VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Táboře vystavují výběr z unikátní sbírky kabelek. Mnohé patřily zajímavým ženám

Sberatel.info

19. srpna, 2022

Má doma 412 kabelek, na které si musela pořídit speciální archiv. “V jednu chvíli jsem zjistila, že buď budu mít kabelky, nebo by mě můj muž vystěhoval i s těmi kabelkami, a to jsem nechtěla riskovat,” vysvětluje sběratelka Zuzana Ilinčevová, která nyní část své sbírky představuje veřejnosti.

Kabelky, jež patřily ředitelce firmy Petrof nebo ženě, která přežila nacistické koncentrační tábory nebo Lídě Baarové nabízí výstava v táborské Galerii 140. Lidé tam uvidí 12 kabelek s příběhem jejich majitelek plus dalších 42 kousků. 

“Důležité pro mě je, že jsou s kabelkami spojené lidské příběhy. Trochu nám v dnešní době chybí tajemství, a to jsem se snažila ukrýt do výstavy; mám i jednu kabelku, kde je dopis z první světové války. Lidé mají mít v životě potěšení, a protože je kolem nás poměrně hodně smutných záležitostí, snažím se výstavou lidi potěšit,” řekla Ilinčevová.

Zaměřila se na ženy, které se jí zdály zajímavé. Jsou to jejich osobní kabelky. Buď se s jejich majitelkami setkala, nebo je oslovila. Lidé tak spatří kabelky, které nosí či nosily novinářka a vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová, ředitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová Petrofová, manželka senátora TOP 09 Tomáše Czernina Ursula Czerninová nebo Jana Dubová, která prošla koncentračními tábory v Terezíně i Osvětimi.

 Dalších 42 kabelek doplnila Ilinčevová do výstavy ze své sbírky, čítající 412 kabelek. Snažila se, aby lidé viděli kabelky z různých období, zajímavých barev či zapínání. Některé kabelky mají třeba takzvaný bajonetový uzávěr. “Dvakrát otočíte a pak se zaklapne,” popsala Ilinčevová.

 Kabelky sbírá zhruba od roku 2010. Sama je překvapená, kolik jich už nashromáždila. “Myslela jsem si, že nejenom toho počtu nedosáhnu, ale když budu mít sto, tak to bude maximum,” řekla. Lidí, jež blíže potkává, se ptává, zda někdo z rodiny má kabelku, kterou by mohla do sbírky přidat. Po nových kabelkách stále touží. “Stává se mi, že nesu šíleně rozhastrošenou nákupní tašku, v ní čtyři kabelky a strašně se těším, že jeden den je v ní ještě nechám a podívám se na ně až ten následující,” popsala.

 První tři kabelky dostala od kamarádky z Českých Budějovic, která jí je poslala. Ve sbírce má různé, od nejstarších z konce 19. století až po současné. Domů už se jí nevejdou. “Mám na ně archiv. V jednu chvíli jsem zjistila, že buď budu mít kabelky, nebo by mě můj muž vystěhoval i s těmi kabelkami, a to jsem nechtěla riskovat,” řekla sběratelka. Kabelky tak skladuje v místnosti, kterou jí poskytl jeden podnikatel.

 Jako architektku ji kabelky přitahují svým tvarem i tím, že se do nich otiskla doba, kdy je vyrobili. “Kabelky mají i vnitřek, což nemá žádné jiné umění. Jediné, s čím je to podobné, jsou domy, takže je tady souvztažnost s architekturou, proto mě to baví,” řekla. K výstavě můžete využít 20. srpna komentovanou prohlídku.

 Výstava Příběhy kabelek významných žen potrvá do 2. září.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky