VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Zub dravého dinosaura a další vzácné nálezy uvidíte na výstavě v Brně

Sberatel.info

8. června, 2023

Jediný zub dravého dinosaura nalezený na území České republiky nebo spodní čelist neandrtálce vystavuje Moravské zemské muzeum. Zub pochází z bývalého lomu na Švédských šancích v Brně.

Jde o nejvýznamnější exponát výstavy věnované Antonu Rzehakovi, všestrannému vědci, který v Brně působil na přelomu 19. a 20. století. Některé fosilie si může veřejnost prohlédnout vůbec poprvé.

“Mnohé exponáty spojené s Antonem Rzehakem jsme znovuobjevili právě při přípravě výstavy. Uvidíme tu zkameněliny takřka ze všech geologických období od prvohor po čtvrtohory zastoupených v okolí Brna,” uvedla Růžena Gregorová, vedoucí muzejního geologicko-paleontologického oddělení.

Moravský Němec Rzehak pocházel z Nikolčic na Břeclavsku, žil v letech 1855 až 1923. Působil na brněnské technice a také v tehdejším Františkově muzeu. Činorodě se věnoval geologii, paleontologii i archeologii. Publikoval na 300 odborných prací.

Výstava kromě Rzehaka samotného připomíná také německou tradici vědy na Moravě, po druhé světové válce a odsunu Němců spíše opomíjenou. Jde tak o jistou splátku dluhu, uvádějí tvůrci výstavy.

“Anton Rzehak přispěl fascinujícím způsobem k moravské vědě, ale zároveň velmi těžko hledal svoji cestu k nově vznikajícímu československému státu,” řekl znalec vědcova života Petr Peňáz.

Rzehakovy nálezy se zachovaly ve sbírkách Moravského zemského muzea, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Muzea města Brna. Lidé si prohlédnou třeba spirální schránky hlavonožců z lomu Hády, pozůstatky ryb a krytolebců z Boskovické brázdy i pozůstatky velkých třetihorních savců z pískoven a cihelen z Brna a okolí.

Archeologickou činnost Rzehaka připomínají třeba nálezy ze starší doby bronzové z Měnína u Brna. “Mezi top exponáty bude patřit spodní čelist neandrtálce z jeskyně Švédův stůl, jejíž nález Rzehak zpracovával v roce 1906,” uvedl archeolog Martin Oliva z Ústavu Anthropos.

Zub dinosaura Rzehak považoval za pozůstatek mořského krokodýla, poté se na něj v podstatě zapomnělo, byť zůstal součástí univerzitních sbírek. Teprve před deseti lety byl přisouzen suchozemskému jurskému masožravci.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: Moravské zemské muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku

  Návštěvníci si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky