VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Izolátory se líbí většině lidí,“ říká majitel sbírky takřka 8000 izolátorů

Sberatel.info

5. března, 2024

Za 60 let vytvořil František Daněk z Dvořiště u Obrataně rozsáhlou sbírku bleskojistek a hlavně izolátorů. Už jen desítky kusů chybějí k tomu, aby jich bylo 8000. Sbírka obsahuje izolátory keramické, skleněné i kompozitní. Její součástí je také izolátor z prvního telegrafického spojení Vídně, Brna a Prahy budovaného před polovinou 19. století.

Nyní sedmdesátiletý sběratel přemýšlí o dalším osudu sbírky. Cestou by mohl být spolek, který by o ni v jeho mlýně dál pečoval, odkaz Národnímu technickému muzeu nebo prodej.

„Uvažuju, že bych inicioval vznik něčeho, co funguje v Třešti – muzeum historického radioklubu, že bychom udělali něco podobného pro izolátory. Klubu bych to pak předal, protože je mi 70 let, tak jak dlouho ještě budu fungovat,” řekl Daněk.

Poprvé svou sběratelskou vášeň mimo prostory mlýnu prezentoval František Daněk díky spolupráci s humpoleckou Zónou pro umění 8smička.

Daňkova sbírka nemá podle jeho slov v České republice ani v Evropě konkurenci, větší sběratelé jsou až v USA. „V Americe konkurenci mám. A těžkou. Jenže tam je člověk, který má, podle mých informací, prakticky neomezený přísun peněz. Má celý areál s obrovskou fabriční halou. Izolátorů, které se běžně prodávají za 2000 dolarů (asi 46.000 korun), má třeba deset, zatímco běžní američtí sběratelé mají takový kus jako klenot vystavený v obýváku jeden,” řekl Daněk.

Na výstavě Volt-Age bylo vystaveno 300 exponátů.

Izolátory začal jako desetiletý chlapec sbírat spolu s tím, jak ho začala přitahovat elektřina. Z „pokladů” nalezených na smetišti zapojoval elektrické obvody nejprve v dřevěném domku na břehu rybníka nedaleko mlýnu, ve kterém rodina žila a ve kterém je nyní k vidění jeho sbírka.

Exponáty jsou ve mlýnu umístěné na ploše 300 metrů čtverečních, další jsou vystavené v zahradě. Vedle toho má ale k dispozici i další skladovací místa pro předměty určené na výměnu s jinými sběrateli. Výměna je podle něho nejjistějším způsobem, jak sbírku obohacovat. Pomáhají mu i kontakty s výrobci či zkušebními laboratořemi v Běchovicích, které nové izolátory testují.

„Ten chci!“ Izolátory na výstavě zaujaly i návštěvnice – sběratelky. Jak řekl František Daněk: „U starých izolátorů tvar vlastně kopíruje elektrostatické pole, což je přírodní síla. Zřejmě někde v podvědomí ta příroda je, díky tomu se to líbí.”

Před lety si splnil další sběratelskou metu, když se mu podařilo získat izolátor z regionu jižní Afriky, z jediného místa, které do té doby v jeho kolekci zastoupené nebylo. „Už můžu říct, že mám izolátory z celého světa,” řekl Daněk. Africké izolátory našel překvapivě v Evropě, používaly se v Chorvatsku. „Povedlo se mi tam na té energetice jeden izolátor vyloudit. Byl vyrobený v Jihoafrické republice německou firmou,” řekl Daněk.

Teď usiluje o to dělat sbírku co nejpestřejší, třeba barevně. Chybí mu kompozitní izolátor červené barvy často používaný v Číně.

Izolátory začal František Daněk sbírat jako desetiletý chlapec spolu s tím, jak ho začala přitahovat elektřina.

Vidět na jednom místě dokonale srovnané a harmonicky oblé izolátory je zážitkem i pro ty, kteří technice zase tolik nefandí. Pro to, že se izolátory tak líbí, má Daněk své vysvětlení. „Izolátory se líbí většině lidí. U starých izolátorů tvar vlastně kopíruje elektrostatické pole, což je přírodní síla. Zřejmě někde v podvědomí ta příroda je, díky tomu se to líbí,” řekl Daněk.

Jako Muzeum izolátorů a bleskojistek najdou zájemci jeho sbírku i v turistických průvodcích. Oficiálně ale muzeem není, Daňka odradila přílišná byrokracie se zřízením muzea spojená. Když se začaly vršit požadavky na bezbariérovost a počty toalet pro návštěvníky, cestu za formálním ustanovením muzea opustil. „Řekl jsem si – dobře, mít sbírku ve svém domě, to nic protizákonného není. Vzít si návštěvníka k sobě domů taky není nic proti ničemu. A ukázat mu sbírku se taky může,” řekl Daněk.

ČTK, JJ, foto: Galerie 8smička a archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hraček

  Hračky, které baví děti dospělé,

  Benátky nad Jizerou, Středočeský kraj

  muzeumhracek.webpark.cz...
 • Národní muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Historicke-muzeum/Oddeleni-HM/...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum krajky a prodejní galerie

  Muzeum se sbírkou krajek.

  Vamberk, Královéhradecký kraj

  www.vkrajka.cz/cz/muzeum-krajk...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky