VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Rozuměli byste pradědovi? Výstava představuje zanikající nářečí

Sberatel.info

31. ledna, 2023

Výstava ve Slováckém muzeu představí kriticky ohrožené jevy našich nářečí. Lidé se díky ní seznámí se životem našich předků a slovy, která je provázela při různých činnostech a příležitostech. Mnozí z nich k návštěvníkům promluví i prostřednictvím archivních zvukových záznamů.

Ústup nářečí lze sledovat od minulého století. Ke stírání odlišností v naší mluvě přispívá podle odborníků narůstající vzdělanost, masivní působení sdělovacích prostředků, cestování, setkávání se s jinými kulturami. „Téměř výhradně používala nářečí v každodenním životě ještě generace narozená koncem 19. a počátkem 20. století,” uvedla Martina Ireinová z dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.

 Mluvu této generace se díky výzkumům oddělení, které začaly ve 40. letech 20. století, podařilo zachytit a publikovat. Výzkum nářečí pokračuje s pomocí nových technologií i dnes. „V tomto směru nám jde dnešní svět a technické vymoženosti s ním spojené naproti. Díky spolupráci s Katedrou geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jsme vytvořili programy, s jejichž pomocí vznikly nové, vizuálně atraktivní nářeční mapy,” doplnila Ireinová.

 Mapy zobrazující nejen nářeční jevy ustupující a zanikající, ale i jevy stále živé, patří mezi hlavní exponáty výstavy Komplet 40 nářečních map. Vytvořeny jsou na základě dat z Dotazníku pro výzkum českých nářečí z přelomu 60. a 70. let minulého století pomocí nového znakového klíče, je rozčleněn do tří tematických celků vztahujících se ke každodennímu životu venkovského člověka. Jsou to Lidské tělo a zdraví, Jídlo a kuchyně a též Hospodářství, chov, zemědělství.

 Změnu nářečí v uplynulých 50 letech ilustrují unikátní zvukové záznamy nářečních promluv s výraznými a zajímavými jazykovými rysy. „Na interaktivních dotykových obrazovkách s mapami si tak návštěvníci mohou poslechnout záznamy staré několik desítek let, ale i respondenty nových výzkumů,” uvedla Bubeníková.

 Součástí prezentace je i audioprůvodce, který si mohou návštěvníci pohodlně načíst pomocí svých mobilních telefonů. Ve výstavním sále jsou k vidění rovněž televizní animace s obrazovým materiálem, který dokládá, že s nářečím se můžeme setkat také v knihách, filmech, televizních reklamách, na plakátech, billboardech a jinde. 

K výstavě patří i edukační materiály a nářeční kvízy určené nejen žákům a studentům. Muzeum chystá také programy pro školy a komentované prohlídky výstavy s přednáškami. Výstava potrvá v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech do konce dubna.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky