VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

ČNB vydala zlatou pamětní minci s motivem hradu Pernštejn

Sberatel.info

9. listopadu, 2017

Silueta středověkého hradu Pernštejn zdobí ode dneška zlatou minci, kterou vydala Česká národní banka (ČNB). Mince má nominální hodnotu 5000 korun a v novém desetidílném cyklu zlatých mincí Hrady ČR je čtvrtá v pořadí. Na ražbu bylo potřeba 173 kilogramů zlata.

Centrální banka vydává 3300 mincí v běžném a 7800 mincí ve špičkovém vysoce leštěném provedení, autorem je přední český medailér Luboš Charvát. Prodejní cena ve špičkovém provedení je necelých 16.000 korun, v tom běžném, tedy bez speciálního leštění mincovního pole, je cena o 400 korun nižší.

Na lícní straně mince je detail gotických dveří s mnohočetným znakem rodu Pernštejnů. Dveře jsou v horní části překryty kompozicí heraldických zvířat z velkého státního znaku. Na rubové straně je ztvárněna část hradu Pernštejna, včetně symbolu rodu, tedy zubra s uhlířem.

hrad_pernstejn_lic

Česká národní banka začala s ražbou tematických mincí se zaměřením na hrady v loňském roce. První šly do oběhu hrady Kost a Bezděz, letos vedle Pernštejnu vyrazila banka i minci týkající se Bouzova. Na příští roky jsou v plánu další hrady, a to Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a v roce 2020 ještě Buchlov. Všechny mince mají nominální hodnotu 5000 korun.

 

“Cyklus v sobě nese určitou symboliku. V minulosti měli právo vydávat mince panovníci, se kterými jsou hrady a tato šlechtická sídla často spojena,” uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Podle něj se centrální banka snaží připomínat nejen odkaz předků, ale i technické, umělecké a architektonické dědictví.

Pernštejn patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům na Moravě. Loni ho navštívilo 84.000 lidí. Památkáři očekávají, že za celý letošní rok bude návštěva zhruba stejná.

ČTK, foto: ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Muzeum s řadou zajímavých expozic, pod které, mimo jiné, spadá Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum harmonik

  Muzeum se sbírkou klávesových a knoflíkových harmonik.

  Litovel, Olomoucký kraj

  www.muzeumharmonik.estranky.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky