VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Rozuměli byste pradědovi? Výstava představuje zanikající nářečí

Sberatel.info

31. ledna, 2023

Výstava ve Slováckém muzeu představí kriticky ohrožené jevy našich nářečí. Lidé se díky ní seznámí se životem našich předků a slovy, která je provázela při různých činnostech a příležitostech. Mnozí z nich k návštěvníkům promluví i prostřednictvím archivních zvukových záznamů.

Ústup nářečí lze sledovat od minulého století. Ke stírání odlišností v naší mluvě přispívá podle odborníků narůstající vzdělanost, masivní působení sdělovacích prostředků, cestování, setkávání se s jinými kulturami. „Téměř výhradně používala nářečí v každodenním životě ještě generace narozená koncem 19. a počátkem 20. století,” uvedla Martina Ireinová z dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.

 Mluvu této generace se díky výzkumům oddělení, které začaly ve 40. letech 20. století, podařilo zachytit a publikovat. Výzkum nářečí pokračuje s pomocí nových technologií i dnes. „V tomto směru nám jde dnešní svět a technické vymoženosti s ním spojené naproti. Díky spolupráci s Katedrou geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jsme vytvořili programy, s jejichž pomocí vznikly nové, vizuálně atraktivní nářeční mapy,” doplnila Ireinová.

 Mapy zobrazující nejen nářeční jevy ustupující a zanikající, ale i jevy stále živé, patří mezi hlavní exponáty výstavy Komplet 40 nářečních map. Vytvořeny jsou na základě dat z Dotazníku pro výzkum českých nářečí z přelomu 60. a 70. let minulého století pomocí nového znakového klíče, je rozčleněn do tří tematických celků vztahujících se ke každodennímu životu venkovského člověka. Jsou to Lidské tělo a zdraví, Jídlo a kuchyně a též Hospodářství, chov, zemědělství.

 Změnu nářečí v uplynulých 50 letech ilustrují unikátní zvukové záznamy nářečních promluv s výraznými a zajímavými jazykovými rysy. „Na interaktivních dotykových obrazovkách s mapami si tak návštěvníci mohou poslechnout záznamy staré několik desítek let, ale i respondenty nových výzkumů,” uvedla Bubeníková.

 Součástí prezentace je i audioprůvodce, který si mohou návštěvníci pohodlně načíst pomocí svých mobilních telefonů. Ve výstavním sále jsou k vidění rovněž televizní animace s obrazovým materiálem, který dokládá, že s nářečím se můžeme setkat také v knihách, filmech, televizních reklamách, na plakátech, billboardech a jinde. 

K výstavě patří i edukační materiály a nářeční kvízy určené nejen žákům a studentům. Muzeum chystá také programy pro školy a komentované prohlídky výstavy s přednáškami. Výstava potrvá v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech do konce dubna.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky