VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Investoři do umění jsou po hubeném jaru při chuti. Obraz Toyen zlomil rekord

Sberatel.info

27. října, 2020

Podzimní tuzemské aukce navzdory nejistotě panující za situace s pandemií covid-19 nabízejí mnoho děl s vysokou vyvolávací cenou. V podzimní nabídce aukčních galerií jsou nejméně tři obrazy s cenou přes 20 milionů korun. Obraz malířky Toyen Piková dáma se tento měsíc vydražil za 78,65 milionu korun, což je nový historický rekord českých aukcí.

Mezi autory s několikamilionovými cenami jsou vesměs nejvýraznější jména moderního a poválečného umění. Dvakrát se ve výběru objevuje František Kupka, Toyen a dvakrát Josef Čapek, po jednom obraze mají Emil Filla, Jindřich Štyrský, František Muzika a Mikuláš Medek.

„Jedním z rizik trhu s uměním v současné nejisté situaci je, že majitelé drahých obrazů budou s prodejem vyčkávat. Z dosud zveřejněných aukčních katalogů je nicméně již jasné, že letos k tomu zatím nedojde,” uvedl na serveru Artplus.cz odborník na trh s uměním Jan Skřivánek. Přestože jsou ceny požadované za díla vysoké, je podle něj pravděpodobné, že u vyvolávacích cen nezůstane. Vzhledem k růstu cen v posledních dvou třech, letech by bylo velkým překvapením, kdyby některý z nabízených obrazů zůstal neprodán, uvedl.

Jarní aukční trh ale koronavirus ochromil, sběratelé a investoři na aukcích výtvarného umění utratili od ledna do května 90 milionů korun. Je to o 470 milionů, respektive o 84 procent méně než ve stejném období loňského roku. Opatření proti šíření koronaviru vedla ke zrušení či odložení řady aukcí, zatímco loni se do konce května uskutečnilo 24 sálových aukcí, letos jich bylo asi deset.

Že jarní půst neohrozí apetit investorů, ukázaly výsledky aukce Adolf Loos Apartment and Gallery ze 4. října. Raný obraz malířky Toyen Piková dáma (na fotografii), který byl nabízen za rekordních 29,9 milionu korun, se prodal za více než dvojnásobnou částku. Nový majitel za něj včetně aukční provize nabídl 78,65 milionu korun, což je nový historický rekord českých aukcí. Obraz namalovala krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926. Představitelka surrealistického hnutí vytvořila Pikovou dámu pod vlivem pařížské avantgardy, která tak předznamenala její následující malířskou kariéru.

Galerie European Arts bude 22. listopadu dražit jiný obraz téže malířky, plátno nazvané Čtyři živly s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun.

Galerie Kodl pořádá aukci na Žofíně 29. listopadu a dva nejdražší obrazy v katalogu má od Františka Kupky. S vyvolávací cenou 30 milionů bude nabízet obraz Divertimento II z roku 1935, předaukční odhad počítá s cenou 40 až 70 milionů korun. Související obraz Divertimento I je ve sbírce Guggenheimova muzea v New Yorku. O 20 let dříve vznikl Kupkův obraz Růžový klobouk, který je z raného malířova období a dražit se bude za 25 milionů korun.

ČTK, JJ, ilustrační foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Mineralogické muzeum

  Muzeum se sbírkou přírodnin.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum radiopřijímačů

  Muzeum se sbírkou historických rádií.

  Hořice na Šumavě, Jihočeský kraj

  www.horicenasumave.cz/informace-o-obci/m...
 • Muzeum másla

  Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

  Máslovice, Středočeský kraj

  www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky