VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výročí ražby jáchymovských tolarů připomíná ČNB i Česká pošta. Ta současně vydává poštovní známky věnované rytci Bedřichu Housovi a dílu výtvarníka Josefa Čapka

Sberatel.info

16. ledna, 2020

K výročí, jež připomíná 500 let od zahájení ražby jáchymovských tolarů, emitují Česká národní banka (ČNB) pamětní stříbrnou dvousetkorunu a Česká pošta poštovní známku určenou pro vnitrostátní zásilky. Autorem známky je výtvarník Karel Zeman. V případě obou institucí se jedná o jejich první sběratelský materiál uvedený na trh v letošním roce.

Česká národní banka dává do oběhu celkem 19.000 mincí. Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardním provedení cena 495 korun.

jachymovske_tolary_mince

Mince jsou k dispozici ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, ČNB vydá 12.300 kusů mincí. Dalších 6700 mincí bude ČNB nabízet v běžném provedení s vroubkovanou hranou.

Další stříbrnou minci vydá ČNB v lednu a bude připomínat 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. Emisní plán ČNB pro letošní rok počítá s pěti emisemi stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč, jednou emisí s nominálem 500 Kč a dvěma emisemi zlatých mincí s nominálem 5000 Kč.

 

Tolar dal jméno i americkému dolaru

Poštovní známka vychází v nákladu 72 000 kusů a je tištěna ocelotiskem z ploché desky. V horní části známky autor zobrazil detaily Jáchymovských tolarů, v té spodní pak akt samotné ražby. Námětem obálky prvního dne (FDC), kterou vyryl rytec Jaroslav Tvrdoň, jsou jáchymovské tolary spolu s dobovým vyobrazením Jáchymovského hrádku a zakladateli z rodu Šliků. V meziarší upraveného tiskového listu je pak zobrazen dobový Jáchymovský erb a po stranách meziarší je ražba naznačující samotné tolary.

fdc tolarY

Jáchymovský tolar je označení historických stříbrných mincí ražených v Jáchymově v letech 1519 až 1528. Šlechtickému rodu Šliků, patřily pozemky v Krušných horách, na kterých byla vhodná ložiska pro těžbu stříbra. Důlní těžba zde začala okolo roku 1516, a protože výnosy stříbra byly velké, požádali Šlikové o povolení ražby. Tu jim oficiálně povolil český zemský sněm svým rozhodnutím z 9. ledna 1520. Jáchymov se stal horním městem a započala zde ražba šlikovských 2 tolarů, tolarů a jejich dílů (1/2 a ¼). Mince byly raženy v jáchymovské královské mincovně.

Na jedné straně jáchymovského tolaru byl ztvárněn dvojocasý český lev a jméno krále Ludvíka Jagellonského, na druhé pak obraz svatého Jáchyma a erb rodu Schliků.

Místní ražby napodobující český vzor se pak dostaly do celého světa, včetně kolonií, jež daly základ dnešním Spojeným státům americkým. Z názvu tolar pochází i označení americké měny dolar.

 

Pošta připomíná dílo slavných výtvarníků

Česká pošta vydává ve stejné době také další poštovní známky. V edici „tradice české známkové tvorby“ připomíná výtvarníka a rytce Bedřicha Housu, který byl už od roku 1949 autorem řady návrhů našich poštovních známek (výtvarný návrh Eva Hašková, rytec FDC Martin Srb, nominále  „A“ , náklad 500 000 ks).

HOUSA SESISTEK BHOUSA SESITEK A

 

 

HOUSA FDC

 

 

 

 

 

Pro zásilky do zámoří („Z“) je naopak určena poštovní známka věnovaná výtvarníku Josefu Čapkovi. Nese motiv Čapkova obrazu s názvem Kolovrátkář ze sbírek středočeské galerie GASK a vychází ve formě známkového sešitku.  Autorem grafické úpravy je výtvarník Jan Kavan.

ČAPEK LEPŠÍ

 

 

 

 

 

 

 

 

JJ, ČTK, foto: Česká pošta a ČNB a http://expo-net.blogspot.com/

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Regionální muzeum Skuteč

  Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

  Skuteč, Pardubický kraj

  https://muzeum.skutec.cz/...
 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Muzeum harmonik

  Muzeum se sbírkou klávesových a knoflíkových harmonik.

  Litovel, Olomoucký kraj

  www.muzeumharmonik.estranky.cz/...
 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky