VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sporný skalp ze saského muzea Karla Maye se vrací do USA

Sberatel.info

11. května, 2021

Po dlouholetém výzkumu pracovníci muzea Karla Maye v saském Radebeulu předali na americký konzulát v Lipsku skalp, který zakladatel muzea získal údajně od indiánského náčelníka.

Indiánský kmen Odžibvejů, obývající kdysi rozsáhlé oblasti kolem Velkých jezer, v roce 2014 požádal o navrácení zhruba 100 let starého exponátu, který spoluzakladatel muzea Patty Frank (1876-1959) patrně získal od siouxského náčelníka. Jak přesně se trofej do města poblíž Drážďan dostala, není jasné.

V posledních letech prováděli odborníci řadu výzkumů s cílem určit původ skalpu. To se nicméně nepodařilo, neprokázala se ani spojitost mezi skalpem a Odžibveji.

Navrácení lidského pozůstatku je podle Volkmara Kunzeho z představenstva nadace Karla Maye motivováno výhradně etickými důvody. “Není důkaz o tom, že byl získán zavrženíhodným způsobem či že má koloniální původ,” řekl Kunze. Předání skalpu má podle něj posloužit porozumění mezi národy i dobré spolupráci s domorodými Američany.

Německo postupně vrací domorodé trofeje do zemí původu. Loni v září berlínské Etnologické muzeum rozhodlo o vrácení Novému Zélandu dvou tetovaných a mumifikovaných hlav maorských mužů, které mělo ve sbírkách déle než sto let. O navrácení těchto hlav známých jako toi moko z celého světa se Nový Zéland snažil řadu let.

ČTK, ilustrační foto: Muzeum Karla Maye

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky