VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Turnově vystavuje jeden z největších českých broušených granátů

Sberatel.info

11. července, 2022

Muzeum v Turnově vystavuje největší známý broušený český granát z Podkrkonoší, který zároveň patří mezi největší dosud nalezené v Česku. Oválný minerál, který se odborně nazývá pyrop, má na délku skoro devět milimetrů a hmotnost 1,711 karátu. Je tak dvakrát větší, než je pro české granáty obvyklé.

“Broušené kameny nad pět milimetrů jsou vzácné a nad šest milimetrů jsou raritní a velmi drahé,” uvedl správce sbírky geologie a mineralogie turnovského muzea Jan Bubal. Cena muzejního raritního kusu na trhu by se podle jeho odhadu pohybovala v desítkách tisíc korun.

Největší známý broušený český granát je podle něj v jedné soukromé sbírce. “Je to kulatý briliant o velikosti deseti milimetrů a je z Českého středohoří,” řekl turnovský geolog. Největší český granát v surovém neopracovaném stavu, který viděl, měl v průměru bezmála 12 milimetrů. I ten byl z Českého středohoří. “Některé jiné jsou sice i větší, ale většinou jsou rozpraskané a při broušení by se rozpadly, nebo jsou zarostlé v hornině. Ale jinak jsou zrna v této velikosti, maximálně,” dodal.

Posudek vystavený naším předním znalcem Jaroslavem Hyršlem, kterého můžete osobně potkat každý rok na veletrhu Geosvět v Praze.

Broušený český granát ze sbírky turnovského muzea má rozměry 8,9 krát 6,4 krát 4,2 milimetru. Muzeum ho získalo darem před zhruba pěti lety od turnovského rodáka, který ho vlastnil od poloviny 60. let minulého století. Když mu bylo nějakých 16 až 18 let, jeho otec mu minerál zakoupil z pozůstalosti sběratele pocházejícího z Lomnice nad Popelkou.

 “Paní jim ukázala část tehdy ještě velké sbírky, z nichž nejvíce je zaujalo velké množství broušených českých granátů, které vysypala na stůl. Kvůli omezeným finančním zdrojům jich vybrali pět nebo šest, z nichž tento byl největší,” řekl Bubal. Takto velký český granát je podle něj výjimečný i místem původu. “Většina velkých českých granátů totiž pochází z Českého středohoří, protože tam již od středověku probíhá těžba,” dodal.

Vzácný český granát muzeum vystavuje ve své hlavní budově. V Kamenářském domě má nyní navíc výstavu věnovanou tomuto mineralogického symbolu Čech. Cílem je nejen představit český granát jako minerál, ale především ukázat kompletní výrobní proces, kterým musí každý vytěžený český granát projít, než se stane součástí luxusního šperku. 

Přímo v muzeu si můžete zakoupit knihu o českém granátu od odborníka Radka Hanuse.

“Český granát je již po celá staletí naším nejvýznamnějším drahým kamenem,” uvedl Bubal. Název český granát, který je typický sytě červenou barvou, užil jako první v roce 1609 osobní lékař císaře Rudolfa II. Anselmus Boetius de Boot ve své knize Gemmarum et Lapidum Historia. 

“Obliba českého granátu jako šperkového kamene mezi širokou veřejností rostla takovým způsobem, že o 200 let později ho označil Franz Xavier Maxmilian Zippe za nerostný symbol Českého království. A i dnes je český granát jako drahý kámen pocházející z Čech známý po celém světě,” dodal turnovský geolog.

Více se dozvíte zde.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky