VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

ČNB emitovala minci s tramvají T3 a představila nový emisní plán

Sberatel.info

24. června, 2024

Stříbrná mince v nominální hodnotě 500 Kč doplněná o dílčí pokovení žlutým a červeným zlatem je součástí pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. Emisní plán na roky 2026 až 2030 pak mimo jiné počítá opět s emisemi stříbrných mincí věnovaných institucím České republiky, slavným dopravním prostředkům nebo významným osobnostem. Pokračovat bude i cyklus zlatých mincí věnovaných městským památkovým rezervacím. Kromě toho zahájí nový cyklus stříbrných tisícikorun zaměřených na sportovní odvětví a dojde opět i na pamětní bankovky.

Na lícní straně nové stříbrné mince je tramvaj ČKD Tatra T3 z bočního a čelního pohledu a také detail jejího podvozku. Rubová strana ukazuje tramvaj č. 9 ze šikmého pohledu, včetně trolejového vedení a kolejnic. Originální barevnost vozu naznačuje tenká vrstva žlutého a červeného zlata. Podobu mince pro ČNB navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů.

„Řada stříbrných mincí Slavné dopravní prostředky patří mezi nejúspěšnější v historii ČNB. Inovativní a neotřelé technologické postupy ozvláštňují každou jednu minci této emise,“ řekla členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Centrální banka vydala celkem 30 tisíc pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 10 700 kusů, dalších 19 300 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 40 milimetrů a hmotnost 25 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Novou minci představil guvernér ČNB Aleš Michl stylově v pražském muzeu MHD.

Mince Tramvaj ČKD Tatra T3 je součástí tematické řady Slavné dopravní prostředky. Ta se vyznačuje speciální technologií zpracování každé z pěti emitovaných mincí. ČNB již dříve vydala mince s vyobrazením parní lokomotivy Škoda 498 Albatros (mince s hologramem vydaná v roce 2021), motocyklu Jawa 250 (mince se smaltováním vydaná v roce 2022) a osobního automobilu Tatra 603 (mince s vloženým potahovaným prvkem vydaná v roce 2023). Pátá mince z této oblíbené řady připomene cvičný letoun Aero L-39 Albatros (mince s optickým průhledovým prvkem, plánované vydání v roce 2025).

V letech 2026–2030 bude oblíbená řada pokračovat dalšími pěti mincemi. „Rozšíříme ji o dalších pět nezapomenutelných strojů a i nadále bude platit, že tyto mince vyniknou neotřelým způsobem zpracování,” uvedla členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková. Po minci věnované tramvaji T3 se ve druhé polovině dekády plánují například mince s motivy traktoru Zetor nebo nákladního automobilu Praga V3S.

Do konce desetiletí bude pokračovat vydávání stříbrných stokorun s motivy českých institucí, které ČNB zahájila letos mincí věnovanou Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Zároveň centrální banka přesunula na rok 2030 vydání mince věnované Kanceláři prezidenta republiky, která původně měla vyjít v příštím roce. V emisním plánu na rok 2025 ji nahradila mince věnovaná celní správě. O přesun podle ČNB požádala prezidentská kancelář.

ČNB bude pokračovat v emisi stříbrných dvousetkorun věnovaných významným osobnostem nebo událostem. Připomene na nich například podnikatele Tomáše Baťu, spisovatele Milana Kunderu nebo založení Divadla Járy Cimrmana. Bude rovněž vydávat zlaté pětitisícikoruny zaměřené na městské památkové rezervace, které ukážou například Brno, Žatec či Františkovy Lázně.

Banka plánuje i emise mimořádných mincí v nominální hodnotě 10.000 korun. Stříbrné mince budou připomínat ukončení mincování v Kutné Hoře a dostavbu pražské svatovítské katedrály. Zlaté mince potom připomenou výročí úmrtí českých králů Přemysla Otakara I. a Přemysla Otakara II.

Kromě mincí plánuje ČNB vydat i speciální bankovky. V roce 2026 nabídne pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 korun, která připomene prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Ve stejném roce vydá oběžnou pětitisícikorunu se speciálním přítiskem ke stému výročí vzniku Národní banky Československé.

ČTK, jj s použitím materiálů ČNB, foto: Česká mincovna

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky