VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Je dražší dinosaurus, nebo královnin rolls-royce?

Sberatel.info

31. ledna, 2019

Miniaturní kamínky z Měsíce, mapka lesa z dětské knihy či kolečkové křeslo zemřelého génia - to vše přitáhlo letos velkou pozornost do aukčních síní celého světa. Majitelé nabízeli v dražbách pozoruhodné věci, mezi nimiž byla i kostra dinosaura nebo rolls-royce královny Alžběty II. Aukcí poutajících mimořádný zájem bylo tento rok více než jindy, uvedl web americké televizní stanice CNN.

Mezi vůbec nejdražší položky patřil více než 1,1 kilogramu vážící smaragd vykopaný v říjnu v Zambii. O měsíc později se v singapurské aukci prodal za 28,4 milionu dolarů (přes 640 milionů korun).

Taktéž z vykopávek pochází další draze prodaný objekt, tentokrát kostra dinosaura. Skelet vysoký 2,6 metrů a dlouhý téměř devět metrů je podle vědců starý 150 milionů let. Nový majitel jej v červnu v Paříži koupil za téměř 2,4 milionu dolarů (54 milionů korun) a navázal tím na úspěšné dražby kosterních pozůstatků pravěkých zvířat, jejichž prodej však v minulých dvou letech ve stejné aukční síni Aguttes nevynesl takto vysoké částky.

Levněji než kostru pravěkého ještěra šlo letos pořídit automobil Rolls-Royce Phantom IV, který používala britská královna Alžběta II. při oficiálních příležitostech. Vůz vyrobený roku 1953 patřil královské rodině přes čtyři desetiletí a během zářijové londýnské dražby se prodal za více než milion dolarů. Stejných aut jezdilo či jezdí podle aukční síně Bonhams po světě jen 18 a všechna původně patřila hlavám států či hodnostářům.

Neznalce kvalitního alkoholu může překvapit, že více než za luxusní královský automobil byl letos někdo ochoten zaplatit za láhev whisky. Šedesátiletá Macallan Valerio Adami se v říjnu ve skotském Edinburghu stala s cenou přes 1,1 milionu dolarů nejdražší vydraženou whisky v historii. Rekord, který překonala, nebyl nijak starý – jen o několik měsíců dříve se prakticky identická lihovina prodala v Hongkongu za milion dolarů. Podle Bonhams pochází nápoj z limitované edice 24 lahví, osud většiny ostatních je neznámý.

Téměř stejně jako za tento praktický předmět zaplatil jistý nadšenec za tři sotva viditelné úlomky měsíčních kamenů, které přivezla z oběžnice Země sovětská sonda Luna 16 v roce 1970. Jako jediné veřejně zdokumentované vzorky mimozemských nerostů, které jsou v soukromých rukou, se v listopadu v newyorské síni Sotheby´s prodaly za 855.000 dolarů.

Unikátní prodej letos sledovali i sběratelé knižních ilustrací. Podle aukčních síní se tou vůbec nejdražší stal originál mapy z roku 1926 zobrazující stokorcový les a jeho okolí z knihy o medvídkovi Pú. Nákres, který Sotheby´s označila za “zřejmě nejznámější mapku v dětské literatuře”, se vydražil za téměř 600.000 dolarů.

Levněji šlo pořídit například nejstarší dochované kolečkové křeslo letos zesnulého astrofyzika Stephena Hawkinga. Křeslo, které používal od 60. do 90. let, kdy podle své biografie mnohdy divoce jezdící Hawking například přejel princi Charlesovi špičky jeho bot, se v listopadu prodalo za 393.000 dolarů. Výtěžek internetové aukce síně Christie´s získala Hawkingova nadace.

Prodaly se například i schody z Eiffelovy věže, největší sladkovodní perla světa či prsten celý vyrobený z jediného diamantu. Došlo pochopitelně i na výtvarné umění, ačkoli i v této oblasti asi největší pozornost upoutalo velmi neobvyklé dílo. Přední stránky britských médií plnila v říjnu fotografie Banksyho spreje na plátně známého pod názvem Dívka s balónkem. Krátce nato, co londýnské síni Sotheby´s přiklepli obraz novému majiteli za 1,4 milionu dolarů, se dílo samo skartovalo.

ČTK, foto: aukční dům Bonhams

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Salon Philatélique Paříž

  Tradiční filatelistická burza a výstava.

  04.11.2021 - 06.11.2021

  Paříž, Francie

  www.cnep.fr/salons-phila...
 • veletrh Šperky a kameny

  Prodejní akce minerálů, drahých kamenů, autorských šperků a doplňků pro domácí tvoření.

  14.11.2021 - 14.11.2021

  Praha , Česká republika

  www.sperkyakameny.eu/...
 • veletrh Sběratel / Antikvariát

  Prodejní akce zaměřená na tradiční sběratelské obory a antikvární zboží.

  20.11.2021 - 21.11.2021

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/antikv...
 • Veronafil podzim

  Největší italská akce zaměřená na filatelii, numismatiku a další sběratelské obory.

  26.11.2021 - 28.11.2021

  Veronafil, Itálie

  https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • České muzeum hudby

  Muzeum se sbírkou mechanických hudebních nástrojů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby/...
 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Muzeum českého ráje v Turnově

  Muzeum, které mimo jiné vlastní jednu z největších sbírek drahých kamenů v České republice.

  Turnov, Liberecký kraj

  www.muzeum-turnov.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky