VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Zub dravého dinosaura a další vzácné nálezy uvidíte na výstavě v Brně

Sberatel.info

8. června, 2023

Jediný zub dravého dinosaura nalezený na území České republiky nebo spodní čelist neandrtálce vystavuje Moravské zemské muzeum. Zub pochází z bývalého lomu na Švédských šancích v Brně.

Jde o nejvýznamnější exponát výstavy věnované Antonu Rzehakovi, všestrannému vědci, který v Brně působil na přelomu 19. a 20. století. Některé fosilie si může veřejnost prohlédnout vůbec poprvé.

“Mnohé exponáty spojené s Antonem Rzehakem jsme znovuobjevili právě při přípravě výstavy. Uvidíme tu zkameněliny takřka ze všech geologických období od prvohor po čtvrtohory zastoupených v okolí Brna,” uvedla Růžena Gregorová, vedoucí muzejního geologicko-paleontologického oddělení.

Moravský Němec Rzehak pocházel z Nikolčic na Břeclavsku, žil v letech 1855 až 1923. Působil na brněnské technice a také v tehdejším Františkově muzeu. Činorodě se věnoval geologii, paleontologii i archeologii. Publikoval na 300 odborných prací.

Výstava kromě Rzehaka samotného připomíná také německou tradici vědy na Moravě, po druhé světové válce a odsunu Němců spíše opomíjenou. Jde tak o jistou splátku dluhu, uvádějí tvůrci výstavy.

“Anton Rzehak přispěl fascinujícím způsobem k moravské vědě, ale zároveň velmi těžko hledal svoji cestu k nově vznikajícímu československému státu,” řekl znalec vědcova života Petr Peňáz.

Rzehakovy nálezy se zachovaly ve sbírkách Moravského zemského muzea, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Muzea města Brna. Lidé si prohlédnou třeba spirální schránky hlavonožců z lomu Hády, pozůstatky ryb a krytolebců z Boskovické brázdy i pozůstatky velkých třetihorních savců z pískoven a cihelen z Brna a okolí.

Archeologickou činnost Rzehaka připomínají třeba nálezy ze starší doby bronzové z Měnína u Brna. “Mezi top exponáty bude patřit spodní čelist neandrtálce z jeskyně Švédův stůl, jejíž nález Rzehak zpracovával v roce 1906,” uvedl archeolog Martin Oliva z Ústavu Anthropos.

Zub dinosaura Rzehak považoval za pozůstatek mořského krokodýla, poté se na něj v podstatě zapomnělo, byť zůstal součástí univerzitních sbírek. Teprve před deseti lety byl přisouzen suchozemskému jurskému masožravci.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: Moravské zemské muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky