VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Novou knihu českých rekordů pokřtil výrobce nástrojů ze zápalek

Sberatel.info

22. října, 2018

Výrobce hudebních nástrojů zhotovených ze zápalek Jiří Bečvář z Písku pokřtil v Pelhřimově šesté vydání České knihy rekordů. Kniha jich představuje na 2500. Kromě unikátních výkonů v netradičních činnostech představuje i prvenství, kterých Češi dosáhli na poli vědy nebo sportu. Patrony kapitol se stala řada uznávaných osobností, od kardiologa Jana Pirka po mnohonásobného vítěze Rallye Dakar Karla Lopraise.

Kniha, kterou spolu s Miroslavem Markem, prezidentem agentury Dobrý den, která už takřka 30 let spravuje české rekordy, vytvořil Luboš Rafaj, je poctou českým aktivním lidem. Oproti předchozím vydáním v ní přibyly nové kapitoly. “Napadlo nás, že jsou obory, které mají svá česká nej,” řekl Marek. Kniha se tak kromě rekordů z posledních tří let věnuje českým unikátům týkajícím se bible, čokolády nebo pohřebnictví. Svou kapitolu v ní má i každý kraj v České republice. Kniha váží 1200 gramů, má 256 stran a na nich asi 1700 fotografií.

Takřka osmdesátiletý Bečvář, který pracoval jako konstruktér vzduchotechniky, se výrobou hudebních nástrojů ze zápalek věnuje od roku 1974. “Viděl jsem housle, které vyráběl nějaký Rus. Ze sirek ale vyrobil jen jejich tělo,” řekl Bečvář, který se pyšní nástroji vyrobenými ze zápalek kompletně, včetně smyčce nebo paliček k bubnu.

V nové knize je uvedený jako rekordman, který už ze zápalek vytvořil 15 funkčních hudebních nástrojů. Jeho muzikální rodině patří rekord mezi hudebními kapelami, které hrají výhradně na “sirkové” nástroje. Na jejich výrobu Bečvář používá jen zápalky vyrobené v dnes již neexistujícím závodě v Sušici. Darují mu je bývalí zaměstnanci. Na ukulele, které se dnes stalo novým exponátem v pelhřimovském Muzeu kuriozit, musel použít 3783 zápalek, obdobný počet spotřeboval na housle a buben. Na mandolínu jich padlo takřka 4600.

ČTK, foto: agentura Dobrý den

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky