VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výroba sirek skončila v Sušici před 10 lety. Zbyla expozice s historickými nálepkami a největší sirkou dlouhou 3,7 metru

Sberatel.info

24. dubna, 2019

Před deseti lety se v Sušici po 170 letech přestaly vyrábět zápalky. Kvůli silné konkurenci firem z Indie, Pákistánu i Číny tam skončila česká firma Solo Sirkárna, která už nedokázala konkurovat výrobními náklady. Technologii prodala indické firmě a fungovala dál už jen jako obchodní subjekt. Poté se přestěhovala do Brna, kde sídlí majitel celého čtyřicetihektarového areálu bývalého Sola Sušice. Továrnu na sirky, která do roku 1948 patřila k největším v Evropě, připomínají už jen poslední tři opuštěné budovy a expozice sirkařství v muzeu. Pořád je spousta lidí, kteří se s tím nemohou smířit, řekla ředitelka Muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková.

Solo Sirkárna, která se v roce 2011 přejmenovala na Solo Matches & Flames se sídlem v Brně, prodávala před pěti lety mezi 120 až 130 miliony krabiček ročně. Stále je největším českým prodejcem zápalek se světoznámými známkami The Scissors, The Key a The Pipe. Dnes je nakupuje většinou v Indii a Polsku. Celé Solo mělo v 70. a 80. letech až 2000 zaměstnanců včetně výroby dřevodesek a sololitu.

solo Ochranné-známky_foto

Domácí výrobu zápalek založil v Sušici v roce 1839 Vojtěch Scheinost, od jehož úmrtí uplynulo 10. března 125 let. “Když chtěl rozjet sirkařství, tak mu město dělalo trochu problémy. V roce 1849 se spojil s bohatým židovským podnikatelem Bernardem Fürthem a vznikla velká sirkárna. Tehdy už to byla uznávaná místní osobnost,” uvedla. Scheinost měl nápad, Fürth peníze na stavbu továrny, kde Scheinost dělal obchodního ředitele. Měli smlouvou, že nikdo jiný z rodiny nesmí v továrně pracovat. Scheinost ale později chtěl, aby ho nahradil syn. Narazil na velký odpor u rodiny Fürthů a to byl jeden z hlavních důvodů, proč odešel a v roce 1865 si založil vlastní sirkárnu orientovanou hlavně na domácí trh.

Scheinost, který v Sušici zemřel a je tam pochovaný, má pamětní desku na rodném domě v ulici Na Příkopech. “Měl asi šest dětí, potomky tu má. Jméno je tu dost rozšířené,” dodala.

V budovách sirkárny nezbylo nic. “Při rušení firmy v roce 2009 majitelé vše převezli do Indie,” řekla ředitelka. V Muzeu Šumavy je z dřívějška pár originálních strojů z konce 19. století. “Hlavně tu vystavujeme krabičky, sirky a nálepky, od původní po uzavření výroby. A to lidi zajímá nejvíc,” uvedla. K vidění je největší zápalka. Je dřevěná s hlavičkou, dlouhá 3,7 metru. Tehdy se vyrobily tři. Jedna se zapálila na náměstí, druhá je v pelhřimovském muzeu rekordů a kuriozit.

solo sušice

Nálepky na sirkách sloužily k propagaci československých výrobků…

Muzeum Šumavy, které plánuje úpravy i rozšíření expozice, má podle Řezníčkové docela dost návštěvníků, ročně kolem 30.000, zejména v době, kdy se o Solu něco publikuje. Hodně lidí chodilo například v době, kdy se zveřejnil záměr investora postavit místo továrny Kaufland.

Brněnští majitelé areálu už podle Řezníčkové některé budovy sirkárny zbourali. “Teď je připravená k demolici výrobní budova, kde byly automatické linky,” uvedla. Plochu pak vlastník předá partnerovi, který tam chce stavět obchody. Podle regulačního plánu města tam ale nesmí být obchodní plocha nad 1000 metrů čtverečních, což by Kaufland nesplňoval. Navíc proti němu vznikla petice, kterou podepsaly stovky lidí. “Procházelo to soudy všeho typu včetně dovolání. Město to vyhrálo, takže od záměru museli ustoupit,” řekla. Investor z Brna proto přišel s novým návrhem, jak území řešit.

kluk

…i osvětě obyvatelstva.

koště

Po demolici haly zůstane jen červený domeček a navazující bývalé ředitelství u silnice, oba památkově chráněné objekty, které jsou přes osm let opuštěné. “Netuším, co s nimi (brněnský majitel) zamýšlí. Momentálně mi to připadá, že tam zanedbávají veškerou údržbu a nechávají je chátrat, až samovolně spadnou,” uvedla Řezníčková. Podle ní by se oba objekty daly využít. V době protestů proti Kauflandu byl ještě zájem, aby všechny budovy zůstaly státu a využily se. I v tom velkém výrobním objektu by mohly být krámky, expozice, lofty, dodala ředitelka muzea. Kraj ani město se záchranou nepočítají.

 

 

 

 

 

 

ČTK, ilustrační foto: archiv sberatel.info

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum techniky

  Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

  Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

  airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
 • Muzeum Českého ráje v Turnově

  Muzeum, které musí navštívit všichni fandové mineralogie a horolezectví.

  Turnov, Liberecký kraj

  https://www.muzeum-turnov.cz/kde-nas-naj...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky