VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V bývalém plzeňském depu vzniká expozice automobilových skvostů

Sberatel.info

13. července, 2018

V bývalém depu dopravních podniků u centra Plzně vznikají trvalé výstavní i parkovací prostory pro automobilové veterány i luxusní novodobá vozidla limitovaných sérií. Půjde o měnící se expozici, i prodejní, která bude ve dvou halách. Od města si je pronajal Nadační fond Plzeň sobě, který letos pořádá v depu druhý ročník výstavy Skvosty s vůní benzinu, kam chodí tisíce lidí.

Fond, který spolupracuje s radnicí, má haly od města ve dvacetileté výpůjčce. “Už je dávno vyprojektováno,” říká předseda fondu Roman Jurečko. Opravy interiérů hal mají být hotové do dvou let. V jedné už je malá truhlárna a dílna. Původní cukrovar a poté vozovny trolejbusů mají svoji historii. “Nepřestavujeme žádný starý kravín,” řekl.

Velkou manipulační plochu mohou využít lidé, kteří neví, kam vozy dát. “Jestli má někdo doma deset aut, a takových lidí je hodně napříč společností, tak sem rádi jedno dvě dají. A buď je budou prodávat, nebo se na něj budou chodit dívat. Měl by tu být takový pánský, možná i dámský klub,” uvedl. Majitelé tam budou vozy garážovat i opravovat. Zájem nadšenců je podle něj velký.

“Plzeň má velmi dobře našlápnuto na to, aby se minimálně v západních Čechách stala centrem takto významných vozidel s duší, které si lidé nepořizují ke každodenní dopravě z bodu A do bodu B, ale k tomu, že je to opravdu jejich životní styl,” uvedl Jurečko. Prostory by měly žít a měly by se tam také pořádat aukce. Jurečko sní o tom, aby tam byly starty a cíle řady veteránských závodů.

“Muzeum tu bude, ale cesta je dlouhá,” uvedl předseda Historic Racing Clubu a viceprezident Autoklubu ČR František Čečil. V Plzni o něm hovoří nadšenci už 20 let. Mělo být v opuštěné hale vodárny, v bývalých kasárnách Světovar nebo ve strojírnách Škoda.

Skvosty s vůní benzinu představí od 19. do 22. července v DEPO2015 asi 200 automobilových unikátů za desítky milionů korun. Například luxusní italské supersporty, Rolls-Royce z roku 1934 i elegantní Mercedes 190 SL, ceněný Hollywoodem. Ke stému výročí republiky ukážou vývojové řady značek Praga, Škoda a Aero. Největším skvostem bude automobil Benz z roku 1914, vyrobený nejstarší automobilkou světa.

ČTK, ilustrační foto: Shutterstock

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Muzeum s řadou zajímavých expozic, pod které, mimo jiné, spadá Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum betlémů

  Muzeum se sbírkou historických betlémů.

  Třebechovice, Královéhradecký kraj

  www.betlem.cz/cz/
 • Národní muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/...
 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky