VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Premiéra na Sběrateli! Kosmonauté Vladimír Remek a Oldřich Pelčák na sběratelských bankovkách i poštovní dopisnici

Sberatel.info

26. srpna, 2021

Rok 2021 je rokem souboje miliardářů o to, kdo první a na jak dlouho zavítá za hranici, kde začíná vesmír. Organizátoři veletrhu Sběratel (10. – 11. září, PVA Expo Praha) se rozhodli připomenout, že třetí zemí na světě, která vyslala svého občana do kosmu bylo, po Sovětském svazu a USA tehdejší Československo. A že letos je tomu právě 45 let, co Vladimír Remek a Oldřich Pelčák nastoupili do kosmického programu a stali se tak oficiálně kosmonauty.

Výročí připomene společná příležitostná dopisnice vydaná ve spolupráci s Českou poštou a každému z kosmonautů zvlášť pak bude věnována sběratelská 0 euro suvenýrová bankovka. Od obou pánů pak bude možné přímo na veletrhu získat podpis. Autogramiáda je naplánována na pátek 10. září od 15:00 hod. na podiu před expozicí České pošty. Autorem návrhu sběratelských bankovek i dopisnice je výtvarník Roman Sedlák.

Československým kosmonautům je také věnována letošní výstava sběratelských rarit Praga Piccola.

Dopisnici bude možné zakoupit na stánku České pošty, sběratelské bankovky v hale č. 2 (nižší čísla), v informacích ve foyer a v hlavní hale 2 na stánku sberatelshop.cz č. 302. Cena jedné bankovky je 80 Kč.

Bývalý vojenský pilot Vladimír Remek je jediným československým kosmonautem ve vesmíru, 87. kosmonaut na světě a Evropská kosmická agentura ho označuje za “prvního evropského kosmonauta”. Vladimír Remek letěl do vesmíru v rámci programu Interkosmos, kdy Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. K letu na stanici Saljut 6 odstartoval společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28 a ve vesmíru strávil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.  V letech 2004-2013 byl poslancem Evropského parlamentu za KSČM a v letech 2014-2018 působil jako velvyslanec České republiky v Rusku.

Oldřich Pelčák je český kosmonaut a vojenský letec. Je tzv. „kosmonautem-kandidátem“, společně s Vladimírem Remkem jsou jediní dva Čechoslováci, kteří absolvovali výcvik pro let do vesmíru. Ve dvojici s Nikolajem Rukavišnikovem tvořili záložní posádku k dvojici Remek–Gubarev pro let Sojuz 28. Po návratu do vlasti působil v letech 1978-1981 jako velitel 11. stíhacího pluku v Žatci, v letech 1981-1985 byl zástupcem velitele 3. divize PVOS a poté zkušebním pilotem Leteckého zkušebního odboru Vzdušných sil AČR v Praze-Kbelích. Po Oldřichu Pelčákovi byla pojmenována planetka (6149) Pelčák objevená českými hvězdáři na Kleti.

Příležitostné poštovní razítko bude možné získat na stánku České pošty.

Nechte si na veletrhu ocenit své sbírky

K dispozici budou na veletrhu opět oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, které na veletrhu nabízí Svaz českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo znalec v oblasti mineralogie Karel Mařík. I letos je rozšíří Klub sběratelů autogramů.

Na Sběrateli najdete minerály a gramodesky

Ve stejné hale jako veletrh Sběratel se uskuteční také veletrh Minerály drahé kameny a v sobotu 11. 9.  se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.

Na speciální vstupenku je možné přijít už ve čtvrtek

 Obchodníci, ale i netrpěliví sběratelé, mohou navštívit veletrh po zakoupení speciální vstupenky v ceně 500 Kč už o den dříve, tedy ve čtvrtek od 16:00 do 19:00 hod. a v pátek už od 9:00 hod. Otevírací hodiny pro veřejnost jsou v pátek od 10:00 do 18:00 hod. a v sobotu od 10:00 do 17:00 hod.

Kompletní doprovodný program najdete zde.

JJ s využitím Wikipedie, foto: veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky