VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Možná vám přijde domů Tereza Maxová a poštovní známka jako hexagon

Sberatel.info

17. června, 2022

Atraktivní známku s podobiznou světové top modelky Terezy Maxové, která podporuje dobrou věc a nový netradiční tvar poštovní známky v podobě šestiúhelníku představila Česká pošta.

Nadace Terezy Maxové letos slaví 25 let pomoci opuštěným a ohroženým dětem v České republice. Česká pošta k této příležitosti připravila známková list „Tereza Maxová pokaždé jinak“.

 To znamená, že každá známka má kolem portrétu Terezy Maxové dokresleno své okolí, které navozuje dojem dětských kreseb; na grafické podobě emise se mimo autorky podílelo 25 dětí z dětských domovů. Každá jednotlivá známka z tiskového listu představuje rok pomoci nadace.

Grafická úprava emise je dílem výtvarnice Zuzany Lednické, arch, na kterém je 25 známek, se tiskl ofsetem v nákladu 20 000 tiskových listů. Nominále je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní ve výši 19 Kč.

Po kulaté známce je tu šestiúhelník

Nový tvar poštovní známky ve tvaru hexagonu představila Česká pošta symbolicky s motivem ke 150. výročí Českého svazu včelařů.

Samolepící poštovní známky v netradičním tvaru rovnostranného šestiúhelníku ukazují různá stádia vývoje včely. V nominální hodnotě 23 Kč jsou součástí kompletu s pěti známkami a šesti různými kupony s historickými včelařskými motivy. Výtvarný návrh nové ceniny pochází z dílny Mikuláše Kavana.

Součástí emise je i obálka prvního dne vydání (FDC) s motivem historického včelího úlu. Celou emisi vytiskla ofsetem Tiskárna Hradištko, nákladem 75 000 kusů (na 15 000 známkových kompletech s pěti známkami).

FDC se tisklo digitálním tiskem v nákladu 2 600 kusů.

Co je Filatelistická olympiáda?

Chlapec v pozici diskobola držící v ruce známku. Takový je námět nové příležitostné písmenové poštovní známky, kterou Česká pošta uvedla k 50. výročí Filatelistické olympiády mládeže.

Pod grafický návrh nové ceniny se podepsal Jiří Slíva a Bohumil Šneider připravil rytinu obálky prvního dne vydání (FDC). Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“.

Historie Filatelistické olympiády mládeže se na našem území začala psát již v roce 1970. Stanovy a myšlenka Filatelistické olympiády mládeže jsou uveřejněny v časopise Filatelie. Soutěž se vždy konala ve školním roce, její první ročník se tak uskutečnil ve školním roce 1971/1972. Finále 1. ročníku soutěže uspořádal Kroužek mladých filatelistů „Velká Morava“ 56-10 Hodonín v Domě dětí za účasti pěti kroužků. Akci a její stanovy převzala Komise mládeže Svazu československých filatelistů.

Po 50 let to byla její hlavní celostátní akce. Každoročně se vyhlašovala soutěžní témata ze všech oblastí života, přírody, techniky apod. Po rozdělení republiky na Českou republiku a Slovenskou republiku pokračoval Zväz slovenských filatelistov plynule dál ve Filatelistické olympiádě. Za půl století trvání olympiády se na jejím organizování podílely stovky vedoucích Kroužků mladých filatelistů a dalších filatelistických funkcionářů.

Motivem související FDC je sportovní symbolika v podobě světových poštovních známek, jež jsou po vzoru sportovců umístěny na pomyslných stupních vítězů. Nová „B“ známka je k dispozici i ve známkovém sešitku s osmi známkami a dvakrát dvěma kupony s náměty sportovní symboliky.

Tisklo se v Tiskárně Hradištko ofsetem v nákladu 500 000 kusů a 9 000 kusů sešitků. Celkem tak bude k dispozici 572 000 kusů známek. FDC byla vytištěna tamtéž ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 600 kusů.

Všechny nové poštovní známky koupíte na pobočkách, nebo na stánku České pošty na letošním veletrhu Sběratel (9. – 10. 9. 2022, PVA Expo Praha).

JJ s využitím materiálů České pošty, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Automuzeum Praga

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.automuzeumpraga.cz/...
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky