VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Ve sbírce mám mosazný knoflík od Ringo Starra. Ale on o tom neví,“ říká Petr Janda

Sberatel.info

1. září, 2022

Olympic pokřti na letošním Sběrateli (9. – 10. září, PVA Expo Praha) 0 euro suvenýrovou bankovku, která připomíná 60. narozeniny kapely. Petr Janda a členové skupiny ji přijdou osobně představit první den veletrhu a Olympic také plánuje přímo na místě autogramiádu. Málo se ale ví, že Petr Janda je také zapálený sběratel.

Četl jsem, že sbíráte kytary, což vzhledem k Vaší profesi není překvapivé. Jaká kytara z vaší sbírky má nejzajímavější příběh?

Skoro každá má příběh. Kytara se nekupuje jen tak. Člověk si ji musí nabalit jak ženskou. Nejdříve si ji vyhlídne, pak za ní chodí, pak ji poprvé vezme do ruky, polaská ji a nesměle zahraje. Pak ji zkouší ze všech stran, některá je za pár chvil protivná, jiné to trvá, než dá, co muzikant očekává a některá se poddá ihned a tu je třeba hned koupit. Každá kytara je jiná, žádná nemá stejnej tón a na každou je třeba si zvyknout. Mám ale i kytary dělané na zakázku. Dokonce i ta první byla takto vyrobená. Bohužel ta někde zmizela a nemohu ji najít.

Sbíráte nebo sbíral jste v minulosti i něco jiného než kytary?

 Jistě, Skoro všechno. Známky, obaly od žiletek, sirkové krabičky, mince, obrazy, sošky, elpéčka, atd.

Za svou dlouhou kariéru jste se potkal se stovkami slavných jmen a to často ještě v době, kdy slavná nebyla. Máte na někoho z nich nějaký sběratelský předmět jako vzpomínku?

 Ano, mám od Ringo Stara takovou hračku na baterky. Bubeníka hrajícího na bicí soupravu. Taky mám od něj takový mosazný koflík. Bohužel on o tom neví. Kdysi jedna firma stěhovala jeho usedlost a on na jednu hromadu naházel věci, které jsou k vyhození. A ta firma mi tyhle věci z tý hromady přivezla.

Olympic už je dnes sám objektem sběratelského zájmu, třeba první vydání Želvy se prodává za více než 3 000 korun. Jaké artefakty z jeho historie si dodnes uchováváte vy?

 Mám jednu malou místnost v domě vyčleněnou jako archiv. Mám tam mnoho novinových článků, fotek, plakátů, desek a dalších drobností, které se vážou k Olympicu. Bohužel s tím neumím nakládat, tak to leží v takovém činorodém nepořádku. Když něco hledám, musím si vzít dovolenou. Pravda, všechno je digitálně archivováno. Taky mám jednu skříňku, kam podobné věci odkládám. Mimochodem jsem viděl na Aukru dražbu EP desky z Francie z roku 1969 a už tam byla cena přes dvacet tisíc korun.

Petr Janda navštívil veletrh Sběratel už v roce 2001. Tehdy se mu líbily výrobky zambijských řezbářů, které na veletrhu nabízela vystavovatelka Namakau Kaingu.

0 eurosuvenýrová bankovka Olympiku navazuje na úspěšné emise s Karlem Gottem a Jiřinou Bohdalovou. Sběratelská bankovka bude v prodeji první den veletrhu za 100 Kč v samostatné hale 8 a každý návštěvník si bude moci zakoupit maximálně tři kusy na osobu.

Novou 0 euro suvenýrovou bankovou vydává ke svým 25. narozeninám také veletrh Sběratel. Jeden z největších sběratelů historie, císař Rudolf II se na ní potkává s Janem Werichem, který panovníka nenapodobitelně ztvárnil ve slavném filmu „Císařův pekař a pekařův císař“. Autorem bankovky je Adrian Freda. Vychází v limitovaném nákladu 5 000 kusů, z toho 1 500 je oraženo výročním logem veletrhu Sběratel a bude součástí knihy, která mapuje 25 let veletrhu Sběratel.

Samostatnou 0 euro suvenýrovou bankovku bude možné koupit stejně jako bankovku s Olympikem v pátek 9. září v hale 8., kniha bude v prodeji v Informacích ve foyer.

Veletrh Sběratel také tradičně vydá další sběratelské bankovky ze série „Zlatá sbírka Václava Zapadlíka“ a „World of Wildlife manželů Knotkových“. Novým modelem ve „Zlaté sbírce Václava Zapadlíka“ je Škoda 645. Autorem sběratelské bankovky je opět přední světový tvůrce fantaskních bankovek Matej Gábriš.

Motivem bankovky „World of Wildlife manželů Knotkových“ jsou letos a sběratelskou bankovku přijde v pátek spolu s manželi Knotkovými osobně představit autorka jejího designu grafička Pavla Šťastná.

K dispozici budou na veletrhu opět oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek. Zdarma je nabízí Svaz českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit nebo Klub sběratelů telefonních karet. I letos je rozšíří Klub sběratelů autogramů, aukční dům Obrazy v aukci nebo Antik Kureš. 

Ve stejné hale jako veletrh Sběratel se uskuteční také veletrh Minerály drahé kameny a v sobotu 10. září v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.  Znovu se naživo vrací konference Trading Expo & Alternativní investice. Hovořit se na ní bude o investicích do mincí, autogramů, veteránů, nemovitostí, smaragdů, drahých kovů a poštovních známek. 

Kompletní program veletrhu najdete – https://www.sberatel.info/veletrh-sberatel/

JJ, foto: veletrh Sběratel, archiv skupiny Olympic

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Muzeum rekordů a kuriozit

  Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

  Pelhřimov, Vysočina

  www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
 • Muzeum technických hraček

  Muzeum se sbírkou mechanických plechových hraček od roku 1840.

  Velvary, Středočeský kraj

  www.muzeum-technickych-hracek.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky