VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Izolátory se líbí většině lidí,“ říká majitel sbírky takřka 8000 izolátorů

Sberatel.info

5. března, 2024

Za 60 let vytvořil František Daněk z Dvořiště u Obrataně rozsáhlou sbírku bleskojistek a hlavně izolátorů. Už jen desítky kusů chybějí k tomu, aby jich bylo 8000. Sbírka obsahuje izolátory keramické, skleněné i kompozitní. Její součástí je také izolátor z prvního telegrafického spojení Vídně, Brna a Prahy budovaného před polovinou 19. století.

Nyní sedmdesátiletý sběratel přemýšlí o dalším osudu sbírky. Cestou by mohl být spolek, který by o ni v jeho mlýně dál pečoval, odkaz Národnímu technickému muzeu nebo prodej.

„Uvažuju, že bych inicioval vznik něčeho, co funguje v Třešti – muzeum historického radioklubu, že bychom udělali něco podobného pro izolátory. Klubu bych to pak předal, protože je mi 70 let, tak jak dlouho ještě budu fungovat,” řekl Daněk.

Poprvé svou sběratelskou vášeň mimo prostory mlýnu prezentoval František Daněk díky spolupráci s humpoleckou Zónou pro umění 8smička.

Daňkova sbírka nemá podle jeho slov v České republice ani v Evropě konkurenci, větší sběratelé jsou až v USA. „V Americe konkurenci mám. A těžkou. Jenže tam je člověk, který má, podle mých informací, prakticky neomezený přísun peněz. Má celý areál s obrovskou fabriční halou. Izolátorů, které se běžně prodávají za 2000 dolarů (asi 46.000 korun), má třeba deset, zatímco běžní američtí sběratelé mají takový kus jako klenot vystavený v obýváku jeden,” řekl Daněk.

Na výstavě Volt-Age bylo vystaveno 300 exponátů.

Izolátory začal jako desetiletý chlapec sbírat spolu s tím, jak ho začala přitahovat elektřina. Z „pokladů” nalezených na smetišti zapojoval elektrické obvody nejprve v dřevěném domku na břehu rybníka nedaleko mlýnu, ve kterém rodina žila a ve kterém je nyní k vidění jeho sbírka.

Exponáty jsou ve mlýnu umístěné na ploše 300 metrů čtverečních, další jsou vystavené v zahradě. Vedle toho má ale k dispozici i další skladovací místa pro předměty určené na výměnu s jinými sběrateli. Výměna je podle něho nejjistějším způsobem, jak sbírku obohacovat. Pomáhají mu i kontakty s výrobci či zkušebními laboratořemi v Běchovicích, které nové izolátory testují.

„Ten chci!“ Izolátory na výstavě zaujaly i návštěvnice – sběratelky. Jak řekl František Daněk: „U starých izolátorů tvar vlastně kopíruje elektrostatické pole, což je přírodní síla. Zřejmě někde v podvědomí ta příroda je, díky tomu se to líbí.”

Před lety si splnil další sběratelskou metu, když se mu podařilo získat izolátor z regionu jižní Afriky, z jediného místa, které do té doby v jeho kolekci zastoupené nebylo. „Už můžu říct, že mám izolátory z celého světa,” řekl Daněk. Africké izolátory našel překvapivě v Evropě, používaly se v Chorvatsku. „Povedlo se mi tam na té energetice jeden izolátor vyloudit. Byl vyrobený v Jihoafrické republice německou firmou,” řekl Daněk.

Teď usiluje o to dělat sbírku co nejpestřejší, třeba barevně. Chybí mu kompozitní izolátor červené barvy často používaný v Číně.

Izolátory začal František Daněk sbírat jako desetiletý chlapec spolu s tím, jak ho začala přitahovat elektřina.

Vidět na jednom místě dokonale srovnané a harmonicky oblé izolátory je zážitkem i pro ty, kteří technice zase tolik nefandí. Pro to, že se izolátory tak líbí, má Daněk své vysvětlení. „Izolátory se líbí většině lidí. U starých izolátorů tvar vlastně kopíruje elektrostatické pole, což je přírodní síla. Zřejmě někde v podvědomí ta příroda je, díky tomu se to líbí,” řekl Daněk.

Jako Muzeum izolátorů a bleskojistek najdou zájemci jeho sbírku i v turistických průvodcích. Oficiálně ale muzeem není, Daňka odradila přílišná byrokracie se zřízením muzea spojená. Když se začaly vršit požadavky na bezbariérovost a počty toalet pro návštěvníky, cestu za formálním ustanovením muzea opustil. „Řekl jsem si – dobře, mít sbírku ve svém domě, to nic protizákonného není. Vzít si návštěvníka k sobě domů taky není nic proti ničemu. A ukázat mu sbírku se taky může,” řekl Daněk.

ČTK, JJ, foto: Galerie 8smička a archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Zámek Opočno

  Muzeum se sbírkou zbraní.

  Opočno, Královéhradecký kraj

  https://www.zamek-opocno.cz/cs/o-zamku/e...
 • Muzeum turistických známek

  Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

  Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

  https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky