VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jak český velitel ponorky potopil anglický torpédoborec a další zajímavosti ze života našich námořníků najdete na výstavě v Děčínském muzeu

Sberatel.info

26. července, 2023

Cílem výstavy „Námořníci z českých zemí“ je upozornit na to, že i země uprostřed Evropy měla významné námořníky, kteří se plavili do dalekých zemí.

Na příběhy šlechticů, ale i měšťanů upozorňují fotografie, dokumenty, vyznamenání. Námořní plavbu přibližují modely lodí.

Děčín je po staletí spojen s říční plavbou, věnuje se jí stálá expozice v muzeu. Námořníkům dosud patřila jedna místnost. “Chtěli jsme připomenout zapomenuté příběhy námořníků. Stále je mnoho lidí, kteří měli v rodině námořníka. Památky na tyto osoby se přenáší jako vzácnosti z generace na generaci,” uvedl ředitel muzea Vlastimil Pažourek.

K nejstaršímu období se vážou dva vystavené námořní obrazy namalované kolem roku 1695. “Pro obyvatele českých zemí od středověku až po 18. století bylo jednou z mála možností jak se stát námořníkem, dát se k Johanitům a později Maltézským rytířům. Tam si vybírali většinou šlechtice,” řekl Pažourek. O osudech několika šlechticů – námořníků se návštěvník dočte na výstavě, kde nechybí ani model galéry.

Legie byla československá civilní námořní transportní loď, první námořní plavidlo pod československou vlajkou. Byla postavena roku 1920 v Japonsku, v loděnicích Učida v Jokohamě, a zakoupena československým Ministerstvem národní obrany, částečně z prostředků Legiobanky, především aby pod velením kapitána Josefa Holuba dopravila na 1000 legionářů z Vladivostoku do Evropy. Roku 1933 byla prodána řecké rejdařské firmě a během druhé světové války byla pak 9. března 1942 potopena německou ponorkou v Atlantském oceánu.

Největší prostor věnovali muzejníci rakousko-uherské námořní flotile. “Češi byli zdatní technici, tisíce námořníků proto působilo v rakouském námořnictvu. Byli to zvláštní typy cestovatelů. Plavili se od Jaderského moře až do Asie. Památky po nich zůstaly v rodinách jako výjimečné věci,” řekl ředitel. Jedním z nich byl velitel vojenské ponorky Josef Holub, který za 1. světové války potopil Angličanům torpédoborec, za což dostal mnoho řádů od spojeneckých mocností. Zapůjčeny jsou z Národního technického muzea v Praze.

Prohlédnout si zblízka mohou zájemci podrobné modely lodí Zdeňka Tolara. Je jich tu 12, což je třetina jeho sbírky. “Na tu chceme výstavou také upozornit, zatím se nenašla žádná instituce, která by ji mohla prezentovat, přitom jsou to výjimečná díla,” uvedl Pažourek. Děčínské muzeum prostor na vystavení tolika modelů nemá.

Návštěvníci uvidí také uniformy z různých dob, mimo jiné uniformy německých námořníků. “Může to vzbuzovat kontroverze, že upozorňujeme i na námořníky fašistického Německa. Ale tehdy v Děčíně žilo mnoho německých rodin a ti kluci neměli na výběr,” poznamenal ředitel.

Pokud na výstavu vyrazíte s dětmi, můžete přímo v muzeu navštívit akci tematicky příbuznou. Sběratelská výstava “Dobrodružství s kapitánem Rudovousem” představuje veškeré a kompletní sady z  kultovní série LEGO Pirátů z let 1989 – 1997. K vidění jsou původní sety, které byly získávané z celého světa, stejně jako už postavené lodě. 

Více se o obou výstavách se můžete dozvědět zde

ČTK, foto: Děčínské oblastní muzeum a Wikipedia (U27), popisek pod fotografií lodě Legie Wikipedia

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • Motomuzeum Sezemice

  Muzeum motocyklů zaměřené především na 70. a 80. léta.

  Sezemice, Pardubický kraj

 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky