VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Rozděleno! Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny

Sberatel.info

14. února, 2023

Výstava nazvaná „Rozděleno!“ připomíná měnovou odluku mezi Českem a Slovenskem v roce 1993. Mapuje vznik a podobu koruny české a slovenské koruny po rozdělení společného státu.

Na výstavě jsou k vidění vzory původních československých bankovek a mincí, kolkované peníze, které se využívaly v době odluky, i nové vzory české i slovenské měny.

Expozice je určena pro širokou veřejnost a zaměřuje se na proces rozdělení Československa z pohledu centrální banky. “Provádí celým procesem od počátků, kdy se začalo vážně hovořit o rozdělení, přes rozdělení samotné až nakonec ke vzniku českých bankovek a mincí a jejich uvedení do oběhu,” řekl Jakub Kunert z Archivu ČNB.

“Primárně je zaměřená na Českou republiku, ale určitou částí se snaží nahlížet na to, jak to vypadalo na Slovensku. Když my jsme zde platili kolkovanými penězi, tak jakými kolkovanými penězi platili oni. Aby zde bylo určité srovnání, protože celý proces byl z obou stran a byl v úzké kooperaci,” doplnil Kunert.

S rozdělením Československa na počátku roku 1993 zanikla také Státní banka Československa a vznikly ČNB a Národní banka Slovenska jako centrální banky obou zemí. Zpočátku fungovaly se společnou měnou a plánovalo se, že si ji ponechají zhruba do poloviny roku. Jednotná měna se ale ukázala jako neudržitelná kvůli odlišným ekonomickým potřebám obou států. Měnová odluka proto nastala k 8. únoru 1993.

Po odluce se zpočátku využívaly kolkované československé bankovky, které později nahradila vlastní platidla obou států. Odluka byla bez zásadních komplikací. Podle Kunerta byly zaznamenány případy, kdy byly strhávány kolky ze slovenských bankovek nižších nominálních hodnot, které se v Česku nekolkovaly, protože slovenská koruna byla slabší než česká. Nebyla to ale masová záležitost.

Zatímco Česko si vlastní měnu stále ponechává, Slovensko v roce 2009 vstoupilo do eurozóny. Slovenská koruna tehdy zanikla a země od té doby používá společnou evropskou měnu.

Výstava Rozděleno! je jedním z projektů, kterými ČNB připomíná 30. výročí svého vzniku. Tento měsíc centrální banka uvolnila do oběhu speciální tisícikorunovou bankovku s přetiskem připomínajícím měnovou odluku. V letošním roce také plánuje pořádání konferencí pro odborníky i pro veřejnost zaměřených na vývoj českého bankovnictví nebo na dopady finanční krize v roce 2009 na tuzemský bankovní sektor.

Výstavu bude možné navštívit do konce roku. Přístupná je od úterý do pátku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 10:00 do 18:00. Vstup na výstavu je zdarma.

ČTK, jj, foto: ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
 • České muzeum hudby

  Muzeum se sbírkou mechanických hudebních nástrojů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby/...
 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky