VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Novou knihu českých rekordů pokřtil výrobce nástrojů ze zápalek

Sberatel.info

22. října, 2018

Výrobce hudebních nástrojů zhotovených ze zápalek Jiří Bečvář z Písku pokřtil v Pelhřimově šesté vydání České knihy rekordů. Kniha jich představuje na 2500. Kromě unikátních výkonů v netradičních činnostech představuje i prvenství, kterých Češi dosáhli na poli vědy nebo sportu. Patrony kapitol se stala řada uznávaných osobností, od kardiologa Jana Pirka po mnohonásobného vítěze Rallye Dakar Karla Lopraise.

Kniha, kterou spolu s Miroslavem Markem, prezidentem agentury Dobrý den, která už takřka 30 let spravuje české rekordy, vytvořil Luboš Rafaj, je poctou českým aktivním lidem. Oproti předchozím vydáním v ní přibyly nové kapitoly. “Napadlo nás, že jsou obory, které mají svá česká nej,” řekl Marek. Kniha se tak kromě rekordů z posledních tří let věnuje českým unikátům týkajícím se bible, čokolády nebo pohřebnictví. Svou kapitolu v ní má i každý kraj v České republice. Kniha váží 1200 gramů, má 256 stran a na nich asi 1700 fotografií.

Takřka osmdesátiletý Bečvář, který pracoval jako konstruktér vzduchotechniky, se výrobou hudebních nástrojů ze zápalek věnuje od roku 1974. “Viděl jsem housle, které vyráběl nějaký Rus. Ze sirek ale vyrobil jen jejich tělo,” řekl Bečvář, který se pyšní nástroji vyrobenými ze zápalek kompletně, včetně smyčce nebo paliček k bubnu.

V nové knize je uvedený jako rekordman, který už ze zápalek vytvořil 15 funkčních hudebních nástrojů. Jeho muzikální rodině patří rekord mezi hudebními kapelami, které hrají výhradně na “sirkové” nástroje. Na jejich výrobu Bečvář používá jen zápalky vyrobené v dnes již neexistujícím závodě v Sušici. Darují mu je bývalí zaměstnanci. Na ukulele, které se dnes stalo novým exponátem v pelhřimovském Muzeu kuriozit, musel použít 3783 zápalek, obdobný počet spotřeboval na housle a buben. Na mandolínu jich padlo takřka 4600.

ČTK, foto: agentura Dobrý den

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum

  Internetová aukce minci, medailí a bankovek.

  26.04.2021 - 27.04.2021

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum starých strojů

  Muzeum se sbírkou parních a ostatních strojů.

  Žamberk, Pardubický kraj

  starestroje.cz/
 • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

  Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

  Rabakov, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky