VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jako českou národní ohroženou zvěř zvolila Česká pošta kočku divokou

Sberatel.info

6. května, 2021

Nová poštovní známka vychází v rámci společného námětu asociace veřejných evropských poštovních operátorů PostEurop. Druhou novou známkou z aktuální emise pošty je motiv skalního útvaru Dívčí kameny v Krkonoších.

Známka s kočkou divokou je dílem našich předních specialistů na floru a faunu, výtvarníků manželů Libuše a Jaromíra Knotkových. Zastoupena je písmenem „E“, které odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do zahraničí v ceně 39 Kč.

Tisklo se plnobarevným ofsetem v nákladu 84 000 kusů, obálka prvního dne (FDC) pak v počtu 2 800 kusů.

A čím se liší kočka divoká, která patří k našim nejvzácnějším savcům, liší od kočky domácí? Kočka divoká dosahuje větší velikosti, a to zejména díky delší a hustější srsti. Ta má zpravidla šedohnědý až šedožlutý odstín a disponuje výraznými pruhy na hřbetě, nohou a ocasu. Lze je rozlišit i podle tvaru, délky a držení ocasu. Má větší hlavu, znatelně menší uši a dlouhé smyslové vousy na čenichu.

Kočku divokou bychom v naší přírodě hledali především v listnatých a smíšených lesích v pahorkatinách a vrchovinách. Podmínkou jejího výskytu je přítomnost úkrytů například v podobě skalních rozsedlin, dutin ve starých mohutných stromech či opuštěných liščích a jezevčích nor.

Autorem poštovní známky s motivem Dívčích kamenů je výtvarník Adolf Absolon. 

Dívčí a Mužské kameny se nacházejí na hranicích s Polskem, zhruba tři kilometry od Špindlerovy boudy. Kamenné útvary tak zpestřují jinak monotónní reliéf masivu Krkonoš, kterému dominují zarovnané povrchy.

Ofsetem bylo vytištěno celkem 500 000 kusů známek, FDC, jehož námětem jsou pytlácké kameny z předního pohledu bez okolní krajiny, pak digitálním tiskem 2 700 kusů.

JJ s využitím materiálů České pošty, foto Česká pošta  

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • jarní veletrh Sběratel

  Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

  25.03.2022 - 26.03.2022

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
 • Muzeum cyklistiky

  Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

  Nové Hrady, Jihočeský kraj

  www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky