VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sokolovské muzeum připravuje vznik expozice pro sokolovský poklad

Sberatel.info

8. června, 2017

Sokolovské muzeum připravuje prostory pro vystavení takzvaného sokolovského pokladu. Zlaté šperky mnohamilionové hodnoty z 19. a 20. století by měly být vystaveny ve sklepních prostorách sokolovského zámku. Vybudování expozice bude stát 13,5 milionu korun. Dva miliony už muzeu přislíbilo přispět město Sokolov, řekl ředitel muzea Michael Rund.

“Doufáme, že se to celé zrealizuje v průběhu roku 2018. V letošním roce připravujeme stavební řízení, vyjádření památkářů a tak dále. Co se týká toho, co tam bude vystaveno, tak kromě zlatého sokolovského pokladu to budou archeologické nálezy plus další prvky, včetně základů sokolovského hradu. Chceme tam prezentovat i nově objevené nápisy vězňů ze 17. století,” řekl Rund.

Sokolovský poklad se našel v roce 1994 při stavebních úpravách dvora dnešního ředitelství muzea. Balíček se šperky našla pracovnice muzea ve výkopu. Součástí pokladu jsou například zlaté hodinky s řetízkem, brože s brilianty, náramky a čelenka. Naposledy ho muzeum vystavilo v roce 2013.

Příprava sklepů pro vznik nové expozice už začala. Právě při prvních pracích objevili badatelé v omítce vyryté nápisy z období selských bouří. Rozluštit se mezi nimi povedlo například jméno Zacharias nebo letopočet 1680 nebo 1681. Poprvé ale budou moci návštěvníci vidět i základy hradu, který stál na místě nynějšího zámku ve 13. století. Dělníci nyní ve sklepích odstraňují některé necitlivě vybudované příčky a další zásahy z 90. let minulého století, kdy měla v prostorách vzniknout vinárna.

O hlavní část příspěvku na rekonstrukci muzeum požádá svého zřizovatele, Karlovarský kraj. “Jednáme ale také s některými soukromými firmami, které by mohly na vybudování nové expozice také přispět,” řekl Rund.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních známek.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky