Padl nový aukční rekord za komiksovou ilustraci

Sberatel.info

17. února, 2021

Ilustrace z titulní strany komiksového sešitu s příběhem reportéra Tintina se vydražila za 3 175 400 EUR (82 560 400 Kč), což z ní dělá nejdražší komiksovou kresbu historie.

Belgický výtvarník Hergé, který postavu neohroženého reportéra Tintina vytvořil v roce 1929, nakreslil obálku v roce 1936 pro příběh „Modrý Lotos“ (The Blue Lotus). Tintin a jeho věrný čtyřnohý přítel, pes Filuta, cestují do Číny, kde musí zlikvidovat síť japonských špionů a pašeráků opia.

 Hergé vytvořil obálku s tmavým podkladem, vlnkami a čínskými znaky, na které Tintin vykukuje ze zdobené čínské vázy a ocitá se tváří v tvář čínskému drakovi za použití inkoustu, kvaše a akvarelových barev. Vydavatel komiksů mu ale řekl, že taková obálka by byla výrobně moc drahá. Hergé tak udělal kompromis a pozadí udělal jednobarevné v červené barvě.

Příběh „Modrý Lotos“ u nás před několika lety vydalo nakladatelství Albatros.

 Původní kresbu pak věnoval jako dárek Jean-Paul Castermanovi, což byl tehdy sedmiletý syn vydavatele Hergého komiksů. V šuplíku pak zůstala až do roku 1981, kdy se poprvé objevila na veřejnosti.

Tintin už jeden aukční rekord drží – v roce 2014 se originální inkoustová kresba z komiksového sešitu „Tintinova dobrodružství“ prodala za 2 650 000 Eur (cca 68 900 000 Kč), což byla dosud nejvyšší částka zaplacená za komiksové dílo.

JJ, foto: aukční domy a Albatros

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

  • Muzeum dýmek

    Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

    Proseč, Pardubický kraj

    www.muzeumdymek.cz/
  • Muzeum modelů autíček v Brně

    Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

    Brno, Jihomoravský kraj

  • Muzeum Kouzlo starých časů

    Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

    Praha 1, Hlavní město Praha

  • Regionální muzeum Skuteč

    Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

    Skuteč, Pardubický kraj

    https://muzeum.skutec.cz/...

Štítky