VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Největšího plyšového medvěda vyrobeného v Česku uvidíte v Pelhřimově

Sberatel.info

10. dubna, 2023

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově získalo do svých sbírek největšího plyšového medvěda vyrobeného v České republice. Vyrobila ho benešovská společnost The Bears. Měří 4,5 metru a váží 70 kilogramů. S novou turistickou sezonou bude atrakcí především pro děti.

Muzeum kvůli jeho náročné instalaci muselo upravit expozici v nejvyšším patře věže Dolní brány, do nižších pater se nevešel, řekl za muzeum Miroslav Marek. Zatím největším plyšovým medvědem v pelhřimovském muzeu rekordů byl asi čtyřmetrový Kuky, maskot filmu režiséra Jana Svěráka Kuky se vrací.

Benešovská společnost chtěla svého rekordmana vyrobit běžným postupem tak, jak už sedm let šije ostatní plyšové medvědy. Běžně je dodává v rozměrech od 60 centimetrů po tři metry.

 “Po čase jsme měli spoustu dotazů, jestli neděláme i větší plyšáky, proto jsme se jednoho dne rozhodli, že se pokusíme udělat, co největšího půjde,” řekl jednatel společnosti Vlastimil Bejbl. Na první pokus se podařilo udělat medvěda, který měl 430 centimetrů. Druhý kus dokončený minulý týden už byl o 20 centimetrů delší.

“Chtěli jsme, aby to byl v podstatě pořád stejný plyšák, stejný, jako je při 60 centimetrech, aby měl stejné proporce, ale aby byl větší,” řekl Bejbl. Původního cíle pěti metrů už podle něho nebylo možné docílit, medvěd je plněný stejným polyesterovým vláknem, šitý ze stejných látek, které už by při větších rozměrech nedržely tvar. “Tenhle medvěd už má při 450 centimetrech uvnitř stavěnou plastovou kostru, která tuží celý trup a tvar medvěda, aby dokázal sedět,” řekl Bejbl. Jen hlava medvěda má okolo 20 kilogramů. “Třeba časem dojdeme k tomu, že uděláme i 500 centimetrů, ale to je ještě hudba budoucnosti,” řekl Bejbl.

Jeho společnost prodává ročně tisíce kusů medvědů. S podnikáním začal poté, když sám či kamarádi sháněli jako dárek velkého plyšového medvěda. “Ale nikde prostě nebyl. A když už, tak to nebylo hezké,” řekl Bejbl.

Pelhřimovské muzeum rekordů vystavuje ve svých expozicích i nejmenšího plyšového medvídka, je ručně šitý a má asi 15 milimetrů. Muzeum má víc expozic, přístupné je celoročně. Vloni si do něj vstupenku koupilo 21.000 lidí.

ČTK, foto: Muzeum rekordů v Pelhřimově

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky