VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava Retrosbírky představí ve Zlíně fenomén sběratelství

Sberatel.info

17. července, 2018

Výstava nazvaná Retrosbírky představí během léta ve zlínském kulturním institutu Alternativa fenomén sběratelství. Návštěvníci uvidí soukromé sbírky z dob socialismu, například obrázky ze žvýkaček, obaly od čokolád, ubrousky, pexesa, svatební oznámení, nálepky od sýrů, plechovky, krabičky od sirek, odznaky, známky, časopisy, pivní tácky či autíčka.

“Uspořádat takovou výstavu mne napadlo v době, kdy já sama jsem tak trochu propadla sběratelské vášni. Jsem nadšená, že tyto sbírky z dob socialismu stále existují, že se jich někteří majitelé nezbavili a uchovali si je. Přeci jen se často nejedná o nějak zvlášť cenné předměty, přesto jsou ale unikátními dokumenty své doby,” uvedla organizátorka výstavy Věra Stojarová.

Cílem výstavy je podle ní nejen představit sběratelství jako vášeň, ale také ukázat dnešní generaci mladých lidí nebo dětí, co vše se za socialismu sbíralo. “Mnohdy se v tom odrážel nedostatek zboží na tehdejším trhu. Dnešní děti by zřejmě nesbíraly obaly od cukrovinek nebo plechovky. Tyto předměty vnímají spíše jako odpad určený do popelnice,” uvedla organizátorka.

Vystavena bude také sbírka památníků, do nichž si děti i jejich příbuzní navzájem kreslili obrázky, psali vzkazy a vyznání. “Čím starší tyto památníčky jsou, tím víc je patrné, že si lidé nechali na obrázcích záležet,” řekla Stojarová. Na výstavě budou plastikové modely, deskové hry a stavebnice, pro děti bude přichystána retro herna plná her a hraček, z nichž některé se vyrábí dodnes.

Výstava se koná do 25. srpna.

Více o akci zde – http://www.ic-zlin.cz/2826a-retrosbirky-unikatni-vystava-o-sberatelstvi

ČTK, foto: Zlínský kulturní institut

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum krajky

  Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

  Prachatice, Jihočeský kraj

  krajkaprachatice.cz/
 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních kočárů a saní.

  Vyšší Brod, Jihočeský kraj

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs/expozic...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky