VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Rozděleno! Česká národní banka zve na výstavu o vzniku české koruny

Sberatel.info

14. února, 2023

Výstava nazvaná „Rozděleno!“ připomíná měnovou odluku mezi Českem a Slovenskem v roce 1993. Mapuje vznik a podobu koruny české a slovenské koruny po rozdělení společného státu.

Na výstavě jsou k vidění vzory původních československých bankovek a mincí, kolkované peníze, které se využívaly v době odluky, i nové vzory české i slovenské měny.

Expozice je určena pro širokou veřejnost a zaměřuje se na proces rozdělení Československa z pohledu centrální banky. “Provádí celým procesem od počátků, kdy se začalo vážně hovořit o rozdělení, přes rozdělení samotné až nakonec ke vzniku českých bankovek a mincí a jejich uvedení do oběhu,” řekl Jakub Kunert z Archivu ČNB.

“Primárně je zaměřená na Českou republiku, ale určitou částí se snaží nahlížet na to, jak to vypadalo na Slovensku. Když my jsme zde platili kolkovanými penězi, tak jakými kolkovanými penězi platili oni. Aby zde bylo určité srovnání, protože celý proces byl z obou stran a byl v úzké kooperaci,” doplnil Kunert.

S rozdělením Československa na počátku roku 1993 zanikla také Státní banka Československa a vznikly ČNB a Národní banka Slovenska jako centrální banky obou zemí. Zpočátku fungovaly se společnou měnou a plánovalo se, že si ji ponechají zhruba do poloviny roku. Jednotná měna se ale ukázala jako neudržitelná kvůli odlišným ekonomickým potřebám obou států. Měnová odluka proto nastala k 8. únoru 1993.

Po odluce se zpočátku využívaly kolkované československé bankovky, které později nahradila vlastní platidla obou států. Odluka byla bez zásadních komplikací. Podle Kunerta byly zaznamenány případy, kdy byly strhávány kolky ze slovenských bankovek nižších nominálních hodnot, které se v Česku nekolkovaly, protože slovenská koruna byla slabší než česká. Nebyla to ale masová záležitost.

Zatímco Česko si vlastní měnu stále ponechává, Slovensko v roce 2009 vstoupilo do eurozóny. Slovenská koruna tehdy zanikla a země od té doby používá společnou evropskou měnu.

Výstava Rozděleno! je jedním z projektů, kterými ČNB připomíná 30. výročí svého vzniku. Tento měsíc centrální banka uvolnila do oběhu speciální tisícikorunovou bankovku s přetiskem připomínajícím měnovou odluku. V letošním roce také plánuje pořádání konferencí pro odborníky i pro veřejnost zaměřených na vývoj českého bankovnictví nebo na dopady finanční krize v roce 2009 na tuzemský bankovní sektor.

Výstavu bude možné navštívit do konce roku. Přístupná je od úterý do pátku od 09:00 do 17:00 a v sobotu od 10:00 do 18:00. Vstup na výstavu je zdarma.

ČTK, jj, foto: ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Muzeum českého karosářství

  Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky