VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Pelhřimovské muzeum rekordů získalo obří kuchyňský nůž, měří 286 cm

Sberatel.info

19. května, 2021

Expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit rozšířil největší kuchyňský nůž v České republice. V roce 1977 si ho nechal vyrobil šéfkuchař ze Slaného Václav Loucký. Nůž je vyrobený ze železa a dřeva v proporcích běžného kuchyňského nože, jen měří 286 centimetrů a váží 50 kilogramů.

 „Loucký měl tenhle obrovský nůž pro servírování rautů, nic s ním nekrájel, ale na akcích na něm měl krásně vyvedené cukrářské nebo jiné gastronomické výtvory, kterými byl známý,” řekl Miroslav Marek z Agentury Dobrý den, které eviduje české rekordy a provozuje muzeum. Nůž vyráběli v ČKD Slaný. V pelhřimovském muzeu bude součástí expozice obří kuchyně, do které patří i polévkový hrnec o objemu 2300 litrů, konvička na čaj, do které se vejde 640 litrů, nebo trychtýř vysoký přes dva metry.

Ze Slaného pochází i jeden z prvních exponátů Muzea rekordů a kuriozit. Jeho zakladatelé ho získali ještě před rokem 1990 v době, kdy muzeum bylo jen v jejich představách. Autor publikace 1000 československých nej Ladislav Kochánek ze Slaného jim daroval největší kávovou lžičku, která měřila 253 centimetrů. „Vyprávěl nám také o panu Louckém od nich ze Slaného. A uplynulo 30 let, my jsme se s ním sešli a zjistili jsme, že ta věc pořád ještě existuje. Dohodli jsme se, že se stane exponátem muzea rekordů,” řekl Marek.

Obří nůž Loucký používal do začátku 90. let. K vidění byl i v zábavním pořadu České televize Šance. V posledních letech už ležel nevyužívaný ve skladišti.

Muzeum bylo kvůli opatřením proti covidu-19 od loňského března s přestávkami uzavřené 255 dní. Znovu se do něj návštěvníci vrátili tento týden. Kromě nových rekordních exponátů na ně čeká také fotografická výstava mapující 30 let existence agentury, která muzeum zprovoznila v roce 1994. Muzeum je přístupné denně.

ČTK, foto: agentura Dobrý den

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky