VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Objevily se první mince a známky s motivem koronaviru. Po celém světě pak vznikají tisíce sběratelských rarit

Sberatel.info

3. dubna, 2020

Tématika celosvětové pandemie koronaviru COVID-19 se začíná rychle promítat i do světa sběratelství. Jako první na světě vydal poštovní známku oceňující úsilí lékařů v boji s virem Irán. Tento týden se k němu se stejným motivem přidala Čína a Vietnam. A objevila se také vůbec první sběratelská mince s motivem koronaviru. Samostatnou a dosud nezmapovanou kapitolou pak budou celistvosti související s omezením poštovních služeb po celém světě.

iran stamp

 

 

 

 

Irán, který patří mezi jednu z nejvíce postižených zemí, emitoval poštovní známku už 17. března, kdy ji osobně na zasedání vlády odhalil veřejnosti prezident země Hassan Rouhani.

vietnam post 2 vietnam post 1

 

 

 

 

 

 

 

Vietnam vydal poštovní známky dvě a mají symbolizovat společné úsilí lékařů, policistů a vojáků potlačit epidemii a umožnit ostatním občanům vrátit se k běžnému životu. Vietnamská pošta nabízí se stejným motivem také pohlednice a obálky.

čínská známka bez netopýra

 

 

 

Tento týden představila motiv poštovní známky, jež vzdává hold pracovníkům, kteří stojí v první linii v boji s koronavirem také Čína, ze které se nákaza začala na přelomu roku šířit. Příležitostné razítko ve tvaru srdce pak má připomínat 4. duben 2020 jako Národní den obětí COVID-19. Podle prvních informací na sociální sítí Facebook je o známky obrovský zájem a celý arch se prodává u obchodníků i za 200 euro. V komentářích k nové poštovní známce lze ale najít i uštěpačné poznámky, například, že na známce chybí netopýr, který údajně celou nákazu odstartoval…

4_4_2020 národní den oběti covid-19

 

 

 

 

 

 

Raritních obálek budou tisíce, jednu zajímavou „vytvořil“ i president Trump

Pandemie už teď dala vzniknout tisícům zajímavých filatelistických celistvostí. Dopisnice, pohledy a další zásilky vrácené s patřičnými razítky z důvodu pandemie koronaviru bude možné dohledávat po celém světě.

trump post

Zajímavostí, která se tomu vymyká, bude určitě informační leták, jež zaslala prostřednictvím pošty Spojených států všem Američanům federální vláda.

Více než osvětovou vládní informaci totiž připomíná reklamu na presidenta Trumpa. Ten už to také za ústřední slogan „Průvodce koronavirem pro Ameriku od presidenta Trumpa“ (President Trump’s coronavirus guidelines for America) pěkně schytal s tím, že řada obeslaných lidí hodí kartu s jinak užitečnými informacemi rovnou do koše.

 

Virus ve tmě svítí

V oblasti numismatiky zareagovala na stávající krizi nejrychleji italská soukromá firma Powercoin, jež nechala vyrazit hned dvě „koronavirové mince“. Obě spojuje motiv chrámu z pekingského Zakázaného města. Liší se však druhou stranou, která je plnobarevná. První nabízená za 140 euro R nese motiv samotného viru (ve tmě má svítit), druhá, prodávaná za 100 euro, pak symbolické spojení pistole a mikroskopu, které má virus zabít.

covid coin 2 covid coin 1

Obě byly emitovány v nákladu 100 kusů.

 

 

 

 

 

 

 

JJ, foto: Vietnam Post, Iran Post, Powercoin, Facebook

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum

  Internetová aukce minci, medailí a bankovek.

  26.04.2021 - 27.04.2021

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Motomuzeum Sezemice

  Muzeum motocyklů zaměřené především na 70. a 80. léta.

  Sezemice, Pardubický kraj

 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky