VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vánoce neohlašuje jen Santa s kamionem, ale také „coca-colové“ známky

Sberatel.info

30. listopadu, 2018

Na vánoční přípravy není nikdy příliš brzy. To můžeme pozorovat ve většině supermarketů každoročně už od poloviny září. Co je ale kromě dárků, stromečku a cukroví nezbytné pro strávení příjemných a pohodových svátků? No samozřejmě vánoční přání! To ovšem ví i světový nápojový gigant Coca Cola. Tam se na to, aby bylo známé červené logo na Štědrý večer vidět i v domácnostech, kde se sladkému hnědému nápoji příliš neholduje, už s velkým předstihem připravili.

Hned několik dní po začátku léta byly odhaleny „colácké“ známky pro letošní Vánoce. Motiv těchto známek je opravdu velmi retro, až nostalgický. Jedná se o fragmenty ilustrací Haddona Sundbloma (1899 – 1976), amerického umělce severoevropského původu, který byl ve čtyřicátých až šedesátých letech minulého století autorem ikonických reklam, určených právě pro Coca Cola Company.

Sundblomova díla byla inspirována básní Clementa Clarka Moora (1779 – 1863), který Santu popisuje jako veselého chlapíka s pořádně zakulaceným bříškem, červenými tvářemi a sněhobílým plnovousem. Dnes už tradiční vzhled této postavy tedy nemá původ v reklamě na Coca Colu, ale v básni, která byla napsána ještě o sto let dříve

CocacolaTadjikistan

Čtveřice nejnovějších známek, zobrazující veselého chlapíka v červené nepůsobí nijak kýčovitě ani přeplácaně. Na každé známce můžeme vidět rozesmátou tvář Santy Clause, malou sněhovou vločku a nacionalistický nápis „USA FOREVER“, neboli USA NAVŽDY.

S Vánoční známky s tématikou Coca Coly ale nejsou pouze americkou doménou. Například v Tádžikistánu, ve střední Asii, byly před několika lety vydány známky spojující Coca Colu s ledními medvědy. Na těchto známkách můžeme vidět například medvědici, krmící malé medvídě colou namísto mlékem, nebo medvěda se stylovými brýlemi v barvě kolového nápoje.

 

 

 

 

Autor: Anna Šochová, Zdroj: linns.com, Foto: linns.com, pinterest.com    

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum

  Internetová aukce minci, medailí a bankovek.

  26.04.2021 - 27.04.2021

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Moravské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.mzm.cz/numismaticke-oddeleni/...
 • Muzeum českého karosářství

  Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

 • Muzeum sportovních vozů

  Muzeum se sbírkou závodních a sportovních automobilů.

  Lány, Středočeský kraj

  www.auto-muzeum.cz/
 • Muzeum železnice

  Muzeum se sbírkou železnic.

  Radim u Luže, Pardubický kraj

  soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky