VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Přijďte si pro „smažák“ na platné 2eurovce a další rarity aneb co se bude dít na jarním Sběrateli

Sberatel.info

19. března, 2024

Do pražského hotelu Olympik se od 22. do 23. března chystá na osmdesát prodejců z celého světa, mimo jiné dorazí s kompletním sortimentem svých známek Německá pošta. Návštěvníkům budou nabízet poštovní známky, mince, bankovky, medaile, pohlednice a další sběratelský materiál.

Na stánku sberatelshop.cz bude v prodeji nový přítiskový devítiblok s motivem legendárního motocyklu  Jawa 250 „Pérák“ , který v roce 2024 slaví 70 let od zahájení výroby. Autorem kresby stejně jako přítiskové známky je výtvarník Petr Ptáček. Pamětní arch v ceně 650 Kč vydaný u České pošty tvoří devět poštovních přítiskových známek „doprava“ (autorem je rovněž Petr Ptáček) s nominále „A“ a jedná se o variantu „V“ tištěnou v tiskárně poštovních známek v Hradištku.

Petra Ptáčka mohou návštěvníci potkat osobně na autogramiádě, která se bude konat první den veletrhu od 15:00 hod.

Česká „dvoueurovka“ se smaženým sýrem a pivem

Na jarním veletrhu Sběratel půjde do prodeje také druhá 2 Euro mince s lokálním motivem. Tentokrát to bude „smažák“. Dvoueurové mince, které nebyly v oběhu (uncirculated), s natištěným motivem začínají být ve světě samostatnou sběratelskou kategorií. Už nyní existuje několik desítek různých motivů.

Emise, za kterou stojí organizátoři veletrhu Sběratel, má jednotící název “Národní poklady” a představuje fenomény typické pro českou obecnou kulturu. Není tedy divu, že začíná „pivem“, následuje „smažený sýr“, „utopenci“ a nakonec „slivovice“. Autoři série tak chtějí s nadsázkou lehce inspirovat české zákonodárce, až budou někdy v budoucnu dumat nad motivem českého eura…

První česká „dvoueurovka“ byla emitována u příležitosti vánočního veletrhu Sběratel. Jejím motivem bylo „pivo“. A protože se rychle vyprodala, budou mít sběratelé, na které se nedostalo, ale chtěli by mít ucelenou sérii všech čtyř mincí, možnost koupit na jarním Sběrateli nový „pivní motiv“. Ten má ale jinak umístěnou českou vlajku, aby se odlišil od té úplně první.

Každá mince vychází v limitovaném nákladu 400 kusů a je v prodeji pouze na veletrzích Sběratel.

Novinka ve zlaté sbírce Václava Zapadlíka

V prodeji bude také nová sběratelská bankovka ze Zlaté sbírky Václava Zapadlíka tentokrát s motivem vozu Bugatti Royale 41 z roku 1934. Stejný motiv vyšel v roce 2012 také na poštovní známce jako součást sešitku Světová auta.

Bugatti Royale 41, také známá jako Bugatti Type 41, byl luxusní automobil vyráběný francouzskou automobilkou Bugatti v letech 1927 až 1933. Bylo vyrobeno pouze 7 kusů (!), z nichž jeden byl zničen při havárii. Vůz byl navržen tak, aby byl největším a nejluxusnějším automobilem na světě a měl být prodáván pouze evropským královským rodinám. Nicméně, kvůli hospodářské krizi v té době, byly prodány pouze tři kusy.

Originální pocta manželům Knotkovým

Libuše a Jaromír Knotkovi, známá autorská dvojice výtvarníků nejen poštovních známek, letos slaví kulaté životní výročí.

Česká pošta v této souvislosti připravila unikátní možnost, vrátit se k jedné z jejich velmi oblíbených známek, která z nabídky zmizela již před řadou let. Jedná se o známku „Gratulační kytice manželů Knotkových“ (původně z roku 2006). Známka je emitována znovu jako „známka s přítiskem“ a to v devítibloku s původní hodnotu 10 Kč. Devítiblok je možné objednat pouze v číselné řadě „V“., tedy minimálním počtu 200 kusů tiskových listů, které jsou tištěny v tiskárně poštovních známek v Hradištku.

Na jarním veletrhu Sběratel bude na stánku sberatelshop.cz exkluzivně v prodeji devítiblok, pro který manželé Knotkovi vytvořili tři nové kresby zvířat – rysa, kunu a jelena. Devítiblok je emitován v nákladu 200 kusů.

K dispozici jsou také pamětní obálky se stejným motivem, nalepenou známkou s přítiskem a předtištěným kašetem.

Německá pošta přiveze na jarní veletrh Sběratel kompletní sortiment svých známek. A navíc příležitostnou dopisnici přímo k veletrhu.

0 euro suvenýr „50 let metra“

Pražské metro letos slaví padesát let od spuštění první linky a kulaté výročí připomíná 0 euro suvenýrová bankovka, na které je vedle historické soupravy vyobrazen první úsek trasy „C“ včetně původních názvů stanic.

Původní trasa C se od té doby rozrostla do tří linek s celkem 61 stanicemi a délkou 65,4 km. V současnosti probíhá výstavba trasy D, která po svém dokončení v roce 2029 prodlouží síť metra o další 10,4 km a 16 stanic.

Sběratelská bankovka vychází v nákladu 10 000 kusů, do prodeje na veletrhu půjde ale jen prvních 3 300 kusů, ostatní jsou určeny pro potřeby Dopravního podniku hl. m. Prahy.

Cena je 100 Kč (4,- €) a prodej bude zahájen první den akce v 10:00 hod. Prodejní místo bude umístěno venku z boku hotelu. Přímo na místě budou v prodeji také starší 0 euro suvenýry věnované např. skupině Olympic nebo 100. výročí založení Českých aerolinií.

Limitovaná edice 400 kusů 0 euro suvenýrových bankovek “50 let metra” bude v prodeji v dárkovém folderu. Cena 350 Kč (14 EUR).

Podmínky prodeje:

FOLDER: MAX 5 KS

ČÍSLA 100-1000: DO 5 KS

ROČNÍKOVÁ ČÍSLA: 1 KS

OSTATNÍ ČÍSLA: DO 5 KS OSOBA

CELKOVÝ POČET BANKOVEK (MIMO FOLDERY) MAX. 5 KS / OSOBA

Na veletrhu se bude křtít sběratelská bankovka Bohumila Hrabala 

K unikátnímu sběratelskému počinu se odhodlalo Polabské muzeum se sídlem v Poděbradech k výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Ten by 28. března 2024 oslavil 110. narozeniny. Jeho život je spojen s mnoha místy, ale zcela nesmazatelně a trvale je spojený s chatovou osadou v Kersku. Od roku 2022 je majitelem Hrabalovy chaty Středočeský kraj a Polabské muzeum ji má ve správě. Letos v květnu by se měla po náročné rekonstrukci otevřít veřejnosti.

U příležitosti obou těchto událostí vydá Polabské muzeum pamětní tisk v podobě sběratelské bankovky. Její realizace se ujal světově proslulý grafik Matej Gábriš, který do bankovky vložil mnoho detailů z Hrabalova života, jež ho provázely prakticky celý život, ať to jsou vlaky nebo láska ke kočkám. Bankovku obsahující celkem 16 ochranných prvků vytiskla tiskárna cenin DAS Security Printing a bude vydána v číslovaném limitovaném nákladu.

V rámci jarního veletrhu Sběratel bude za účasti autora, zástupců muzea i Středočeského kraje slavnostně odhalena její podoba a to v pátek 22. března ve 13:30 hod. Samotné spuštění prodeje v Polabském muzeu je pak plánováno na květen.

Vystaven bude raritní pamětní list i britský chybotisk

Muzeum cenných papírů rovněž vystaví ve své expozici unikátní sběratelskou bankovku, jež vznikla na objednávku muzea u příležitosti natáčení televizního pořadu Inkognito vysílaného v letos v únoru na TV Prima. V něm vystupoval jako „tajemný host“ jeho ředitel Rudolf Píša. 

Na lícové straně je moderátor pořadu Libor Bouček, na rubové straně televizní studio pořadu Inkognito. Bankovka má 17 ochranných prvků a je unikátní v několika ohledech. Předně jde o vůbec první bankovku na světě, na které jsou záměrně jako motivy otazníky. Dále je to vůbec poprvé, kdy je na bankovce televizní studio.

Bankovka byla vyrobena pouze v 6 kusech z nichž pět obdrželi účinkující panelisté pořadu (Jakub Prachař, Dagmar Havlová, Ondřej Gregor Brzobohatý, Richard Genzer) a moderátor pořadu Libor Bouček. Poslední, šestý kus, vystavený na veletrhu, bude uložen v muzeu.

Zajímavou raritu zapůjčil na veletrh soukromý sběratel z Velké Británie. K vidění bude arch poštovních známek vydaný k Olympijským hrám v Londýně v roce 2012, u kterých ale nebyla omylem natištěna hodnota. A jak dobře ví každý sběratel, právě jakékoliv chybotisky a odchylky se ve sběratelství cení nejvíc…

Na jarním veletrhu Sběratel si přijdou na své i dámy! Na stánku Antik Kureš mohou koupit starožitné šperky nebo módní doplňky světoznámých značek od roku cca 1900 po 1980, třeba vzácný šátek od značky Burberry. A navíc všem návštěvníkům ochotně poradí, pokud chtějí ocenit nebo prodat vlastní starožitnost.

Dinosauři na jarním Sběrateli

Premiéru bude mít na jarním Sběrateli také nový sešitek vlastních známek vydaný 75. narozeninám paleontologické legendy Philipa J. Currieho. Je autorem stovek článků a čtrnácti populárně vědeckých knih. Během své dlouhé vědecké kariéry objevil a popsal přes 70 druhů dinosaurů.

Ti nejslavnějších z nich se objevují na známkách v sešitku, na jeho obálce je pak Philovenator Curriei pojmenovaný přímo po svém objeviteli. Autorem kreseb je Currieho přítel a dlouholetý spolupracovník Jan Sovák. V prodeji bude na stánku Fauna – Flora.

Sběratelské služby a setkání na veletrhu

Odborná společnost Fauna – Flora při SČF bude pro sběratele také opět nabízet otisky štočků vytvořených na frankovacím stroji neopost, jaký používá pošta nebo velké firmy. Frankovací stroje se používají k rychlému, snadnému hrazení cen za vnitrostátní a mezinárodní poštovní služby. Frankovací stroj označí každý dopis správnou hodnotou poštovného včetně uvedení adresy odesílatele včetně loga, umí tisknout reklamní razítka i slogany.

V sobotu 23. března od 14:00 hod. proběhne v salonku Tribun hotelu Olympik Tristar členská schůze filatelistického spolku sběratelů známkových zemí GEOPHILA z.s. Na setkání GEOPHILA bude představena nová příručka GEOPHILA, kterou napsal člen rady spolku Karel Veselý společně s Jiřím Laštovkou, předsedou spolku. Pokud vás téma, kterým se spolek zabývá zajímá, přijďte se na setkání podívat.

Neleží vám doma poklad?

Přímo na veletrhu si je také možné nechat ocenit vlastní donesené sbírky od znalců z profesních organizací. Návštěvníkům budou k dispozici odborníci ze Svazu českých filatelistů (poštovní známky), České numismatické společnosti (mince, medaile, bankovky), Klubu sběratelů autogramů (podpisy), Antik Kureš (starožitnosti) nebo Muzea cenných papírů (akcie, ceniny).

Otevírací doba veletrhu: PÁ 10:00 – 18:00 hod., SO 10:00 – 15:00 hod.

Ženy, děti a mládež do 18 let mají vstup na všechny veletrhy už tradičně zdarma.

red, foto: veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

  Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

  Rabakov, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
 • Národní technické muzeum

  Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.ntm.cz
 • Muzeum kávomlýnků

  Muzeum se sbírkou ručních kávomlýnků. tel.: 475 103 278

  Chabařovice, Ústecký kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky