VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Litoměřické muzeum představuje svět ohýbaného nábytku

Sberatel.info

7. května, 2019

"Ohnout nebo zlomit", tak znělo heslo firmy Gebrüder Thonet, jejíž výrobky tvořily v 19. století zařízení domácností i veřejných prostor. Legendární thonetky zapůjčil do muzea sběratel Tomáš Brejník, který vlastní i netypické kousky z 19. století. Výstava potrvá do 1. září.

Typické zakřivení mají na výstavě židle, stoly a stolky, ale také zrcadla. Tímto nábytkem si vybavil svou domácnost Tomáš Brejník, který se postupně stal odborníkem na ohýbaný nábytek, vzdal se své profese projektanta, proměnil se v renovátora a otevřel si prodejní galerii. Dnes patří mezi sběrateli ke špičce.

Autoři výstavy chtěli přiblížit návštěvníkům muzea historii jednoduché, lehké, pevné a elegantní židle. Její dokumentaci se věnují zejména na Moravě, kde německý truhlář Michael Thonet uskutečňoval své experimenty s ohýbáním dřeva za pomoci páry.

K dokonalosti svůj vynález přivedl Thonet roku 1856, kdy založil svou první skutečnou továrnu, a to na území Českého království v moravských Korýčanech. Brzy zaplavil evropský trh miliony kusů nábytku v neuvěřitelně širokém sortimentu a inspiroval desítky dalších výrobců.

Firma Thonet tak nebyla jedinou, která se na rozšíření fenoménu v 19. století podílela. “Proto jsou do výstavy zakomponovány ukázky výrobců, kteří ve své době konkurovali firmě Thonet, jako např. Jacob & Josef Kohn nebo firma D. G. Fischel Söhne,” uvedl kurátor výstavy Jan Peer.

Nejvíce zajímavostí ze světa ohýbaného nábytku se návštěvníci mohou dozvědět při komentovaných prohlídkách výstavy, Ta nejbližší se uskuteční 18. července.

Více o výstavě zde-https://www.muzeumlitomerice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200065&id=1502&p1=2097

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky