VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Investoři do umění jsou po hubeném jaru při chuti. Obraz Toyen zlomil rekord

Sberatel.info

27. října, 2020

Podzimní tuzemské aukce navzdory nejistotě panující za situace s pandemií covid-19 nabízejí mnoho děl s vysokou vyvolávací cenou. V podzimní nabídce aukčních galerií jsou nejméně tři obrazy s cenou přes 20 milionů korun. Obraz malířky Toyen Piková dáma se tento měsíc vydražil za 78,65 milionu korun, což je nový historický rekord českých aukcí.

Mezi autory s několikamilionovými cenami jsou vesměs nejvýraznější jména moderního a poválečného umění. Dvakrát se ve výběru objevuje František Kupka, Toyen a dvakrát Josef Čapek, po jednom obraze mají Emil Filla, Jindřich Štyrský, František Muzika a Mikuláš Medek.

„Jedním z rizik trhu s uměním v současné nejisté situaci je, že majitelé drahých obrazů budou s prodejem vyčkávat. Z dosud zveřejněných aukčních katalogů je nicméně již jasné, že letos k tomu zatím nedojde,” uvedl na serveru Artplus.cz odborník na trh s uměním Jan Skřivánek. Přestože jsou ceny požadované za díla vysoké, je podle něj pravděpodobné, že u vyvolávacích cen nezůstane. Vzhledem k růstu cen v posledních dvou třech, letech by bylo velkým překvapením, kdyby některý z nabízených obrazů zůstal neprodán, uvedl.

Jarní aukční trh ale koronavirus ochromil, sběratelé a investoři na aukcích výtvarného umění utratili od ledna do května 90 milionů korun. Je to o 470 milionů, respektive o 84 procent méně než ve stejném období loňského roku. Opatření proti šíření koronaviru vedla ke zrušení či odložení řady aukcí, zatímco loni se do konce května uskutečnilo 24 sálových aukcí, letos jich bylo asi deset.

Že jarní půst neohrozí apetit investorů, ukázaly výsledky aukce Adolf Loos Apartment and Gallery ze 4. října. Raný obraz malířky Toyen Piková dáma (na fotografii), který byl nabízen za rekordních 29,9 milionu korun, se prodal za více než dvojnásobnou částku. Nový majitel za něj včetně aukční provize nabídl 78,65 milionu korun, což je nový historický rekord českých aukcí. Obraz namalovala krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926. Představitelka surrealistického hnutí vytvořila Pikovou dámu pod vlivem pařížské avantgardy, která tak předznamenala její následující malířskou kariéru.

Galerie European Arts bude 22. listopadu dražit jiný obraz téže malířky, plátno nazvané Čtyři živly s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun.

Galerie Kodl pořádá aukci na Žofíně 29. listopadu a dva nejdražší obrazy v katalogu má od Františka Kupky. S vyvolávací cenou 30 milionů bude nabízet obraz Divertimento II z roku 1935, předaukční odhad počítá s cenou 40 až 70 milionů korun. Související obraz Divertimento I je ve sbírce Guggenheimova muzea v New Yorku. O 20 let dříve vznikl Kupkův obraz Růžový klobouk, který je z raného malířova období a dražit se bude za 25 milionů korun.

ČTK, JJ, ilustrační foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
 • Stampex Londýn

  Největší filatelistický veletrh ve Velké Británii.

  28.09.2022 - 01.10.2022

  Londýn , Spojené království (Velká Británie)

  https://www.stampexinter...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • České muzeum hudby

  Muzeum se sbírkou mechanických hudebních nástrojů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky