VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vladimír Suchánek na poštovní známce i ve filmu. A nechybí Harlekýn ani ulita

Sberatel.info

31. ledna, 2023

Grafik, výtvarník, ilustrátor a ceněný autor poštovních známek Vladimír Suchánek se nyní sám objevuje na poštovní známce. Její autorkou je výtvarnice Eva Hašková.

Námětem známky je portrét Vladimíra Suchánka (1933 – 2021), který je doplněn drobnou kresbou Harlekýna v typickém klobouku a se škraboškou na obličeji, detailem Suchánkovy litografie Zamilovaný Harlekýn z roku 1978.

Na jednom z doprovodných kuponů ve známkovém sešitku je pak detail kresby labutě z grafického listu Léda s labutí, na druhém dívčí tvář, která přechází do točenice ve tvaru ulity.

Na přední straně sešitku je výřez z grafiky Půlnoční ulita, jedné z posledních Suchánkových litografií.

„Společně se synem Vladimíra Suchánka Martinem jsme vybrali motivy, které byly pro Vladimíra typické,“ řekla při slavnostním uvedení známky k její celkové kompozici Eva Hašková. Ta je dnes jednou z nejvyhledávanějších autorek českých cenin, vedle práce pro Českou poštu využívá jejího talentu Česká národní banka pro tvorbu pamětních bankovek (naposledy s Karlem Englišem), ale vytvořila třeba také tzv. „paměťovku“ k padesátinám Jaromíra Jágra, kterou vydaly České dukáty.

Námětem FDC je pak fotografie z vlastního archivu autorky, kde Vladimír Suchánek vystupuje s klarinetem na její výstavě. Je to připomínka hudebního seskupení Grafičanka, jehož byl Vladimír Suchánek na počátku 70. let zakladatelem, klarinetistou a kapelníkem.

Eva Hašková na představení nové poštovní známky.

„S Vladimírem Suchánkem jsme se léta znali, a to nejen z SČUG Hollar, jehož byl dvacet let předsedou, takže jeho tvorbu mám dobře nastudovanou,“ vysvětlila Eva Hašková.

Vladimír Suchánek byl činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, plakátů, známkové tvorby a exlibris. Od 70. let minulého století se věnoval zejména barevné litografii; od roku 1996 vytvořil více než dvě desítky návrhů poštovních známek a na 400 Ex libris.

Eva Hašková portrétovala, ať už na známkách nebo bankovkách, řadu osobností a pokaždé stála před velkým rozhodnutím v jaké fázi života daného člověka zachytit. „Nad tím samozřejmě hodně přemýšlím. Ale většinou se snažím zachytit podobu, která je obecně známá, tedy období, ze kterého si ho lidé pamatují nejvíc,“ doplnila.

Nominále nové známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní v ceně 21 Kč. Celkem 750 000 kusů známek se tisklo se ofsetem v tiskárně Hradištko, FDC pak digitálem v nákladu 2 500 kusů.

Režisér Martin Suchánek natočil o svém otci dokumentární film, který pod názvem „Krásná neznámá“ uvede ve středu 8. února ve 20:15 hod. stanice ČT Art.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  24.03.2023 - 25.03.2023

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Veronafil

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  19.05.2023 - 21.05.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.it...
 • Veletrh filatelie Essen a výstava IBRA

  Tradiční veletrh v Essenu letos spojený s mezinárodní filatelistickou výstavou IBRA.

  25.05.2023 - 28.05.2023

  Essen, Německo

  https://ibra2023.de/en/h...
 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky