korun, za stejnou cenu dostal nový majitel modrou známku Merkur s červeným razítkem Jägerndorf.

Největší filatelistické aukční rekordy:

– Nejvzácnější československá známka, zelené žilkovaná čtyřkoruna s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919, ze sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil se dnes v aukční síni Burda Auction v Praze prodala za 7,8 milionu korun.

– Zajímavá aukce se známkami se v ČR konala například i v roce 2016. Známka hledaná generacemi českých filatelistů (s vyznačenou hodnotou “50/50h Doplatit”, která vyšla v roce 1927 omylem) byla při aukci v Praze 26. listopadu 2016 vydražena za více než 1,7 milionu korun.

– Celosvětově drží rekord známka One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová), která byla 17. června 2014 v New Yorku v aukci prodána za rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu Kč). Tato “známkařská Mona Lisa” z roku 1856 o velikosti 2,54 cm na 3,18 cm je považována za nejvzácnější známku světa.

– Dražba známky One-Cent Magenta překonala předchozí aukční rekord, který držela švédská známka Tre Skilling (Tříšilinková žlutá) z roku 1855. Ta byla v roce 2010 vydražena za 2,3 milionu dolarů.

– V roce 1993 zase koupil anonymní sběratel na aukci v Curychu za pět milionů dolarů tzv. Obálku z Bordeaux, na které jsou nalepeny Modrý i Červený Mauritius současně. Tato známka byla doručena z Mauricia jistému francouzskému vinaři.

ČTK, JJ, foto: Burda Auction

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum JK Classics

  Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  jkclassics.cz/
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky