VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Všichni něco sbírají, tak já budu sbírat hodiny,“ řekl si v mládí Ivan Kopecký. Dnes patří k nejvyhledávanějším hodinářům

Sberatel.info

8. ledna, 2021

Ivan Kopecký žije v Daňkovicích na Ždársku a opravuje, restauruje, čistí a seřizuje všechny typy mechanických hodin, včetně věžních, ale i hrací stroje.

Původně koníček mu oficiálně přerostl v živnost v roce 1990. Jak řekl ČTK, od té doby mu prošlo rukama několik tisíc hodin. Zájemců je pořád hodně.

„Řeknu, ozvěte se za rok. A když se ten člověk opravdu ozve, tak už ho tedy neodmítnu,” řekl Kopecký. Od začátku 90. let si zapsal okolo 1800 adres zákazníků, málokdy prý donesou jen jedny hodiny, v průměru spíš dvoje troje. Do dílny dostává hodiny vyrobené od druhé poloviny 19. století, převažují nástěnné.

„Můj zákazník je člověk, který řekne: Já mám hodiny po dědečkovi a byl bych rád, kdyby šly. Je to pro něj srdeční záležitost,” uvedl. Kopecký si pro hodiny jezdí a opravené je zákazníkům zase přiveze a na místě vyzkouší. Ze zkušenosti ví, že někdy může mít na chod hodin dopad třeba i to, jak jsou zavěšené.

Hodiny začaly Kopeckého zajímat už v mládí. Na půdě u tety našel selské hodiny a začal se v nich vrtat. „Zalíbilo se mi to. Tak jsem si říkal, všichni něco sbírají, tak já budu sbírat hodiny,” zavzpomínal. Tehdy bydlel v Jihlavě v činžáku. Podotkl, že kdyby vyrůstal na vesnici a měl víc prostoru, možná by dneska opravoval veterány. Hodinářem se přesto nestal, protože mu táta řekl, že by byl zavřený v krámku a měl malý plat, léta pak pracoval ve strojírenství.

Astronomické hodiny Vilibalda Růžičky mají část astronomickou, kalendářní a časoměrnou. Chybí tedy alegorické figury, a to z toho důvodu, že autor Růžička byl natolik čistě technicky založen, že tuto část považoval za zbytečnou. Pět ciferníků znázorňuje datum a čas. V astronomické části uvidíme astronomickou sféru, otočnou hvězdnou mapu, globus a další ciferníky. Nechybí znázornění Slunce a Měsíce nebo zvěrokruhu.

Až po sametové revoluci si dal Kopecký do místních novin inzerát, že opraví starožitné hodiny. „A mě se na ten první inzerát přihlásilo asi 40 lidí, což mě dost překvapilo,” řekl. Když se brzo nato musel rozhodnout, jestli zůstane ve žďárské továrně Žďas nebo se naplno dá na opravy hodin, řekl si, že by si vyčítal, že to ani nezkusil. Neopravoval pak jen pendlovky a jiné hodiny z domácností, dostal se i k výjimečným zakázkám a začal se zabývat věžními hodinami. V principu podle něj mají stejný stroj jako ty selské. „Jen na to nepotřebuju lupu,”zasmál se.

Kvůli údržbě věžních hodin jezdí Kopecký pravidelně do Znojma, Telče nebo na brněnský hrad Veveří. „Rožnovské hodiny smutně bijů, já jsem jim dělal generálku, je to nějakých sedm osm let,” poznamenal. Za unikátní záležitost považuje například práci na orloji Vilibalda Růžičky v Uherském Brodě, pro Technické muzeum v Brně dělal zakázky týkající se věžních či hracích strojů.

Více o práci Ivana Kopeckého najdete zde.)

ČTK, foto: oprav-hodiny.cz, slovacko.cz

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Šperkařský festival

  Výstaviště Kroměříž

  23.10.2021 - 24.10.2021

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyotrokovice.cz,...
 • Salon Philatélique Paříž

  Tradiční filatelistická burza a výstava.

  04.11.2021 - 06.11.2021

  Paříž, Francie

  www.cnep.fr/salons-phila...
 • veletrh Šperky a kameny

  Prodejní akce minerálů, drahých kamenů, autorských šperků a doplňků pro domácí tvoření.

  14.11.2021 - 14.11.2021

  Praha , Česká republika

  www.sperkyakameny.eu/...
 • veletrh Sběratel / Antikvariát

  Prodejní akce zaměřená na tradiční sběratelské obory a antikvární zboží.

  20.11.2021 - 21.11.2021

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/antikv...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Automuzeum Praga

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.automuzeumpraga.cz/...
 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
 • Muzeum železnice

  Muzeum se sbírkou železnic.

  Radim u Luže, Pardubický kraj

  soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky