VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Světové rarity nejvyššího stupně po dlouhé době opět v aukci!

Sberatel.info

20. dubna, 2021

Padne další světový rekord za poštovní známku? Britská Guyana 1c magenta a proslulá americká rarita 24c Inverted Jenny ve čtyřbloku budou draženy 8. června 2021 v aukční síni Sotheby’s v New Yorku. Zároveň s nimi bude dražena unikátní zlatá dvacetidolarová mince Double Eagle z roku 1933. Všechny tři rarity pocházejí ze sbírky návrháře obuvi Stuarta Weitzmana.

Padne další světový rekord za poštovní známku? Britská Guyana 1c magenta a proslulá americká rarita 24c Inverted Jenny ve čtyřbloku budou draženy 8. června 2021 v aukční síni Sotheby’s v New Yorku. Zároveň s nimi bude dražena unikátní zlatá dvacetidolarová mince Double Eagle z roku 1933. Všechny tři rarity pocházejí ze sbírky návrháře obuvi Stuarta Weitzmana.

Bohužel, Weitzman si neodpustil přidat na zadní stranu známky svoji majetnickou značku, která je velice výrazná.

Druhá rarita, která se bude dražit ve stejný den, je americká 24c Inverted Jenny ve čtyřbloku. Této známky byl vytištěn pouze jeden 100 kusový arch a je zajímavé, že dodnes je zdokumentováno 99 kusů, pouze jedna známka chybí! Podobný čtyřblok byl dražen v roce 2019 aukční síní Spink New York a dosáhl částky $ 1 450 000. Weitzmanův blok obsahující i deskové číslo pochází z dolního okraje archu a dá se očekávat, že dosáhne vyšší ceny.

Životní cesta této rarity je, stejně jako u výše zmíněné 1c známky, perfektně zdokumentována – od koupě celého stokusového archu 14. května 1918 mužem jménem William T. Robey, až k dnešnímu majiteli. Naposledy byl tento blok dražen před 16 lety, kdy ho v roce 2005 koupil finančník a investiční guru William Gross za 2,97 miliónu USD. Následně ho v soukromé transakci koupil v roce 2014 právě Weitzman.

(Více se o historii těchto známek dočtete v mé knize “Poštovní známky – koníček, nebo investice?”)

Dále bude Sotheby’s dražit jedinečnou dvacetidolarovou minci 1933 Double Eagle s odhadní cenou kolem 15 miliónů dolarů. Tato mince je unikátní v tom smyslu, že to je jediný exemplář, který může být vlastněn soukromou osobu. Weitzman ji pořídil na aukci v roce 2002 za rekordní částku, která byla téměř dvojnásobkem předchozí prodejní sumy.

Tato mince je poslední americká zlatá oběžní mince, čímž zakončila tradici započatou již v roce 1795. Mince sice byla vyražena, ale nikdy nebyla puštěna do oběhu. Bylo nařízeno, aby byly všechny vyražené exempláře zničeny, pouze dva kusy byly zaslány do Smithonian Institution. V roce 1937 (ve stejném měsíci, kdy byly tyto mince roztaveny), se ale objevilo na sběratelském trhu několik exemplářů.

V následném vyšetřování americká Secret Service zjistila, že všechny objevené kusy byly ukradeny z US mincovny a tudíž nelegálně vlastněny. Jeden exemplář byl ale zakoupen jen pár týdnů před začátkem vyšetřování v roce 1944 a dokonce mu byla (chybně) udělena vývozní licence.

Mince skončila v diplomaticky nedotknutelné sbírce egyptského krále Farouka, kde zůstala až do roku 1954. Její pohyb a vlastnictví je poté až do roku 1996 neznámé! V tomto roce byla mince zabavena americkou Secret Service při razii v new yorském hotelu Waldorf Astoria. Následovala několikaletá právní bitva, která došla až k Nejvyššímu soudu. Výše zmíněná mince nakonec získala povolení k legálnímu soukromému vlastnictví. Nyní si ji můžete koupit i vy.

Jsem rád, že do ní Weitzman nevyryl také svoji značku….

Autor: Radek Novák, Facebook: @investičníznámky, Instagram: radek.austria, www.postovni-znamky.eu, foto: archiv autora

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky