VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nejdražší česká známka stála 8 milionů, světová skoro 200 milionů

Sberatel.info

16. března, 2018

Rakousko-uherská světlezelená známka na žilkovaném papíře s obráceným přetiskem Pošta československá 1919, považovaná za nejvzácnější československou známku, se v dražbě společnosti Burda Auction prodala nakonec za 7,8 milionu korun (bez aukční přirážky). Odhadovaná cena byla přitom pět až sedm milionů. Známka byla součástí sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka, který ji koncem 90. let získal za 2,6 milionu korun. Její původní nominální hodnota byla čtyři koruny.

Vítěz aukce zůstal v anonymitě, ale jak řekl v rozhovoru portálu ceskenoviny.cz  dnes už bývalý majitel známky, stala se podle jeho názoru majetkem německého aukčního domu Gärtner. Ten je hlavním aukčním partnerem Světové výstavy poštovních známek Praga 2018, která proběhne od 15. do 18. srpna v Praze. Pokud je to pravda, mohli by se její návštěvníci, vedle už ohlášené nejslavnější známky světa – Modrého Mauritia, zblízka podívat i na aktuálně nejdražší československou známku.burda 2

V třídenní aukci se ale dražily i jiné zajímavé položky, například zahraniční známky a dopisy za pět milionů korun. Za hnědou padesátilibrovou známku z Keni a Ugandy zaplatil zájemce milion.

V nabídce bylo přes 1000 položek, známek, sad, celých sbírek, dopisních obálek nebo novin z celého světa. Vydražily se tři pětiny z nich, zájem nebyl zejména o dražší známky s vyvolávací cenou v desítkách tisíc korun.

Nevydražily se například dvanáctiblok modrých amerických známek s portrétem George Washingtona s vyvolávací cenou 100.000 korun nebo červený a modrý Maruricius v sadě za 200.000 korun.

Za tři z nabízených známek kupující dali přes 100.000 korun. Vydražily se dva spojené červené známky Mauricius za 125.000 korun, za stejnou cenu dostal nový majitel modrou známku Merkur s červeným razítkem Jägerndorf.

Největší filatelistické aukční rekordy:

– Nejvzácnější československá známka, zelené žilkovaná čtyřkoruna s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919, ze sbírky filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil se dnes v aukční síni Burda Auction v Praze prodala za 7,8 milionu korun.

– Zajímavá aukce se známkami se v ČR konala například i v roce 2016. Známka hledaná generacemi českých filatelistů (s vyznačenou hodnotou “50/50h Doplatit”, která vyšla v roce 1927 omylem) byla při aukci v Praze 26. listopadu 2016 vydražena za více než 1,7 milionu korun.

– Celosvětově drží rekord známka One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová), která byla 17. června 2014 v New Yorku v aukci prodána za rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu Kč). Tato “známkařská Mona Lisa” z roku 1856 o velikosti 2,54 cm na 3,18 cm je považována za nejvzácnější známku světa.

– Dražba známky One-Cent Magenta překonala předchozí aukční rekord, který držela švédská známka Tre Skilling (Tříšilinková žlutá) z roku 1855. Ta byla v roce 2010 vydražena za 2,3 milionu dolarů.

– V roce 1993 zase koupil anonymní sběratel na aukci v Curychu za pět milionů dolarů tzv. Obálku z Bordeaux, na které jsou nalepeny Modrý i Červený Mauritius současně. Tato známka byla doručena z Mauricia jistému francouzskému vinaři.

ČTK, JJ, foto: Burda Auction

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • jarní veletrh Sběratel

  Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

  25.03.2022 - 26.03.2022

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky